Begagnad bok
Sagor och berättelser
250 kr
Folkböckernas förlag Malmö 1930 Inbunden Innehåller många sagor, bla. Jon Blund, Flädermor, Stoppnålen, Lille Tuck, Den elaka gossen,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Venetianersagen von Geheimnisvollen
45 kr
VEB Leipzig 1985 Inbunden Schatzsuchern mit einer Einführung von Helmut Wilsdorf Ca 290 sidor, på tyska, gott skick med skyddsomslag
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Die Schöne der Erde Albanische Märchen und Sagen
23 kr
Reclam Leipzig 1985 Häftad Auswahl von 33 Märschen und 15 Sagen , illustriert ( Albanien ) Ca 300 sidor, på tyska, gott skick, pocket
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Prager Sagen
23 kr
Buch Club 65 1972 Inbunden Ca 310 sidor, på tyska gott skick med skyddsomslag som har en mindre revor och några små nagg
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Märchen und Sagen Band 2
45 kr
Morgen Berlin 1972 Inbunden Inhalt: Der Geraubte Schleier, Liebestreue, Stumme Liebe, Ulrich Mit dem Bühel, Dämon Amor, Melechsala, D..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Französische Feen märchen des 18 Jahrhundertes
23 kr
Rütten& Loening Berlin 1969 Inbunden Inhalt: Die Schöne und das Tier, Prinz Chéri Prinz Désir, Königin Fantasque, Prinz Kurzbein und ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Die Sonnentochter
23 kr
Progress Moskau 1960 ? Inbunden Di schönsten Märchen aus Aserbaidschan, Armenien und Georgien, illustriert Ca 260 sidor, på tyska, kl..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Die Lügentruhe
23 kr
Eulenspiegel Berlin 1972 Inbunden Geschesten, Schwänke, Märchen Gedichte. Inhalt: Lukian, Heinrich Bebel, Jörg Wickram, Hans Sachs, ,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bokbok
23 kr
W&W 1975 Inbunden Ett urval från sex tidigare böcker av Tage Danielsson. Ur Bok, Sagor för barn över 18 år, Postilla, Grallimmatik, S..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
I juletid berättelser från förr
45 kr
Semic 1998 Inbunden Noveller, sagor romanavsnitt, dikter och tankar kring midvinterveckor för lägen sedan 195 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sagor
95 kr
Bon. 1985 Inbunden Illustrerad i färg av Thorsten Schonberg, en faksimilutgåva av Strindbergs Sagor från 1915 Ca 150 sidor, i lite st..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Das Goldene Märchenbuch
45 kr
Enslin & Laiblin Reutlingen 1950 ? Inbunden Eine Auslese schöner deutscher Märchen Ca 380 sidor, på tyska, rött linneband med guldtr..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En bok om delfiner
45 kr
N&K 1982 Häftad Om både sanna och osanna sagor kring delfiner. Med en sammanfattning av senare forskningsrön i en efterskrift av Mats..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
1001 natt
295 kr
"Bon. 1872 Inbunden "" De vackraste sagorna ur tusen och en natt "" , med 8 färgillustrationer, andra upplagan Ca 200 sidor, skador v..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bengt Bernströms boksamling auktionskatalog 1- 6
145 kr
1977 Häftad I dessa informativa kataloger från Libris auktioner upptas ämnens som resor topografi Norrland, sagor, bokväsen vitterhe..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Brudprovaren
95 kr
W&W 1978 Inbunden Erotiska folksagor från Norge i urval och inledning av Oddbjörg Högset med illustrationer av Svenolov Ehrén Ca 170 ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det borttappade sjöbarnet
45 kr
Saga 1984 Inbunden Tre andra sagor ingår: Önskehasseln , Svarta katter och kittelflickarens fru, småtrollen och silverkronan, illustr..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fornsagor och Eddakväden i geografisk belysning
95 kr
1927 Häftad Innehåller Kvidan om Hjärvardsson, Geografisk utredning kring bl.a. Munnarhem mfl orter , uppgifter om personnamn. Ca 40..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gisle Surssons saga
23 kr
Gleerup 1945 Häftad Utgiven av Modersmålslärarnas förening nr 65. Isländsk saga översatt av Josua Mjöberg Ca 60 sidor, blyertsnoterin..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
HC Andersens Eventyr
650 kr
Gyldendal. 1919 Inbunden Ny kritisk utgåva med kommentar av Hans Brix och Anker Jensen. Ca 2.000 sidor, exlibris Claës Uggla Fem vack..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Horisont nr 8 1972
75 kr
Österbottens litteraturförening 1972 Tidskrift Tordmulens sagor av Barbro Mörne, Uzbekisk folksaga, Västindiska djurfabler, Armeniska..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Insekt mot ljuset
150 kr
Caverfors 1962 Inbunden Mörka och ljusa sagor i ett bildalbum Ca 100 sidor, större format, gåvonotering, exlibris Claës Uggla, några ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Nya sagor
23 kr
Ägget 1984 Inbunden Innehåller bla Sven i Lycke, Den tappre korpralen, Pelle på Norråsen, Flickan i kristallyktan m.fl.. illustration..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Samlade Sagor
175 kr
Gustafsson 1882 Inbunden Innehåller bla: Kung Osmans vänner, Havsguden krona, Kung Karius, Skogfjärilen, Svalorna, Igelkotten, Kungen..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Skrifter 1-2
150 kr
Svenska Akademin 1995 Inbunden Poetiska skrifter, satirer sagor fabler, dramatik , brev mm. Två band ca 800 sidor, gott skick - nyski..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sagor
295 kr
Gustafsson 1874 Inbunden innehåller bla Kung Osmans vänner, Hafsgudens krona, Kung Karius, Svalorna, så går det till i krig, Den grön..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Stens och Annans sagor
350 kr
A. Johansson 1896 Inbunden En vacker sagobok illustrerad av Axel Sjöberg. Nio sagor och författaren uppges vara Stens och Annas mor ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Styrilsi Kununga ok höfdinga
350 kr
Nord. 1878 Inbunden En vackert komponerad bok som är från 1300-1400-talet här i nytryck från 1878 Ca 125 sidor, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)