LT Helsingborg 1987 Skolminnen som underlag till kunskap och diskussion om skolans förändring. Häftad/trådbunden, 111 s. Mycket gott skick Tillägnan av författaren på titelblad.
Jengel Estland 2012 Diana Whitney, Amanda Trosten-Bloom, Jay K. Cherney, Ronald Fry ; översättning & bearbetning: Daniel Richardsson. ""Upptäck det som redan fungerar och låt det växa!""Styrkebaserad Teamutveckling är en praktis.. läs mer
Dialoger Tyskland 2011 I alla yrken ingår något som kan kallas praktisk kunskap, handlingar som bara den som övat kan utföra. Den som lär sig ett yrke lär sig också tolka situationer på ett sätt som gör det möjligt att se vilka .. läs mer
Natur och Kultur, 2002. Inb, med skomsl. 8:vo. 317 sid. Nyskick
Bokförlaget Libris, 2005. Inb, med skomsl. 8:vo. 284 sid. Tillskrift på försättsbl. Nära nyskick
Björck & Börjesson, 1915. Trådhäftad. 8:vo. 260 sid. I utdrag och översättning av C.V.E. Carly. Tillskrift på försättsbl. Ny rygg.Välhållen läs mer
Trevi. 1989. Hårda pärmar och boken är i välbevarat skick. Ett litet riss vid kanten av bokpärmsryggen fram upptill. 174 sidor.
Wahlström & Widstrand. 1993. Inbunden bok i mycket fint skick. 170 sidor.
An Owl Book. Henry Holt and Company, New York. 1998. 480 s. Häftad. Mycket gott skick. Images of women as demons and vampires are so deeply embedded in this century's litterature, art, and film that it is easy to believe such de.. läs mer
Lärarförbundet. 1 uppl. 2007. 161 s. Häftad. 264 gram. Gott skick.
Studentlitteratur. Andra reviderade upplagan uppl. 2005. 521 s. Häftad. Nära nyskick.
2001, förlagsband med skyddsomslag, rak och ren utan namn eller nämnvärt slitage
Ellerströms. 2008. 165 ink akvarellteckningar s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. frakt:39:-.
Ordfront. 2010. 224 s. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Frakt:39:-.
Norstedts. 2009. 245 s. Inbunden. 400 gram. Bok och omslag i fint skick.Slutsåld på förlaget!..I dagen Sverige lider många av dålig självkänsla, nedstämdhet, allmän oro och ångest. De senaste åren har användningen av antidepress.. läs mer
Här beskrivs hur man kan använda bilderboken som ett pedagogiskt hjälpmedel i arbetet med förskolebarn och under de tidiga skolåren. - Häftad En bok för alla 2000. Omslaget är nött, i övrigt i gott skick [ 119 s. :ill. ;21 x 15 .. läs mer
Natur & Kultur. 2011. 281 s. Häftad. 430 gram. Nyskick. Plågas du av negativa tankar om dig själv, känner du dig tyngd av ensamhet eller har du en stark rädsla för att misslyckas? Depression drabbar miljontals människor världen .. läs mer
Skolvärlden. 1967. 337 s. Häftad. 21x15cm. ca 500 gram. Gott skick. Skyddsomslag saknas.
Pocket i nyskick. Libris 1999. - Att vara förälder är en fascinerande men svår uppgift. I denna reviderade utgåva av Alf B Svenssons uppskattade bok om föräldraskap ges svar på många konkreta frågor som de flesta föräldrar ställ.. läs mer
Format:Inbunden i hårt kartonnage med skyddsomslag. Tryckt år:2000 Skick:I fint skick Vikt opackad:415gram Se! resume!---> Förf. återger varsamt och insiktsfullt berättelser och erfarenheter som förmedlats till henne av sam.. läs mer
Format:Inbunden i mjukt kartonnage. Tryckt år:1993 Skick:I bra skick Vikt opackad:290gram Se! resume!--->Kvinna, ta din vrede på allvar! är förf:s budskap. Därigenom lär du dig ta ansvar för dig själv och dina känslor. Du .. läs mer
Format:Inbunden i hårt kartonnage. Tryckt år:2000 Skick:I fint skick Vikt opackad:185gram Se! resume!--->Bild 2!
Ninac. Fjärde omarbetade uppl. 166 s. Häftad. 250 gram. Mycket gott skick. Fler och fler barn upplevs som svåra att komma överens med, för att inte säga helt omöjliga,och inte sällan ger föräldrar,dagispersonal eller lärare upp .. läs mer
Fortbildningsavdelning. 2011. 103 s. Häftad. 229 gram. Mycket gott skick. En samling texter om Gemensam europeisk referensram för språk.
Format:Inbunden i hårt kartonnage. Tryckt år:2004 Skick:I bra skick Vikt opackad:253gram Se! resume!---> Att motgång kan vändas till framgång är ett återkommande budskap i denna samling anekdoter och korta berättelser, som.. läs mer
W&W. 2 uppl. 1984. 340 s. Häftad. 400 gram. Mycket gott skick. Överstruken namnteckning.
W&W. 1984. 103 s. Häftad. 137 gram. Mycket gott skick. Överstruken namnteckning. Inlagan ren och fin. läs mer
Gunnarssons Förlag. Nyskick. läs mer
Richters. 2002. 311 s. Inbunden. 675 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Natur & kultur. 1:3 uppl. 2006. Inbunden.
