Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sökalternativ
Spara den här sökningen som en bevakning
Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin

Samhälle & Politik


(totalt ca 48 979 annonser)
Sök i hela kategorin:Sortering:
Begagnade böcker
Idag 20:02
Rasismens ideologier av Kramar
Kramar
Rasismens ideologier
50 kr
2000. Inbunden. Gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789189076648
Idag 18:48
Sammanställning av Lars Åhnberg.
ARBETSRÄTT 2010. ( aktuella lagtexter 1 Januari..
265 kr
Lars Åhnberg AB. Tjugosjätte utgåvan. 2010 uppl. 2010. 125 s. Häftad. Mjuk perm.. 21x15cm. 170 gram. Nyskick. Boken är ej använd.. Me..
Böcker från Bokvän
Uddevalla
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9100566098
Idag 18:40
Fälldin Torbjörn, Lagercrantz Arvid
En bonde blir statsminister
70 kr
Bonniers. 1998. 341 s. Inbunden. 23x16cm. 810 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Övrigt tryckt och skrivet
Idag 18:38
Luftskydd-korta anvisningar för envar av Luftskyddsinspektionen
Luftskyddsinspektionen
Luftskydd-korta anvisningar för envar
69 kr
ett häfte på 36sidor med bilder och text främst avsedd för hemskyddspersonal. Luftfartsinspektionen, allmänna anvisningar nr 3. en..
Böcker från Ingelsson och katterna
Solna
Mer info
Övrigt tryckt och skrivet
Idag 18:34
DETTA MÅSTE DU VETA OM KRIGET KOMMER av stockholms bandförsvar
stockholms bandförsvar
DETTA MÅSTE DU VETA OM KRIGET KOMMER
24 kr
INFORMATIONSBLAD TILL ANSTÄLLDA I STOCKHOLMS STAD. 7 sidig folder, tryckt 1987,utgivet av Stockholms stad sammanställd av Stockholms..
Böcker från Ingelsson och katterna
Solna
Mer info
Förlagsnya böckerISBN: 9173891746
Idag 18:28
Med uppenbar känsla för stil av Stephan Mendel- enk
Stephan Mendel- enk
Med uppenbar känsla för stil
69 kr
Pocket i fint skick,ett veck finns på omslaget Förlag Atlas, Tryckt 2006 frakt 14kr jag har fler bra böcker ute, samsänder gärna. Ha ..
Böcker från Ingelsson och katterna
Solna
Mer info
Begagnade böcker
Idag 18:15
Malmö handelsgymnasium. Ett porträttgalleri över..
100 kr
Malmö handelsgymnasiums kamratförbund. Förlaget Svenska folkrörelser. 1945. 788 s. Inbunden med pärmdekor. 27x21cm. 2670 gram. Mycket..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9138726106
Idag 17:51
Stockholms gatunamn. av Stahre, Nils-Gustaf / Fogelström, Per Anders / F..
Stahre, Nils-Gustaf / Fogelström, Per Anders / F..
Stockholms gatunamn.
50 kr
Liber Förlag, Stockholmsmonografier utgivna av Stockholms kommun . 1:a upplagan, 5:e tryckningen uppl. 1984. 669 s. Inbunden. 25x19cm..
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9138907771
Idag 17:45
Stockholms Gatunamn: Innerstaden av Nils-Gustaf Stahre / Per Anders Fogelström / Jon..
Nils-Gustaf Stahre / Per Anders Fogelström / Jon..
Stockholms Gatunamn: Innerstaden
65 kr
Liber Förlag. 1:1 uppl. 1986. 304 s. Inbunden. 25x18cm. 680 gram. Nära nyskick. Rikt illustrerad i svartvitt.
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böcker
Idag 17:42
De kommo vida...Vikingars hamn vid Paviken på Go.. av Lundström, Per
Lundström, Per
De kommo vida...Vikingars hamn vid Paviken på Go..
65 kr
Sjöhistoriska Museet. 1981. 144 s. Inbunden. 23x20cm. 490 gram. Nära nyskick. Detta är en bok om Gotländsk sjöfarartid, vikingatiden...
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9138905310
Idag 17:39
Från Sibirien till Pampas - En bok om Vasastan m.. av Erik Dahlberg
Erik Dahlberg
Från Sibirien till Pampas - En bok om Vasastan m..
70 kr
Liber Förlag. 1:1 uppl. 1985. 119 s. Inbunden. 25x22cm. 510 gram. Nära nyskick. Från Sibirien till Pampas får vi följa Erik Dahlberg ..
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9129616301
Idag 17:36
Den växande staden. Stockholms bebyggelse- och n.. av Landell, Nils-Erik
Landell, Nils-Erik
Den växande staden. Stockholms bebyggelse- och n..
50 kr
Rabén & Sjögren, Stockholm. 1992. 221 s. Inbunden. 26x20cm. 920 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrer..
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9129585074
Idag 17:31
Sällsamheter i Stockholm. Innerstaden. av Nordén Åsa
Nordén Åsa
Sällsamheter i Stockholm. Innerstaden.
60 kr
Rabén & Sjögren, Stockholm. Första utgåvan, tredje tryckningen uppl. 1990. 268 s. Inbunden. 19x16cm. 525 gram. Nära nyskick. Illustre..
