Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Hyltén-Cavallius
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 181. i kategorin Resor/Länder
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Måndag
Ekeberg, Gustav - Åkesson, Folke.
Våra grannar i Finland.
55 kr
Skolförlaget. 1960. Andra uppl. Text i huvudsak av Pehr Back. Ill. 111 s. Klotryggsbd. Något nött bakre pärm. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fredag
Backman, Ch. Pierre - Leffler, Béla.
Ungern i kultur och historia.
50 kr
P. A. Norstedt & Söner. 1924. Ill. 156 s. Trådhäftad. Något nött omslag. Ett riss. Inlaga i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Torsdag
Jannes, Elly.
Människor i Tanzania.
50 kr
Rabén & Sjögren. 1974. Ill. 205 s. Förlagsbd. Nött skyddsomslag. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-20
Siwertz, Sigfrid.
Lata latituder. I-II.
75 kr
Albert Bonnier. 1938. Fotoill. 187 + 211 s. 2 röda klotbd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lindeström, Per.
Resa till Nya Sverige.
55 kr
Redigerad av Alf Åberg. Natur och Kultur. 1962. Levande litteratur. Natur och Kulturs klassikerserie. Kartor. 173 s. Förlagsbd. Skydd..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Världens hufvudstäder skildrade af framstående f..
175 kr
Öfversättning från franskan af O. W. Ålund. Albert Bonnier. 1892. 504 s. Vackert dekorerat, rött skinnryggsbd. 4:o. Ryggfoten något s..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Selge, Allan.
Boken om Helsingborg.
55 kr
Natur och Kultur. 1976. Ill. 256 s. Klotbd. Tvär. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Smith, Hendrick.
Ryssarna.
50 kr
Bonniers. 1977. Översättning Claës Gripenberg. 480 s. Klotbd. Nött skyddsomslag. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Aurén, Sven.
Annorlunda. Ett litet hus nära Paris.
50 kr
Wahlström & Widstrand. 1952. Andra uppl. 208 s. Trådhäftad. Något nött omslag. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lundberg, Birger.
Svensk i Sovjet.
50 kr
Utgiven av veckotidningen Vi. KF:s Bokförlag. 1948. Ill. 199 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ersgård, Stefan - Hallström, Bo - Mens, Pierre.
Från lazarett till universitetssjukhus Malmö 189..
55 kr
MAS. 1996. Ill., delvis i färg. 277 s. 4:o. Dekorerat kartonnagebd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kroon, Ben.
The Glory of Amsterdam. An Explorer´s Guide.
55 kr
A van der Heyden idé och foto. MCMLXXV-Elsevier. U.å. Rikt ill. i färg. Opaginerad. Dekorerat kartonnagebd. 4:o. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Karabuda, Barbro och Günes.
Till Mecka. Ett reportage från Saudi-Arabien.
55 kr
Albert Bonnier. 1967. Ill. 111 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Karabuda, Barbro.
Till Kunduz.
55 kr
Foto Günes Karabuda. Bonniers. 1965. Ill. 153 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Barlach, Bent.
Jugoslavien.
55 kr
Allhems små reseböcker. Allhems förlag. 1955. Ill, utvikbar karta. 104 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wilson, Sven.
Landet på Europas tak. Schweiz i närbild.
65 kr
Natur och Kultur. 1941. Vår underbara värld. Fotoill. 143 s. Trådhäftad. Exlibris. Något nött omslag. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Reisch, Max.
Till Kuwait. Oljeschejkernas och miljadärernas l..
55 kr
Med 32 planscher. 1 utvikbar plansch. Natur och Kultur. 1955. Fotoill. 208 s. Trådhäftad. Ouppskuren. Vikmärke å bakre omslag. Gott s..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Herzog, Maurice.
Annapurna 8000 meter.
55 kr
Företal Lucien Devies. P. A. Norstedt & Söner. 1952. Ill. Utvikbar plansch. 283 s. Något nött klotryggsbd. Färgat övre snitt. Båda om..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Edlund, Mårten - Dittmer, Harry.
På don Quijotes vägar.
55 kr
Gebers. 1958. Ill., delvis i färg. 170 s. Linneryggsbd. Nött skyddsomslag. Tillskrift. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
USA its Geography and Growth.
60 kr
John Murray, London. 1956. Ill. 124 s. Tvär 4:o. Klotbd [något skeva pärmar]. Skyddsomslag [något nött]. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Isaksson, Olov.
Island - förr och nu.
60 kr
Foto Sören Hallgren. Esselte Studium i samarbete med Statens Historiska Museum. 1973. Rikt ill. 77 s. Dekorerat kartonnagebd. Gott sk..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Haarder, Bertel.
Den bløde kynisme - og selvbedraget i Tornerose-..
65 kr
Gyldendal. 1997. 159 s. Limhäftad. Namnteckning. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hirdman, Vivi.
Qat-träden blommar och Zafaran är död. En bok om..
65 kr
P.A. Norstedt & Söner. 1979. Ill. 229 s. Klotbd. Skyddsomslag [gott skick]. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Holmström, Arne - Wetter, Cecilia.
Sol och skugga över Spanien.
65 kr
ICA-förlaget. 1952. Ill. 128 s. Något nött klotryggsbd. Ett hörn något stukat.. 4:o. Inlaga i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rydh, Hanna.
Indisk ökenby.
75 kr
Natur och Kultur. 1956. 24 planscher. 133 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Pallin, Erik.
En flicka på resa. En reseskildring för ungdom.
90 kr
J. Beckmans Bokförlag. 1932. Fotoill. 182 s. Klotryggsbd. Samtida tillskrift. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Amagerbogen. Redigeret af A. Kierulff Jensen.
150 kr
Danske byer og deres mænd. Kbhvn. 1939. Ill. 423 s. 4:o. Klotbd [något smutsig pärm]. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ystadiana. 1985.
50 kr
Ystads Fornminnesförening. Ill. 260 s. Klotbd. Gott skick. Bl.a. Birger Blomkvist: Ur ett skolbiblioteks historia; Karl-Gösta Alvfors..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ljungberg, Gunnar.
Down under. En reseskildring från Australien.
60 kr
Eget förlag [2003]. Färgill. 95 s. Dekorerat kartonnagebd. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sährendal, Larry.
Spanien - ett dokument.
60 kr
Tiden. 1971. Foto Åke Mokvist. Rikt ill. 158 s. Förlagsbd. Skyddsomslag [gott skick]. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Carlson, Bo Kage.
Vardag i Sovjet.
55 kr
Natur och Kultur. 1978. Foto förf. 208 s. Klotbd. Skyddsomslag [något nött, fläckar efter prislappar]. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 181
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt