Begagnad bok
Söndag
På hedningarnes väg. Bilder från Svenska Mission..
100 kr
Lindblads. 1898. 600 s. Inbunden med pärmbild av Jenny Nyström. 21x15cm. 805 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Söndag
Det heliga landet. Minnen och intryck från en re..
80 kr
Huldbergs. 1899. 320 s. Dekorerat klotband. 20x14cm. 535 gram. Gott skick. 4 planscher. Illustrerad. Några svagt synliga fläckar på r..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Onsdag
Våren till mötes. Resebrev.
60 kr
Bonniers. 1925. 117 s. Halvfranskt band med främre omslag. 23x16cm. 540 gram. Mycket gott skick. 19 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-31
Geijer i England 1809-1810. En biografisk studie..
70 kr
Bonniers. 1914. 8,301 s. Inbunden. 22x15cm. 695 gram. Mycket gott skick. 20 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-30
Borta bra...Resekåserier.
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1932. 232 s. Dekorerat klotband med främre omslag. 24x17cm. 950 gram. Mycket gott skick. 24 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9174867725
2012-01-21
Vår man i Rom. Överintendenten Carl Fredric Fred..
100 kr
Atlantis. 2004. 383 s. Inbunden. 24x17cm. 995 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-19
Resa till Amerika
40 kr
Bonniers. 1926. 165 s. Häftad. 20x13cm. 220 gram. Lätt solkad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Mina resor i Orienten
100 kr
Gernandts. 1900. 495 s. Inbunden. 25x18cm. 1360 gram. Illustread. Något nött.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
En berättelse om en resa. Larkarnas studieresa t..
80 kr
1977. 109 s. Häftad. 22x24cm. 315 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Slavia. Kulturbilder från Volga till Donau.
120 kr
Bonniers. 1896. 404 s. Dekorerat klotband. 23x17cm. 970 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Pompeji. Dess undergång genom Vesuviuskatastrofe..
80 kr
Bohlin. 2 uppl. 1915. 328 s. Inbunden med pärmbild. 23x16cm. 745 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9179220029
Svenskar i Rom. Ur brev och reseminnen från sjut..
70 kr
Rubicon. 1987. 239 s. Inbunden. 22x15cm. 540 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Travellers´ Club i Malmö 1936-1961
100 kr
1961. 198 s. Dekorerat linneband. 23x15cm. 530 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9170244863
Potatiskorv & pionjärer. (Amerikas svenskbygder).
80 kr
Wiken. 1988. 177 s. Inbunden. 26x18cm. 575 gram. Gott skick. Illustrerad. Lång dedikation.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Resa i Europa 1758-1762
80 kr
Sten G. Lindberg. Lychnos-biblioteket 14. 1956. 87, 572 s. Häftad. 26x19cm. 1625 gram. Gott skick. Porträtt. Två utvikbara kartor. Sv..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9197099961
New York, Malmö, Sydsvenskan
50 kr
Sydsvenskan. 1991. 132 s. Häftad. 20x21cm. 345 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Illustrerade reseminnen
100 kr
Bonniers. 1935. 227 s. Inbunden med främre omslag. 24x16cm. 825 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9171361499
En skeppsläkares dagbok. Dagbok förd på H.M.Corv..
70 kr
Spektra. 1975. 168 s. Inbunden. 24x18cm. 500 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Japan i våra dagar
120 kr
Fritzes. 1882. 8, 620, 28 s. Rött dekorerat klotband. 22x15cm. 850 gram. Gott skick. Illustrerad. Något blekt rygg. Några blad är sva..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Turistskizzer från andra sidan Atlanten
80 kr
Norstedts. 1901. 250 s. Dekorerat klotband. 25x18cm. 830 gram. Mycket gott skick. 14 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Resa till Amerika 1851-1855. Brev.
70 kr
Almqvist & Wiksell. 1969. 236 s. Inbunden. 22x15cm. 515 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. 16 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9185944106
Med världshaven som arena. En skildring av HMS C..
100 kr
Marinlitteraturföreningen nr 76. 1993. 157 s. Inbunden. 25x17cm. 505 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9138901900
Dagbok från 20-talet. Vagabondliv i Frankrike. N..
70 kr
Liberförlag. 1982. 464 s. Inbunden. 22x16cm. 690 gram. Gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
I öknar och palmlunder. Skildringar från Österla..
80 kr
Fritzes. 1881-1882. 8, 580 s. Inbunden. 21x14cm. 750 gram. Gott skick. Exlibris. En del brunfläckighet.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Levant. Skildringar från en medelhavsresa våren ..
60 kr
Bonniers. 2 uppl. 1924. 102 s. Inbunden med omslag. 24x16cm. 615 gram. Gott skick. 24 planscher. Omslaget har små bruna fläckar.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9185156434
Johan Peter Bagers reseminnen. En ung mans dagbo..
80 kr
Elbogen Malmö fornminnesförening, Gryps nr 6. 1999. 154 s. Inbunden. 23x18cm. 465 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Från en resa
80 kr
Gleerups. 1871. 278 s. Inbunden. 19x13cm. 330 gram. Gott skick. En plansch. En del bruna fläckar förekommer.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Hufvudjägarna på Borneo. Berättelse om en färd u..
150 kr
Oscar Lamm. 1884. 14, 378 s. Halvfranskt band. 23x16cm. 770 gram. 8 planscher, 4 färgplanscher, en karta. Något nött.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Jorden runt som skeppspräst. Reseminnen från HMS..
80 kr
Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag. 2 uppl. 1955. 230 s. Halvfranskt band med omslag. 21x15cm. 475 gram. Mycket gott skick. 2..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Från Kola till Ural. Vildmarksbilder.
100 kr
Bonniers. 1902. 256 s. Nyare helklotband med omslag. 22x14cm. 460 gram. Gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 91-7628-053-5
Dagbok från Italien 1881-1883.
100 kr
Cikada. 1981. 218 s. Illustrerad av författarna. Inbunden. 23x30cm. 1250 gram. Gott skick. Små märken på för- och eftersättsbladen ef..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö