Annonskategori: Begagnade böcker
Måndag
Ohlmarks, Åke.,
Asasagan.
50 kr
1981. Inb.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Måndag
Afasaniev, A.,
Ryska erotiska folksagor.
60 kr
1993. Inb. Nyskick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Måndag
Afasaniev, A.,
Ryska folksagor
60 kr
1992. Inb. Nyskick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
af Klintberg, B.,
Den stulna njuren. Sägner och rykten i v..
60 kr
1994. Inb.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Willis, R. (huvudred.)
Prismas stora bok om Mytologi.
125 kr
1993. ill. 294 sid. 4:o-format. Klot.Omsl. Rikt ill.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Lundh, Gunnar.,
Sagor från Kullaberg.
75 kr
63 sid. Utan tryckår. Nagg i rygg. - sällsynt.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Vennberg, Hanna.,
Spådomsboken. Årsastro, spå i händer, dr..
115 kr
160 s. 2006. Förlagsband. Fint skick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Aisopos - Rackham, Arthur (illustr.)
Aisopos fabler
85 kr
189 s. Ny utgåva 1965. Fint klotband. Nyskick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Ohlmarks, Åke - Arnold, Hans (illustr.)
Slottsspöken.
90 kr
1973. 279 sid. Klotband. Omslag. Gott skick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Simonsuuri, Kirsti.,
Gudar och människor. De grekiska myterna..
115 kr
254 sid. 1999. Fint klot. Omslag (liten nagg)
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Ohlmarks, Åke.,
Fornnordiskt lexikon.
185 kr
413 dubbelspaltiga sid. 1983. illustr. Förlagsband. Nyskick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Ohlmarks, Åke.,
Asar, Vaner och Vidunder - den fornnordi..
60 kr
305 sid. ill. av Svenolov Ehrén. 1963. Förlagsklotbandet i gott skick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Schön, Ebbe.,
Asa-Tors hammare. Gudar och jättar i tro..
130 kr
269 sid. ill. 2005. Förl.band. Omsl. Nära nyskick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Henrikson, Alf - Lindahl, Edward.,
Asken Yggdrasil. En gammal gudomlig hist..
60 kr
125 s. ill. 1984. Förl.bd. Gott skick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Pröysen, Alf - Berg, Björn.,
Boken om Teskedsgumman.
125 kr
Och andra sagor. Ny utgåva 1990. 279 sid. Fint förlagsband.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Bently, Peter (huvudred) mfl - Eklöf, Ma..
Myter - en uppslagsbok.
60 kr
275 sid. ill. 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. Nyskick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Sturlusson, Snorre.,
Nordiska kungasagor - I. Från Ynglingasa..
70 kr
320 s. 1991. Fint förlagsband. Omslag. Nyskick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Golowanjuk, Jascha.,
Silkesmattan - sagor från östan och väst..
115 kr
166 sid. 1941. Prydligt linneklotband. -vackra monterade planscher i färg.-
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Eljas, Emil.,
Den grå gården. Legender från \"Blåkulla..
175 kr
221 sid. 1920. Fint halvklotband. -sällsynt
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Warner / Koshkin.,
Hjältar, odjur och främmande världar ur ..
135 kr
130 sid. 4:o-format. 1989. Rikt illustr. Fint förlagsband. Omslag.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Ohlmarks, Åke.,
Asasagan.
115 kr
203 s. 1981. Fint förlagsband.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Sigurjónsson, A (red.)
Tanken strövar vida - 25 isländska småsa..
65 kr
199 s. 1990. Fint klotband. Omslag.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Cruse, Amy.,
Myternas bok - gudasagor från hela värld..
90 kr
269 sid. 1975. Fint klotband. Omslag. Nyskick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Indiska Sagor - Tre Prinsars underbara ä..
165 kr
Sv.övers. fr engelskan. Rikt ill. Stort 4:o-format. Niloe, 1961. Välhållet ex. i klotryggsband.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Johansson, K.F. (svensk öfvers.)
Indiska Sagor - Öfversatta från Sydbuddh..
125 kr
270 s. 1907. Fint halvklotband.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Swahn, Jan Öjvind (red - övers.)
Folksagor - Gyckel. Lös del (3) i verket..
125 kr
Illustr. Björn Berg. 215 sid. 1987. Fint förlagsband. Sidenöverdragna pärmar i grönt.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Swahn, J-Ö., ( red. - övers. )
Folksagor - Hjältemod (lös del i serien ..
125 kr
Illustr. Hans Arnold,215 sid. 1987. Förlagsband. Sidenöverdragna pärmar i purpur.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
af Klintberg, Bengt.,
Den stulna njuren - sägner och rykten i ..
85 kr
290 sid. 1994. Klotbad. Omslag. Fint skick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Swahn, Jan-Öjvind (red.)
Folksagor. 1-7 (komplett)
475 kr
Med ett flertal illustratörer. 1989. 4:o-format. Komplett, mycket välaktad svit av Bra Böckers vackra utgåva med sidenöverdragna pärm..
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Nordiska Folksagor.
125 kr
1948. 142 sid. Fint halvklotbd. - en ej så vanlig bok, utan författaruppgifter; Gemma Funtek-Snellman har undertecknat förordet.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Ett fornsvenskt legendarium.
115 kr