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böcker
Idag 17:28
Boken om Trosa av Monica Sjöström
Monica Sjöström
Boken om Trosa
100 kr
Närbild Trosa,. 1992. Onumrerad s. Inbunden. 29x22cm. 730 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Fotobok i färg ..
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böcker
Idag 17:24
Öregrunds historia : en krönika av Agne Andersson red.
Agne Andersson red.
Öregrunds historia : en krönika
50 kr
Jubileumkommittén: Öregrund 500 år. 1991. 316 s. Inbunden. 25x18cm. 815 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Gåv..
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9151827387
Idag 17:21
Stockholms spökhus och andra ruskiga ställen av Stig Linnell
Stig Linnell
Stockholms spökhus och andra ruskiga ställen
95 kr
Rabén Prisma, Stockholm. Andra tryckningen september uppl. 1995. 252 s. Inbunden. 23x17cm. 570 gram. Nära nyskick. Följ med på en tur..
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9186448137
Idag 17:16
Stockholms solitärer Växter och djur som levande.. av Landell Nils-Erik
Landell Nils-Erik
Stockholms solitärer Växter och djur som levande..
50 kr
Interpublishing. 1986. 191 s. Inbunden. 23x18cm. 680 gram. Mycket gott skick. Från baksidestexten: I boken ger författaren sin syn på..
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böcker
Idag 17:13
Ulvsunda förr och nu av Rönnow Sixten
Rönnow Sixten
Ulvsunda förr och nu
60 kr
1962. 157 s. Häftad. 21x15cm. 335 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9170550557
Idag 17:09
Stadshuset i Stockholm  av Wickman, Mats
Wickman, Mats
Stadshuset i Stockholm
50 kr
Sellin & Partner Förlag AB. 1993. 172 s. Inbunden. 22x14cm. 360 gram. Nyskick. Om Stadshusets tillkomst och dess nutida funktion.
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789170921230
Idag 17:09
Vår tids största utmaningar av Lásló Szombatfalvy
Lásló Szombatfalvy
Vår tids största utmaningar
75 kr
Ekerlids förlag. 2009. 107 s. Inbunden. 385 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Anteckning på pärminsida..
Böcker från Träleberg
Lysekil
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789186203535
Idag 17:02
Vardagshjältar av Eva Joly
Eva Joly
Vardagshjältar
75 kr
SNS förlag. 1:a uppl. 2011. 197 s. Häftad. 470 gram. Gott skick. Skyddsomslag saknas.
Böcker från Träleberg
Lysekil
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789127129795
Idag 17:01
Bjurwald, Lisa
Europas skam
100 kr
inb. med skyddsomslag 325 sidor, natur och kultur 2011, nära nyskick
Böcker från Antikvariat Mimer
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789173314299
Idag 16:44
Svensson, Gert
Mordförsök på tilliten - en bok om tortyr
120 kr
häftad 261 sidor, carlsson bokförlag 2011, nyskick
Böcker från Antikvariat Mimer
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 16:14
Ehrlichman, John
Murbräckan.
60 kr
Svensk övers. 1987. 490 sid. Inbunden, klot, ngt naggad på ett par hörn, skyddsomslaget med nagg och slitage.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789170375477
Idag 14:57
Irans Dubbla Ansikte. av Majd Hooman (bok & omslag i bra skick!!)
Majd Hooman (bok & omslag i bra skick!!)
Irans Dubbla Ansikte.
80 kr
porto 36,- tillkommer.utgiven av ordfront ,stockholm 2010.antal sidor 247.format 15,5 x 23 cm.inga namn eller andra anteckningar finn..
Böcker från halago
älmhult
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789171733269
Idag 13:56
Bommert, Wilfred
En värld utan bröd - om framtidens livsmedelsför..
90 kr
inb. med skyddsomslag 275 sidor, daidalos 2011, nära nyskick
Böcker från Antikvariat Mimer
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789173433549
Idag 13:51
Napoleoni, Loretta
Made in China - den nya ekonomiska supermakten
110 kr
inb. med skyddsomslag 308 sidor, leopard förlag 2011, nyskick
Böcker från Antikvariat Mimer
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789185703746
Idag 13:37
Strindlund, Pelle & Vinthagen, Stellan
Motståndets väg - civil olydnad som teori och pr..
75 kr
inb. med skyddsomslag 341 sidor, karneval förlag 2011, nyskick
Böcker från Antikvariat Mimer
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789179242381
Idag 13:03
Lundquist, Lennart
Flocken i massamhället - den politiska ordningen..
90 kr
häftad 271 sidor, arkiv förlag 2011, nyskick
Böcker från Antikvariat Mimer
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789186273217
Idag 12:59
Fisher, Mark
Kapitalistisk realism
80 kr
häftad 121 sidor, tankekraft förlag 2011, nära nyskick
Böcker från Antikvariat Mimer
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789197928465
Idag 12:56
Borgström, Eva ( red. )
Den moderna homofobin
120 kr
inb. kartonnage 208 sidor, charlie by kabusa 2011, nyskick
Böcker från Antikvariat Mimer
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 nyinkomna
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt