Begagnad bok
Leva med barn. En bok om små barns hälsa och utv..
75 kr
Gothia. 2003. Ill. med foton och teckningar. 264 s. Limhäftad. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Uppmärksamhet och minne. En introduktion till mä..
50 kr
Wahlström & Widstrand. 1972. ALMAserien. Översättning Desiré Trovald. Grafik. 219 s. Limhäftad. Namnteckning tipp-exad. I övrigt i go..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
I tystnadens land. En neuropsykolog berättar.
110 kr
Översättning Öjevind Lång. Prisma. 2004. 246 s. Klotbd. Skyddsomslag. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Nya barnaboken. Barnavård. Barnuppfostran 0 - 16..
100 kr
Ill. Gunnar Haglund. Bonnier Carlsen. 2001. 672 s. Dekorerat kartonnagebd. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Jag behöver inte ha barn för att känna mig hel.
55 kr
Översättning Lena Torndahl. Forum. 1999. 138 s. Klotbd. Skyddsomslag (något skadat och ofräscht). I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mamma i dag. Sju intervjuer och egna tankar.
70 kr
LiberFörlag. 1983. Ill. 100 s. Dekorerat kartonnagebd. Spår efter avriven prislapp. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Återkopplad pedagogik.
50 kr
Företal Chr von Sydow. KVE:s förlag. 1957. Ill. Curt Fink. 256 s. Trådhäftad. Namnteckning. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Skilsmässoboken.
80 kr
Bild Cecilia Torudd. Albert Bonnier. 2000. 265 s. Dekorerat kartonnagebd. Gott / mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Rätt sätt. En bok i tiden om etikett och umgänge..
50 kr
Wahlström & Widstrand. 1986. Teckningar Gunnel Ginsburg. 282 s. Dekorerat kartonnagebd. Spår efter avriven etikett å bakre omslag. I ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Barns behov och babysim.
60 kr
Akademilitteratur. 1985. Ill. 115 s. Dekorerat kartonnagebd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Att läsa psykologi. Introduktion till en vetensk..
50 kr
Wahlström & Widstrand. 1971. Första svenska utgåvan. Översättning Henrik Grapengiesser. 146 s. Pocketbok. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ensamliv.
50 kr
Med studiehandledning. Natur och Kultur. 1990. 215 s. Limhäftad. Litet brännmärke å främre omslag och 4 blad. Vikmärke å ett par blad..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hat och människomekanisering.
50 kr
Fredshögskolans Skriftserie 3. Stiftelsen Fredshögskolans Förlag. 1943. 31 s + annonser. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Levnadskonst. En bok för de unga samt deras förä..
50 kr
Översättning Oskar Ahl. Tredje uppl. Fahlcrantz & C:o. 1923. 213 s. Ill. med jugendmönster i anslutning till kaptitelbörjan och -slut..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Förstå sin ensamhet.
50 kr
Översättning Carl G. Liungman. Verbum. 1983. 172 s. Limhäftad. Lätt vikmärke å främre omslag. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Psykologi.
50 kr
Andra uppl. Svenska Bokförlaget Norstedts. 1957. Ill. 256 s. Trådhäftad. Namnteckning. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Att hålla ihop. En studiebok i äktenskapskunskap.
50 kr
SKDB. 1963. Stiftelsen Pedagogiska institutets handboksserie nr 4. Översättning Margareta Edgardh. 133 s. Klotbd. Något naggat skydds..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Erfarenhetsbaserat ledarskap.
50 kr
Norma. 1993. Ill. 124 s. Klotbd. Något nött skyddsomslag. Stpl överkorsad. Några få understrykningar och några anteckningar med blyer..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sikta mot stjärnorna eller Konsten att bli en "g..
50 kr
Översättning Gösta Zetterlund. Forum. 1983. 481 s. Dekorerat kartonnagebd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En-minuts säljaren.
50 kr
Översättning Erik Dahlberg och Gunnie Jacobsson. Svenska Dagbladet. 1985. 143 s. Klotbd. Skyddsomslag (något nött). Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Barnpsykologi.
50 kr
Förord Alva Myrdal. Femte uppl. Wahlström & Widstrand. 1951. Översättning Alva Myrdal och Birgit Zetterberg-Jörgensen. 270 s. Klotryg..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Om själslig frigörelse.
50 kr
SKDB. 1950. 112 s. Trådhäftad. Ouppskuren. Svag rec.stpl. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
När man blir äldre. En bok skriven av deltagare ..
50 kr
Forum. 1969. 146 s. Klotbd. Skyddsomslag (något bubbligt). Reva i främre friblad. I övrigt i gott skick. Bl.a. medverkande: Lars Ulve..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ledarpraktikum.
50 kr
Beckmans. 1971. Ill. 141 s. Dekorerat kartonnagebd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Manwatching. A Field to Human Behaviour.
90 kr
Triad Panther. 1980. Rikt ill., delvis i färg. 320 s. Limhäftad. 4:o. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Management enligt Puh. Hur en Mycket Viktig Björ..
55 kr
Ill. Ernst H. Shepard. Översättning Boel Unnerstad. Wahlström & Widstrand. 1996. 198 s. Förlagsbd. Skyddsomslag. Tillskrift. I övrigt..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Språket, tanken och maskinen. Informationsteori ..
60 kr
Rabén & Sjögren. 1968. Översättning Sten Söderberg. Ill., delvis i färg. 354 s. Klotbd. Något nött skyddsomslag. Namnteckning. Gott s..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den utmätta tiden.
50 kr
Med grifteord av Max Frisch. Förord Georg Klein. Översättning Nils A. Bengtsson. Brombergs. 1989. 239 s. Dekorerat kartonnagebd. Namn..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Män är från Mars. Kvinnor är från Venus.
50 kr
Översättning Synnöve Olsson. Brombergs. 1998. 298 s. Dekorerat kartonnagebd. Gott skick. Inlaga i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den kvinnliga lynnet.
50 kr
Förord professor Lydia Wahlström. Natur och Kultur. 1948. Översättning Margareta Ångström. 259 s. Klotbd. Färgat övre snitt. Gott/myc..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Laster och dygder. Radioföredrag 1947 - 1948.
55 kr
Ill. Ulv Kylberg. Radiotjänst. 1949. Andra uppl. 118 s. Trådhäftad. Namnteckning. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)