Dekorerat pappband, 84 sidor. Illustrerad med färgteckningar. LL-förlaget 2003. I skick som ny
| Kvinnl. missionsarb:s förl. | 1912 | Häftad, namnteckning. | 48 s | | Språk: Svenska | [Lagerplats: B1]
| Bokförlaget Robert Larson | 2007 | Kartonnage. Klisterlapp främre insida. Mycket bra skick. | 173 s. | | Språk: Svenska | Baksidestext eller annan relevant information: Ett av de mest väldokumenterade fallen av reinkarnati.. läs mer
| Församlingsförlaget | Utg. 2003. Ej o.u. | Förlagsband. | 448 s. | 9789172710283 | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. [Lagerplats: B2]
| Ica Bokförlag | Utg. 2013. Ej o.u. | Förlagsband. | 168 s. | 9789153437871 | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. Baksidestext eller annan releva.. läs mer
| Ica Bokförlag | Utg. 2013. Ej o.u. | | 168 s. | 9789153437871 | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. Baksidestext eller annan relevant informati.. läs mer
CWK Gleerup, 1982. 224 sid. 21x15 cm. Vikt: 359 gram. Trådhäftad. Bakre pärmen obetydligt skavd, annars mycket gott skick. Med dedikation från förf.
Scientific Research House Kuwait, 1976. 120 sid. 18,5x11,5 cm. Vikt: 122 gram. Trådhäftad. Något nött och skavd pärm, annars fint skick. Illustrerad.
Sthlm, L. J. Hjerta, 1842. Stor 4:o. s. 345-52 + 353-60 + 361-68 + 369-76. Fyra häften tagna ur band. Några enstaka småfläck, reva i inre marginalen på s. 353. Artikelserien om frimurarna, deras historia i Sverige och de två fra.. läs mer
Sthlm, L. J. Hjerta, 1842. Stor folio. s. 289-96. Tagen ur band. Några små lagerfläckar. Artikeln om mystikern, kemisten m.m. Anders Kempe upptar s. 293-94 och redogör för hans biografi och några händelser ur hans liv. Anders Pe.. läs mer
Sthlm, Kongl. tryckeriet, 1807. 4:o. (4) s. Oskuren. Fint ex. Efter att Gustav III tillåtit judar att slå sig ned i Sverige bestämde statsmakten att den judiska befolkningen endast skulle tillåtas bosätta sig i städerna Stockhol.. läs mer
Lund, 1957. 445 s. & planscher. Häftad. Omslaget lite nött men ett bra ex. Källkritisk utgåva av L. F. Rääfs klassiska samlingar av skrock, magi och folktro insamlade under 1800-talet och förvaltade av Vitterhetsakademien och Up.. läs mer
Sthlm, J. A. Carlbohm, 1796. 8:o. (4), 372, (6), 114 s. Trevligt men ngt nött grönt pappband med samtida tryckt titeletikett. Bitvis med en svag fuktfläck upptill, men ändå en bra inlaga. Stridsbergs översättning med egna tilläg.. läs mer
Repro-förlaget. -En orientering i profetiorna om Jesu andra tillkommelse, i uppl. 1983. 148 s. Häftad. 240 gram. Mycket gott skick.
LTs förlag, 1980. 157 sid. 19x12 cm. Vikt: 198 gram. Limmat mjukband. Bakre pärmen något nött, annars fint skick. Illustrerad.
SKD 1940, häftad, XII + 459 s. Tillskrift på försättsbladet, främre pärmen ojämnt blekt läs mer
Livets Ords Förlag. 1993. 96 s. Häftad. Gott skick. Hylla 19.
Livets Ords Förlag. 1994. 128 s. Häftad. Mycket gott skick. Hylla 19.
Inbunden, omslag lite skavanker, boken nära nyskick .
Fri tanke förlag. 2010. 232 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Stämpel "Utgallrad" på försättsblad.
Utg.av The Bhaktivedanta Book Trust. Andra tryckningen uppl. 1978. 115 s. Pocket. Limhäftad. 18x11,5cm. 100 gram. Mycket gott skick. 3421.
Lutherhjälpen. 1996. 142 s. Häftad. Mjuka pärmar. 24x17cm. 349 gram. Gott skick. ISSN 0347-8203. Lutherhjälpens årsbok svarar på många frågor om biståndsarbetet. Årsboken är en liten uppslagsbok om Lutherhjälpens arbete.
Verbum. 1997. 287 s. Inbunden. Kartonnage. 21,5x21,5cm. 1016 gram. Gott skick. Baksidestext: Varför skriva Lutherhjälpens 50-åriga historia? Varför heter det egentilgen Lutherhjälpen? Boken ger en bred skildring av olika hjälpau.. läs mer
Tryckt hos L.J. Hjerta, Stockholm. 1847. +1146 s. Inbunden. Halvfranskt band. 22,5x19cm. 1393 gram. Hyfsat skick. De första bladen saknas, men den håller ihop och ser ut att vara komplett i övrigt, men bindningen har tyvärr släp.. läs mer
1800-talets andra hälft. Inbunden. Skinnband. 12,5x8cm. 216 gram. Hyfsat skick. Större delen av första bladet saknas så det finns ingen uppgift om vilket år den är tryckt, men den håller ihop och ser ut att vara komplett i övrig.. läs mer
Wahlström & Widstrand. 1995. 469 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. läs mer
1996, förlagsband med skyddsomslag i presentskick, rak och ren utan namn eller skador
Verbum. 1973. 62 s. Häftad. Gott skick. Namnad. Överskottet går till ett missionsarbete i ett slumområde, Neverlands i Manilla, Filippinerna .
Cordia. 2002. 156 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Överskottet går till ett missionsarbete i ett slumområde, Neverlands i Manilla, Filippinerna .
Veritas. 2010. 129 s. Pocket. Nära nyskick.
