Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Bravur Bok
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 54. i kategorin Särskilda personer
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
SÖDERSTRÖM, ELISABETH
Sjung ut Elisabeth !
40 kr
Tryckt 1986, inbunden, i gott skick, Bonniers, bilder, personregister, 336 sidor, omslag med trasig baksida.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
DAHLBERG, RAGNAR
Sändning pågår. Memoarer.
23 kr
Tryckt 1997, inbunden, i nyskick, Artist Förlaget, bilder, 225 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BJÖRKLUND, INGEGERD
Den oemotståndliga. En Christina Nilsson-biogra..
60 kr
Tryckt 2000, inbunden, i gott skick, ett blad vikt, Författarhuset, bilder, milstolpar, personregister, 288 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MORTON, ANDREW
Diana. Den sanna historien - berättad med egna ..
40 kr
Tryckt 1997, inbunden, i gott skick, Forum, bilder, 330 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JERRING, SVEN
Sven Jerring radioman. Farbror Sven berättar si..
40 kr
Tryckt 1970, inbunden, i mycket gott skick, Natur och Kultur, bilder, 190 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BORG, BJÖRN
Mitt liv som tennisspelare berättat för Gene Sco..
50 kr
Tryckt 1980, inbunden, i mycket gott skick, W&W, bilder, 211 sidor, omslag med lite reva.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
DALAI LAMA / CUTLER, HOWARD C.
Lycka ! En handbok i konsten att leva.
19 kr
Tryckt 2001, inbunden, i nyskick, Richters, 316 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
DAHL, BIRGITTA
Misantropen - meccenaten Alfred Nobel. Genier, ..
60 kr
Tryckt 1998, inbunden, i mycket gott skick, MånadsJournalen, 280 x 215 mm, omslag med ett par märken.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MORTON, ANDREW
Diana. Hennes egen historia.
40 kr
Tryckt 1992, inbunden, i bra skick, ett par sidor med jack, Forum, bilder, 184 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
TROFAST, JAN
Jakobus Berzelius. Akademiska avhandlingar.
50 kr
Tryckt 1992, inbunden, i mycket gott skick, Berzelius Sällskapet/Wiken, ill. 95 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SWAHN, SVEN CHRISTER
Piraten.
40 kr
Tryckt 1972, inbunden, i gott skick, Bernces Förlag, ill. av Vagn Jakobsen, 142 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
CHURCHILL, WINSTON S.
Stora samtida.
40 kr
Tryckt 1937, inbunden, i gott skick, ex libris, Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag, bilder, 408 sidor, främre omslag medbundet, ngt ble..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
THUNHOLM, LARS-ERIK
Ivar Kreuger.
50 kr
!995, inbunden, i gott skick, Fischer & Co, bilder, personregister, 359 sidor, präglat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HORN. BRITA von
Gamla magnefika moster Semiramis. (Katarina den..
50 kr
Tryckt 1969, inbunden, i mycket gott skick, Rabén & Sjögren, bilder, 299 sidor, uo, klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WEIDER, BEN / HAPGOOD, DAVID
Mordet på Napoleon.
50 kr
Tryckt 1984, inbunden, i mycket gott skick, namnstämpel, Förlags AB Wiken, bilder, 268 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
DAVIS, HUNTER
Beatles. Den sanna storyn om Beatles.
40 kr
Tryckt 1968, inbunden, i gott skick, namnteckning, Bonniers, bilder, 202 sidor, dekorerat pappband med lätt nötta hörn.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KJÖRLING, LENNART
Lula. Brasilien - hoppet och rädslan.
70 kr
Tryckt 2005, inbunden, i mycket gott skick, Ordfront, karta, 255 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NILSSON, CHRISTER
Inte bara musik. Samtal med Ingmar Nordström. M..
150 kr
Tryckt 2003, inbunden, i nyskick, författarsignerad, Kulturföreningen Memoria, bilder, CD, personförteckning, 192 sidor, guldpräglat ..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BERGMAN, ANNA
Inte pappas flicka.
10 kr
Tryckt 1988, inbunden, i gott skick, Bra Böcker, bilder, 102 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ESSELL, FRANK TH.
Indianernas vite vän.
19 kr
Tryckt 1944, inbunden, i gott skick, Harriers Bokförlag, 92 sidor, uo, klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
DIRIE, WARIS
Ökenblomman återvänder.
19 kr
Tryckt 2002, inbunden, i gott skick, Bra Böcker, bilder, 248 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WALL, GUNNAR
Tidernas största bedrägerier. Genialiska bedräg..
60 kr
Tryckt 2005, inbunden, i mycket gott skick, Bokförlaget Semic, bilder, 235 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WANGE, PER
En man och hans land. En biografi
40 kr
Tryckt 1965, inbunden, i gott skick, Westerbergs, karta, 141 sidor, omslag med liten reva. (sänkt pris)
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JOSEPHSON, ERLAND
Vita sanningar.
50 kr
Tryckt 1995, inbunden, i gott skick, Brombergs, 247 sidor, omslag med små användarspår.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LIDMAN, BRITA
Författarungar.
50 kr
Tryckt 1968, inbunden, klotryggband, i gott skick, Gummessons, 139 sidor, dekorerat pappband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SMITH, GIPSY
Hans liv och verksamhet.
40 kr
Tryckt 1914, inbunden, i gott skick, J.A. Lindblads Förlag, 278 sidor, dekorerat pappband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
PILP, ANNA von / HARTZELL, NORA
Strindbergs systrar berätta om barndomshemmet oc..
50 kr
Tryckt 1926, inbunden, skinnryggband med 5 upphöjningar, ryggtext, bibliotekstämpel, bilder, 104 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
DALEY, ROSIE
I köket med Rosie. Oprah Winfreys favoristrecept
50 kr
Tryckt 1995, inbunden, i gott skick, Bonnier Alba, recept, bilder, register, 125 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HEIDENSTAM, VERNER von
När kastanjerna blommde. Minnen från Olshammar.
19 kr
Tryckt 1941, inbunden, i gott skick, Bonniers, bilder, släkttavla, medbundet omslag, 218 sidor, fläckad pärm.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LEMBOURN, HANS JÖRGEN
Fyrtio dagar med Marilyn (Monroe)
60 kr
Tryckt 1978, inbunden, i gott skick, W&W, 199 sidor, omslag med tejpad reva.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LAGERLÖF, SELMA
Skrifter. Antikrist mirakler, Från skilda tider..
500 kr
Tryckta 1943-1945, inbundna, halv franska band med patina, i gott skick, Bonniers, 7 böcker, 675+576+614+676+406+652 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 54
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt