Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sundbergs Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 159. i kategorin Resor
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Spence,Jonathan D.
Matteo Riccis minnespalats.
150 kr
1989. 315 s. Förlagsinbunden m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Linnaeus,Carl.
Västgöta resa år 1746. Red. av Sigurd Fries och ..
150 kr
W&W 1978. Förlagets hklbd.m.skomsl. illustr. Gunnar Brusewitz. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hörner,Nils.
Resa till Lop.
400 kr
1936, 328 s, + 48 planschblad samt 1 utvikbar karta, Hfrbd.m.övre guldsnitt (NB). Främre omsl.medbundet. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Henrikson,Alf.
Pytheas resa till Thule.
150 kr
1985. 196 s. ppbd.m.skomsl. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hedin,Sven.
Konung Oscars beskickning till Schahen af Persie..
800 kr
1891. 479 s. Förlagets rikt dekorerade klotband.m.helt guldsnitt. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Åkermark,Bo E. (Red.)
Drömmen om transsibiriska järnvägen.
125 kr
1973. 182 s. Häftad. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fogelström,Per Anders.
En resa till Stockholm 1871.
150 kr
1971. 75 s. Förlagets dek.ppbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gullander,Bertil.
Linné i Lappland.
200 kr
1969. 166 s. Dek.linnebd.m.skomsl. illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fogelström,Per Anders.
Idyll och explosion. Resor 1948-1970.
125 kr
1992. 217 s. Förlagets ppbd.m.skomsl. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Platen,Gustaf Von / Tecknar-Anders.
Orientexpressen.
150 kr
1985. 124 s. Förlagets dek.ppbd. illustr. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Berg,Lasse / Holmqvist,Stig.
I Sven Hedins spår.
200 kr
1992. 224 s. Förlagsinbnden m.skomsl. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Christensson,Jakob.
Konsten att resa. Essäer om lärda svenska resenä..
150 kr
2001. 265 s. Förlagsband m.skomsl. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Grönblom,Rolf.
Indien \"i ett nötskal\". Uppslagsbok för resenä..
100 kr
2001. 120 s. Häftad. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Olsson,Jan Olov (Jolo).
Ner till Bosporen.
150 kr
1966. 158 s. Förlagets linnebd.m.skomsl. illustr, Roland Janson. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tucci,Giuseppe.
Tibet. Lamornas land.
200 kr
Rabén & Sjögren, 1970. 224 s. Förlagets dek.linneband fotoillustrerad delvis i färg. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hedin,Sven.
Karavan och tarantass. Med hästar genom Asien. R..
250 kr
1953. 287 s. Förlagets hklbd.m.skomsl. (Omslaget med en lagad reva men i övrigt fint skick.) illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Grekland. Athen och fastlandet.
150 kr
Streiffert Förlag 1999. 352 s. Mjuklaminatbd. illustr. Första Klass Reseguider. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Heyerdahl,Thor.
Tigris. På spaning efter vårt ursprung.
150 kr
1989. 383 s. Laminerat ppbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Widstrand,Carl Gösta (Red.)
Afrikaresenärer. En antologi.
150 kr
1965. 222 s. Dek.ppbd. illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Torgny,Ove.
I Linnés spår genom Sverige.
200 kr
2001. 264 s. ppbd.m.skomsl. illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hülphers,Abr.Abrah:son
Dagbok öfwer en resa igenom de, under Stora Kopp..
400 kr
1957. 479 s. illustr. Häftad. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ehrengren,Bo & Veronika.
Irland. Bortom allfarvägen.
150 kr
1997. 116 s. Dek.ppbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Black,David (Edited)
Carl Linnaeus Travels.
100 kr
1979. 108 p. Hardcover. Dust Jacket. illustr. by Stephen Lee. V.G.Condition.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Selling,Olof H. (Utgivare)
Resa i Dalarna 1765. Johan Isac Adelswärd, Johan..
200 kr
1970. 372 s. Häftad. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tunander,Ingemar / Wallin,Sigurd (Red.)
Anders Tidströms resa genom Dalarna 1754.
200 kr
1955. 235 s. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Linné,Carl Von.
Ungdomsresor I-II. Med inledning av Knut Hagberg..
150 kr
1929. 215+214 s. Förlagets pappband, båda främre omslagen medbundna. 2 vol. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Linnaeus,Carl.
Wästgöta-resa. Nytryck efter originalupplaga 174..
400 kr
Thulin & Ohlson Antikvarisk Bokhandel, Göteborg 1928. 314 s. Utvikningsplanscher och illustrationer i texten. Förlagets hfrbd.m.fr.om..
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Krantz,Claes.
Turist i befriat land.
150 kr
1946. 264 s. Hklbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Börge,Göran.
Det andra Italien. Färder mellan nu och då i den..
125 kr
1981. 214 s. ppbd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Berg,Lasse / Holmqvist,Stig.
I Sven Hedins spår.
200 kr
1993. 224 s. Klbd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hedin,Sven.
Öfver land till Indien I-II. Genom Persien, Seis..
750 kr
1910.564; 556 pp. + kartor och planscher. Dek. oklbd. 2 vol. Fnt skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 159
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt