Norstedts. 2010. 525 s. Inbunden. 23x16cm. 930 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Läs om: Storpolitik / Afrika / Väderlek / Sveriges städer / Stockholms slott / Skatter / Arbete och lön / Jordbruk / Heminredning / Konst / Litteratur / Teater / Dans / Idrott och sport m.m. Årsbok. Något nött bokrygg. Inbunden... läs mer
I den boken följer och analyserar Hans Lohmann reaktionerna på Harrisburg-olyckan.Avslöjar han den försåtliga propagandan och synar de argument som skall få folk att - trts allt - bejaka atomkraften. Rabén & Sjögren, 1979.Häf.. läs mer
Atlas. 1998. 416 s. Inbunden. 22,5x15cm. 760 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Stämpel recensionsex på försättsblad.. . läs mer
SNPF, 1996, Inb, 141 sidor, ISBN 91-87514-03-6, Hyggligt skick, Boken ger en detaljerad översikt över narkotikapreparat, narkotikamissbruk, narkotikabrottslighet och samhällets motåtgärder.
Prisma. 1970. 150 s. Pocket. 150 gram. Nyskick. Ett urval av Alvar Alsterdal och Ove Sandell. Hjalmar Branting (1860-1926) var den frambrytande svenska arbetarrörelsens främste ledare. Ingen enskild politiker hat betytt mer än B.. läs mer
Ordfront. 1991. 405 s. Inbunden. 21,5x13,5cm. 670 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Jacek Kurons, en av den fackliga kamporganisationen Solidaritets grundares, självbiografi. Uppväxt i ett kommunistiskt hem utmär.. läs mer
Wahlström & Widstrand. 1967. 899 s. Pocket. Mycket gott skick. 3 st böcker. . läs mer
Bonniers. 1961. 242 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning. President Kennedy visade i flera böcker - på svenska utkom 1961 "Studier i mod" - sin psykologiska skärpa, sin eminenta förmåga att analysera och klarlägga sin humanistisk.. läs mer
Daidlos. 2001. 430 s. Häftad. Nyskick. Frakt tillkommer.
Arkiv. 2000. 178 s. Pocket. Nyskick. Frakt tillkommer.
Fischer & co. 1996. 230 s. Inbunden. Nyskick. Frakt tillkommer.
Engelsk text. Sociologi. Metodlära. Chicago : Markham - Serie: Markham sociology series. © 1970. Häftad. 352 s. Bok i gott bruksskick. Utvändigt något gulnad, lite oren. Ryggen har läslinjer. Aningen snedläst. Inlagan har ett få.. läs mer
Comrus förl. 2011. 263 s. Inbunden. förlagsband. 670 gram. Nyskick. Priset inkluderar frakt. läs mer
Fifth edition. Revised and updated in light of developments in world politics. Oxford University Press 2011 636s Hft ISBN 978-0-19-956909-0 Nyskick L1326 läs mer
Inbunden. Utgiven 2011 av Norstedts förlag. Sidor 316. ISBN 91-1-303044-9. Besök gärna vår hemsida för resumé och bild. läs mer
Rundqvist Bokförlag. 1985. Häftad. 480 gram. Nära nyskick. Dedikation från författaren. läs mer
Utgiven av Albert Bonniers 2009. Inbunden med omslag. 288 sid. Nära nyskick.
Norstedts. 1994. 274 s. Inbunden. Nyskick. Frakt tillkommer.
Diadalos. 2000. 287 s. Häftad. Nyskick. Frakt tillkommer.
Ordfront. 2006. 302 s. Inbunden. Nyskick. Frakt tillkommer.
Tema pocket näranyskick men namnad, saknar ISBN. Med intro av Fidel Castro, 232s 240gr = porto 22.
Illustrerad Vetenskap. 2003. 128 s. Inbunden. Mycket gott skick.
Blackwell Publishing USA 2000 Revised edition. Paperback 567s. Gott skick
Nya Doxa 2004 Inb. 173s. Sk.omslag, mkt. gott skick
Natur och Kultur. 1996. 160 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Stilförlaget. 1959. 534 s. Inbunden. Blått gulddekrerat skinnband med helt guldsnitt. Mycket gott skick.
Penguin Books. -A Journey Among the Women of India. ill. i uppl. 1991. 306 s. Häftad. 250 gram. Mycket gott skick.
Norstedt. 2010. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Penguin. 2009. Pocket. Hyfsat skick.
