Begagnad bok
Flanör i Fjärran Östern
45 kr
"FIB 1962 Inbunden Från en sex månaders resa i fjärran Öster; Indien, Filippinerna Hong Kong, Macao och Japan, illustrerad Ca 240 sid..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Resebilder från Sveriges
100 kr
Folkskolans väns förlag 1906 Inbunden Otto Funcke var pastor från Tyskland och reser här i olika delar i Sverige, bla Jönköping, och ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Carl Linnaeus Öländska och gotländska resa år 1741
125 kr
"Wahl. 1975 Inbunden "" Med anmärkningar uti ekonomien, naturalhistorien, antikviteter etc med åtskillige figurer"" illustrerad av Gu..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Expedition Kon-Tiki
23 kr
Bon. 1952 Häftad En spännande berättelse om 6 mäns förd under 101 dygn på en 134 meter lång timmerflotte den 8000 kilometer långa väg..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Amerikafeber
23 kr
Bon. 1962 Häftad Jolo och fru skildrar Amerika på ett ironiskt , kritisk sätt men med sympati. Boken skriven tillsammans med Margare..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska upptäckare
250 kr
BB 1983 Inbunden Upptäcktsresor och upptäckare, Genom Sibirien till Alaska, Peter Forsskål och Lyckliga Arabien, Kapten Cook i Söderh..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Arabisk resa
23 kr
Bergh 19659 Inbunden (Charles Doughty) Ca 350 sidor, klotband med någon mindre fläck, övrigt gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hundra och en dag
23 kr
Pan 2004 Häftad Om kriget i Irak våren 2003 Ca 340 sidor, gott skick - nyskick, pocket
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
På Svenska vägar
75 kr
W&W 1943 Häftad Resor med gästbesök och reflexioner. Sverige norr om polcirkeln, marknad i Örebro, och besök på Olshammar, Målaren P..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vägmärken
23 kr
R&S 1973 Häftad Ett urval ur författarens essayer och miniatyrer , bla om intryck från besök i Japan och London, porträtt av några fö..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Güterbestätter und Frachtführer
75 kr
ADEKRA Bonn 1962 Häftad Inhalt: Lange vor Columbus, Di große Zeit des Überlandverkehrs, Das Zeitalter der Eisenbahnen, Renaissance de..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Carl Linnes öländska och gotländska resa år 1741
125 kr
"Wahl. 1975 Inbunden "" Med anmärkningar uti ekonomien, naturalhistorien, antikviteter etc med åtskillige figurer"" illustrerad av Gu..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Stamfränder
45 kr
"Nors. 1928 Inbunden Innehåller reseminnen och skildringar ; Holländska , finska och norska intryck, Köpenhamn, och svenskar. Ca 200..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Blå sol
45 kr
1976 1987 Inbunden Om en resa till USA med mosaik av männiksor, händelserr och stämmningar. En bok för jazz älskare och kanske andra ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Seigneur A de La Motrayes resor 1711-1725
145 kr
Redivia 1988 Inbunden År 1695 gav sig fransmannen Motraye ut på en 20 årig lång resa i Europa Asien och Afrika, 1723 publicerade han ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vägar över Metaponto
45 kr
Svalan 1959 Inbunden En resedagbok skrevs vid två Italienvistelser åren 1956 och 1958. Ca 75 sidor, gott skick, men några fläckar på..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fatuhiva
45 kr
Forum 1975 Inbunden Tillbaka till naturen. Det lyckliga livet - var hittar man det ?. I vår högciviliserade värld eller på en orörd s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Expedition Ra
23 kr
Bon 1972 Inbunden I en papyrusbåten Ra från Alexandra mot Sydamerika, illustrerad Ca 245 sidor, gott skick, utan skyddsomslag,
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vildar och paradisfåglar
23 kr
Bon. 1954 Inbunden Ur innehållet: De röda paradisfåglarnas ö. Nattlig krokodiljakt med harpun, Den papuanske jägaren berättar, Mina h..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mot Lop-Nor
45 kr
"Bon. 1954 Inbunden En flodresa på Tarim i Centralasien, med några illustrationer. Lop-Nor ""den vandrande sjön"" var en del i den st..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
I djungelmystikens Afrika
45 kr
FIB 1959 Inbunden Innhåller bla : Vildmarksmagi, Gåtfulla sällskap, i porro-djungeln, förklädda demoner, Bandu-flickornas hemliga läg..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Åt häcklefjäll
45 kr
"Bon 1916 Inbunden Om en Islandsfärd Ca 300 sidor, fint grönt band med guldtryck i front, gott skick. Ingår som fristående del i ""Sa..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Search for the Niger
85 kr
Readers Union 1974 Inbunden Contents: The Mystery of the Niger, Mungo Park's First Expedition, The death of Mungo Park, Hugh Clappert..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Guld pärlor och reptiler
23 kr
FIB 1958 Inbunden Om en vistelse på guldkusten i Afrika, illustrerad Ca 280 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bland de rättrogna
45 kr
BB 1982 Inbunden En islamisk resa Nobelpristagare 2001 ( nobelpris islam VS Naipaul ) Ca 525 sidor, gott skick med skyddsomslag
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Viddernas människor
45 kr
Harrier 1965 Inbunden En bok om Grönland Ca 160 sidor, gott skick men en fläck i rygg
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Dagbok öfwer en resa igenom Dalarne år 1757
475 kr
Falu-Kurirens A.-B:s Tryckeri 1910 Inbunden Dagbok öfwer en resa igenom de under Stora Kopparbergs höfdingedöme lydande lähn och Dala..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Guld att hämta
23 kr
FIB 1959 Inbunden Innehåller bla : Inkaguld, skattsökare, Jättepaddor och giftormar, Att filma i djungeln, Indianliv, Farväl Amazona..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Äventyr i Söderhavet
23 kr
FIB 1951 Inbunden Börjar med en resa mot Tahiti, med några illustrationer Ca 190 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Jag längtar till Italien
45 kr
Tiden 1959 Inbunden Boken är ingen resehandbok och ingen reseskildring i vanlig mening, . Hans grepp är diktarens, iakttagarens och b..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gjennem Sibirien
575 kr
Kristiania Oslo 1914 Inbunden Om en resa till Sibirien med några illustrationer, och en karta 386 sidor, på norska, grönt linneband m..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)