Begagnad bokISBN: 9175864517
2012-01-08
Under frihetens himmel. Färder och äventyr i No..
100 kr
Tryckår 1996, inbunden, fint skick, namnstämplar, bilder, Bokförlaget Settern, 320 sidor, dekorerat förlagsband, 860 gram. Postporto ..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kampen om Det Heliga Landet. En Palestina-svenka..
50 kr
Tryckt 1948, andra upplagan, inbunden, gott skick, bilder, Förlaget Filadelfia, medbundet främre omslag, 142 sidor, uo, 270 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 91-7055-253-3
På resande fot. 23 forskare skriver om turism o..
80 kr
Sell´n. 2001. 216 s. Inbunden. 25x22,5cm. 940 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag Finns i nära nyskick. ägarsignatur.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 91-86548-49-2
Vid vågornas brus. Berättelser om långfärder til..
23 kr
Svenska Kryssarklubben. 1999. 127 s. Inbunden. 25x17cm. 375 gram. Gott skick. några mycket små märken på pärmen.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Till havs med äventyret.
23 kr
Tryckt 1950, inbunden, i gott skick, Gebers, bilder, 255 sidor, främre omslag medbundet, rött klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
I Petrus fotspår - på Biblisk och Klassisk mark.
23 kr
Tryckt 1981, häftad, i gott skick, några understrykningar, SkeabVerbum, ortregister, namnregister, 192 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Konungariket Mallorca.
23 kr
Tryckt 1979, inbunden, i gott skick, W&W, teckningar Gunnar Brusewitz, kartor,173 sidor, omslag med veck och märke efter prislapp.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Arkeologin berättar. 100 stora arkeologiska upp..
120 kr
Tryckt 1996, i mycket gott skick, Historiaka Media, 290 x 235 mm, bilder, register, omslag med skada på nerkant av ryggen.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bilcamping. Husvagnar / Tält / Campingplatser /..
50 kr
Tryckt 1968, inbunden, i gott skick, ICA förlaget, bilder, kartor, utrustningslista, sakregister, 188 sidor, dekorerat förlagsband m..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Verklighet till döds.
50 kr
Tryckt 1990, inbunden, i gott skick, Carlssons Bokförlag, 216 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Guldgrävar´n nr 67 - Mars 2006
23 kr
Tryckt 2006, klammerhäftad, i gott skick, Guldgrävarnas förening, bilder, resor, 38 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kampen för livet. Om djur och natur.
60 kr
Tryckt 1991, inbunden, i mycket gott skick, Forum, register, 320 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hundra och en dag. En reportageresa. Från Bagd..
19 kr
Tryckt 2003, inbunden, snedläst, Norstedts, 348 sidor, naggat omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Jag drömde om Afrika.
40 kr
Tryckt 1992, häftad, i gott skick, Norstedts, bilder, ordlista, 306 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gubben i lådan.
23 kr
Tryckt 1953, inbunden, i gott skick,exlibris, Natur och Kultur, ill. av Lillemor Tell, 125 sidor, uo, dekorerat pappband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ljusmannens gåta. Arkeologiska upplevelser i Syd..
19 kr
Tryckt 1959, inbunden, i gott skick, Rabén & Sjögren, bilder, register, 254 sidor, omslag lite kantnött.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Från Långviken till Tarsus. En segling genom liv..
70 kr
Tryckt 2004, inbunden, i mycket gott skick, Nautiska Förlaget, bilder, 331 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Jag minns en stund. Berättelser om långfärder ti..
23 kr
Tryckt 2001, inbunden, i gott skick, bilder, 126 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Atlantsegel.
50 kr
Tryckt 1984, inbunden, i gott skick, Rabén & Sjögren, karta, havsteckningar, 198 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Amazonas i myt och verklighet.
40 kr
Tryckt 1994, häftad, i gott skick, Berghs, bilder, 160 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Äventyrens land.
50 kr
Tryckt 1929, inbunden, klotryggband, i gott skick, författardedikation, Bonniers, bilder, 242 sidor, dekorerat pappband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Viddernas människor.
40 kr
Tryckt 1965, inbunden, i gott skick, Harriers, bilder, 159 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Champagne och annat festligt.
50 kr
Tryckt 1964, inbunden, i gott skick, Rabén & Sjögren, 215 x 170 mm, ill. av Per Beckman, 206 sidor, dekorerat klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kamratliv och äventyr på Kanadas prärier.
19 kr
Tryckt 1939, tredje upplagan, inbunden, klotryggband, i gott skick, Folket i Bilds Förlag,uo, 239 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kineser och Pingviner. En naturforskares minnen..
23 kr
Tryckt 1933, femte upplagan, häftad, i gott skick, ryggveck, namnstämpel, Saxon & Lindströms Förlag, bilder, 462 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Med judar och araber. Till ruiner och nybyggen...
50 kr
Tryckt 1938, inbunden, halvklotband, i gott skick, Förlaget Filadelfia, bilder, 206 sidor, medbundet främre omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bengt Danielsson i Söderhavet.
23 kr
Tryckt 1986, inbunden, i gott skick, Bra Böcker, 290 x 215 mm, bilder, 253 sidor, omslag med en reva.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Till Österns länder i missionärers spår.
23 kr
Tryckt 1961, inbunden, i gott skick, SAM förlaget, bilder, 159 sidor, omslag med liten reva.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bland Bantunegrer och andra i Sydafrika. Livet ..
40 kr
Tryckt 1941, häftad, i hyfsat skick, ryggreva, Helgelseförbundets Bokförlag, bilder, 104 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Reseskildring. Rapport från en resa till världe..
40 kr
Tryckt 1968, inbunden, i gott skick, Bokförlaget Forum, 208 sidor, uo, klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Med Empress of Britain jorden runt 1938. Dagbok..
40 kr
Tryckt 1938, inbunden, i gott skick, bilder, linneband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)