Allhems Förlag. 1969. 511 s. Inbunden. Bruksspår på pärmen. Biblioteksband. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Allhems Förlag. 1965. 477 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Allhems Förlag. 1953. 268 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Allhems Förlag. 1963. 513 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Bra Böcker. 1981. 175 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Bra Böcker. 1983. 294 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Sthm 1896. 232 s. + 17 pl. Vackert gulddekorerat förlagsband. (Norstedt & Söners ungdomsböcker, 29.) Översatt av J.C. von Hofsten. Några kapitelrubriker: "Hvitfiskfångaren på Spetsbergen", "Från Jan Mayen till Island", "På fångs.. läs mer
National Geographic. 1:a uppl. 2001. 400 s. Häftad. Gott skick. National Geographics reseguid på engelska: The book starts out with an introduction to the history and culture of Egypt, something many travel guides lack and requi.. läs mer
Göteborg 1926. 30 s. + tryckt omslag. Innehåller Hj. Östergren "Akvariets verksamhet under år 1925" och Olof Traung "Göteborgs Sjöfartsmuseum i sina nya, provisoriska lokaler". [A1999]
Kartan över Stockholm är odaterad medan Kartan över Det Större Stockholm är daterad januari 1917. Två utvikbara kartor fastsatta i en pappärm. Främre pärm saknar en bit i nedre högra hörnet utan textförlust. Bakre pärm med några.. läs mer
Göteborg 1924. 38 s. + tryckt omslag. Innehåller Olof Traung "Göteborgs Sjöfartsmuseum - dess utveckling och framtidsplaner", Hj. Östergren "Göteborgs Sjöfartsmuseums akvarium, dess uppgifter och utsikter" och Walter Kaudern "Om.. läs mer
Natur och Kultur. 1:a uppl. 1965. 582 s. Inbunden. Gulddekorerat helklotband. 23x16,5cm. 1100 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad. läs mer
Sthm: Beijer, 1910. 318 s. + medbundet framomslag. Privatbundet, något nött, halvskinnband med upphöjda bind. Ryggen blekt. läs mer
Bonniers. 1988. 321 s. Dek. pappband. 19,5x12cm. 508 gram. Mycket gott skick. över 290 färgbilder och 6 sidor kartor, tillskrift med en del noteringar boken.
Lonely Planet. femte uppl. 1994. 930 s. Häftad. 18,5x12,5cm. 589 gram. Hyfsat skick. Illustrerad, på engelska, ägarsign.
62 s. Häftad. 24,5x17,5cm. 193 gram. Gott skick. Illustrerad, särtryck ur Med hammare och fackla XIV 1945, 2 sista bladen lösa, ouppskuren.
Tidens Förlag. 1996. 187 s. Förlagsband. 24x17cm. 573 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
ALBERT BONNIERS FÖRLAG. 1955. 232 s. Inbunden med skyddsomslag. Boken i mycket gott skick samt skyddsomslaget i gott skick.
Det Bästa. 1994. 320 s. Inbunden. 31x24cm. 2200 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
1938, blått bibl band, 302 s, NoK, bra bruksskick.
2002. Origbd,skyddsomslag. Rikt ill. 328s. Välbevarat ex läs mer
Saxon & Lindströms. Ny, omarbetad upplaga. 1956. Inbunden. Linneryggband med mönsterdekorerade pärmar. Färgat övre snitt. 223 s. + 15 planschblad med sv/v foto och 2 kartblad. Bok i fint yttre skick. Ryggen har en mindre läspuck.. läs mer
Forsbergs förlag 1982 Praktverk 303 s Förord av lasse Holmqvist och Britt Bass, texturval av Nils Palmborg 28x34cm och 3,1 kg vilket kan skickas m Schenker för 99 - och då kan du ta med några böcker till (hela omslaget kunde i.. läs mer
Carlssons bra skick (försättsblad urrivet kan därför ej datera, men innan DDR fusionerades, en sida lös, reparerad, namnad) inb kart.
St. Martin´s Press NY u.å. (1995) Inb. 208s. Sk.omslag, ca 5 sidor med antydan till vikmärke å hörne, i övrigt gott skick*
Geografi. Reseskildringar. Saxon & Lindström. 16:e-25:e tusendet. 1954. Inbunden. Mönsterdekorerat klotryggband. Färgat övre snitt. 239 s. + 8 planschblad med fotoill. i sv/v. Bok i gott yttre skick. Ryggen aningen blekt. Mycket.. läs mer
Bonniers. 1974. 265 s. Inbunden, rött band i mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Fotoillustrerad. Frakt: Postens ekonomibrev (maj 2013: 33 kr).
1991. 204 s. Häftad. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Willma Guides, 1996.Häftad.192 sidor.Illustrerad i färg.Kartor.Språk:Svenska.Nyskick.Frakt och förpackning 17 kronor.(Sverige).(LL).
Natur & Kultur. 1991. 288 s. Inbunden. 26x20cm. 1151 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
