Begagnade böckerISBN: 9146175024
Idag 12:51
Linnés skånska resa.Berättad 250 år senare
90 kr
Wahlström & Widstrand. 1999. 220 s. Inbunden. Förlagsband. 21,5x12,5cm. 400 gram. Mycket gott skick. Slösande rikt fotobildillustrera..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnade böcker
Idag 11:39
The Dictionary of Human Geography
190 kr
Wiley-Blackwell 2009, 5th edition, häftad, XVI + 1052 s.
Böcker från Karlssons bok
Olofström (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Olofström (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 11:35
Foundation Papers in Landscape Ecology
180 kr
Columbia University Press 2007, häftad, XI + 582 s.
Böcker från Karlssons bok
Olofström (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Olofström (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 11:33
COLOURFUL SCOTLAND.
80 kr
Dek.inb, 29 cm, 64 s. (Ej paginerad). 1972 Jarrold & Sons Ltd. Mycket gott skick. Rikt fotoill. i färg. Engelsk text.
Böcker från ANTIKVARISKA BÖCKER & TRYCK
Motala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Motala (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 9117715121
Idag 11:23
Sidenvägen. En resa från Höga Pamir och Ili geno..
40 kr
Tryckår 1977. ISBN 9117715121. Norstedt & Söner. Månadens bok. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Omslaget har småskador. ..
Böcker från Antikvariat Bokinist
Stenungs.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Stenungs.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 11:09
Resa i Sverige
150 kr
Bokvännerna 1958. 165 s. Illustrerad. Klotryggsband med främre och bakre omslag medbundna. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Stockholm
Begagnade böcker
Idag 11:09
Sommarresa i Sverige år 1836
50 kr
Bokvännerna 1961. 96 s. Inbunden. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Stockholm
Begagnade böcker
Idag 11:09
Capitaine Carl Gustaf Ekebergs Ostindiska Resa å..
240 kr
Rediviva 1970. 171 s. + 6 utvikbara planscher. Inbunden. Faksimil av originalutgåvan 1773. Gott skick. Exlibris.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Stockholm
Begagnade böcker
Idag 11:09
Utenlandske småtrykk om reiser i Norge
110 kr
Aas & Wahls Boktrykkeri/Det Mallingske Boktrykkeri 1964. 42 s. Inbunden. Pärmen lätt blekt upptill, annars mycket gott skick. Norsk t..
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Stockholm
Begagnade böckerISBN: 0752225812
Idag 11:09
Rude Britain: 100 Rudest Place names in Britain
60 kr
Boxtree 2005. Rikt illustrerad med färgfoton. 151 s. Inbunden med skyddsomslag. Nära nyskick. Om oanständiga ortnamt i Storbritannien.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Stockholm
Begagnade böcker
Idag 11:09
Hos våre brødre i vest: Minner fra opphold på Fæ..
40 kr
Tanum, Oslo 1943. 119 s. Illustrerad i svartvitt. Norsk text. Inbunden. Bandet nött i kanterna, fuktskada på rygg och bakpärm. Tillsk..
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Stockholm
Begagnade böcker
Idag 11:09
Eneboeren i Atlanterhavet: Små Islandsbesøk
60 kr
Norsk-Islandsk Samband, Grøndahl & Søns Forlag, Oslo 1951. 236 s. Illustrerad i svartvitt. Norsk text. Klotryggsband. Pärmarna slitna..
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Stockholm
Begagnade böcker
Idag 11:09
Island fra sagatid til nutid: i anledning af Alt..
50 kr
Gyldendalske Boghandel, København 1930. 131 s. Illustrerad med svartvita foton. Dansk text. Häftad. Omslaget nött, med veck i kantern..
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Stockholm
Begagnade böcker
Idag 11:09
The Amateur Emigrant & The Silverado Squatters
140 kr
Folio Society 1991. Introduktion av James Michie. Illustrerad med samtida foton och gravyrer. Dekorerat klotband i pappkassett. Mycke..
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Stockholm
Begagnade böcker
Idag 10:41
Låt tistlarna brinna!
75 kr
Dekorerat pappband, 419 s. sidor. Gidlunds förlag (Finland, 1973). Första fristående delen om stråtrövaren Magre Mehmed. Översättnin..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 10:41
Zen och konsten att sköta en motorcykel
50 kr
Pocket, 387 s. sidor. Månpocket (England, 1987). ""Zen och konsten att sköta en motorcykel"" beskrivs på baksidantexten som en filoso..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 10:41
Vishnus död
75 kr
Inb med skyddsomslag, 377 s. sidor. Albert Bonniers förlag (Finland, 2001). Den amerikansk-indiske författaren Manil Suris roman ""V..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 10:41
Berömda ryska berättare. Från Tjechov till Sjolo..
70 kr
Linneband, 270 sidor. Folket i bilds förlag (Stockholm, 1958). Noveller. I urval av Nils Åke Nilsson. Med teckningar av Kerstin Abram..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 10:41
Farväl till vapnen*
60 kr
Inb med skyddsomslag, 280 sidor. Bonniers (Avesta, 1975). Översättning Louis Renner. Mycket gott skick. Ngt lagernött.
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 10:41
Amerikanen
65 kr
Inb med skyddsomslag, 339 sidor. Bra Klassiker (Höganäs, 1979). Henry James (1843-1916). Förord Artur Lundkvist och översättning Nils..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 10:41
Den oförstörbara mandalan
90 kr
Hft/trådbunden, 292 sidor. Bonniers (Stockholm, 1969). O.u. Översättning Ingegärd Martinell. Mycket gott skick. Tidigare ägares lilla..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 10:41
Sista natten i Twisted River
80 kr
Inb med skyddsomslag, 601 sidor. Wahlström & Widstrand (Tyskland, 2010). Översättning av Olov Hyllienmark. Mycket gott skick.
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 10:41
Issadalen*
70 kr
Inb med skyddsomslag, 431 sidor. Blombergs (Uppsala, 1980). Översättning av Kjell Rehnström. Mycket gott skick.
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 10:41
Moder natt
90 kr
Inb med skyddsomslag, 90 sidor. Norstedts (Stockholm, 1971). Första upplagan i Sverige. Översättning av Olov Jonason. Gott skick. Någ..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 10:41
De åttas hemlighet *
70 kr
Inb med skyddsomslag, 644 sidor. AWE/Gebers (Finland, 1989). Thriller. Översättning av Sune Karlsson. Mycket gott skick.
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Förlagsnya böcker
Idag 10:41
Flammande fjäril *
140 kr
Inb med skyddsomslag, 219 sidor. Ordfronts förlag (Smedjebacken, 2003). Översättning av Roy Isaksson. Förlagsny.
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Förlagsnya böcker
Idag 10:41
Jungfru av sten *
140 kr
Inb med skyddsomslag, 243 sidor. Ordfronts förlag (Falun, 2005). Översättning av Roy Isaksson Förlagsny.
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 10:41
Selected stories
90 kr
large-sized paperback, 476 sidor. Vintage Books (USA, 1996). Språk: Engelska/English. Mycket gott skick.
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 10:41
The pearl
55 kr
Pocket, 118 sidor. Bantam (USA, 1968). Språk: Engelska/English Mycket gott skick.
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 10:41
The God of small things
65 kr
Paperback, 339 sidor. Flamingo (Storbritannien, 1997). Språk: Engelska/English. Mycket gott skick.
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Idag 10:41
Genvägar (Shortcuts)
55 kr
Pocket, 186 sidor. Månpocket (Trondhein, 1994). Förord av Robert Altman ""Att samarbeta med Raymond Carver"". Altman filmade Genvägar..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)