Annonskategori: Förlagsnya böcker
Idag 14:47
Söderlind Ingrid
Barnhem för flickor
95 kr
Stockholmia förlag. 1999. 400 s. Inbunden. Nyskick. Barn, familj och instituationsliv i Stockholm 1870-1920. Monografier utgivna av S..
Säljare: Västerbokhandeln A.., HÄGERSTEN (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 14:42
Gunnar Hägglöf
Fredens vägar 1945 - 1950
24 kr
P.A. Norstedt. 1973. Inbunden. 420 gram. Hyfsat skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Snitten har gulnat ngt..
Säljare: Bengt Nilsson, Lövestad (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 14:18
Yvonne Hirdman
Genus- om det stabilas föränderliga former
100 kr
Liber. första uppl. 2001. Häftad. Gott skick. några understrukna sidor.
Säljare: Moa, Stockholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 14:17
Mondlane, Eduardo
Kampen mod Portugal i Moçambique
104 kr
Samlerens Forlag / Samlerens Piccolobøger. 1971. 200 s. Häftad. Gott skick. Bok på danska: Eduardo Mondlane (1920-69), befrielseslede..
Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 14:09
Vetenskapsrådet
Manligt och omanligt i ett historiskt pe..
50 kr
Vetenskapsrådet. andra uppl. 2005. Häftad. Gott skick. några understrukna sidor.
Säljare: Moa, Stockholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 14:06
Kjell Östberg
Efter rösträtten
50 kr
Symposion. första uppl. 1997. Häftad. Mycket gott skick. fåtalet understrukna rader.
Säljare: Moa, Stockholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 14:05
Michail Gorbatjov
Tre dagar som skakade världen
65 kr
Forum. 1991. 141 s. Inbunden. klotband. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. spår av suddat blyerts på bakpärme..
Säljare: Tomas blandade böc.., björklinge (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 14:03
Tiina Rosenberg
Queerfeministisk Agenda
50 kr
Atlas. första uppl. 2003. Häftad. Mycket gott skick. några understrukna sidor.
Säljare: Moa, Stockholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:58
Johanna Esseveld & Lisbeth Larsson
Kvinnopolitiska nyckeltexter
100 kr
Studentlitteratur. 2006. Häftad. Gott skick. några understrukna sifor.
Säljare: Moa, Stockholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:53
Lena Lennerhed
Från Sapfo till Cyborg; Idéer om kön och..
100 kr
Gidlunds. första uppl. 2006. Inbunden. Nyskick.
Säljare: Moa, Stockholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:50
Inger Lövkrona
Barnamörderska: kön, makt och sexualitet..
100 kr
Historiska Media. första uppl. 2004. Inbunden. Nyskick.
Säljare: Moa, Stockholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:46
Carl rebbe/Walter Fischer
Exempelsamling till inövande av svenska ..
35 kr
Gleerupska. 1945. Häftad. Gott skick.
Säljare: Christer Wall, Fagersta (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:46
Barbara Caine & Glenda Sluga
Europas historia 1780-1920, Ett genusper..
80 kr
Natur & Kultur. 2 uppl. 2003. Inbunden. Nyskick.
Säljare: Moa, Stockholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:45
Anvisningar för folkskolornas friluftsda..
35 kr
Skolöverstyrelsen. 1942. Häftad. Mycket gott skick.
Säljare: Christer Wall, Fagersta (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:42
Valerie Bryson
Feminist Political Theory
100 kr
Palgrave. second uppl. 2003. Häftad. Gott skick.
Säljare: Moa, Stockholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:38
Georgina Waylen
Gender in thirs world politics
60 kr
Open university press. 1996. Häftad. Gott skick.
Säljare: Moa, Stockholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:38
Norske Lesestykker
24 kr
Skolradion. 1947. Häftad. Gott skick.
Säljare: Christer Wall, Fagersta (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:37
Sven-Helmer Lidwall
Morgonsamling
24 kr
Skolförlaget. 1958. Häftad. Mycket gott skick.
Säljare: Christer Wall, Fagersta (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:36
SIDA
Destination U-land
35 kr
SIDA. 1973. Häftad. Mycket gott skick.
Säljare: Christer Wall, Fagersta (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 12:55
Bepko, Caludia - Krestan, Jo-Ann
Kvinnor, kärlek & kreativitet
60 kr
Natur och Kultur. 1996. 340 s. Inbunden. Laminerat dekorerat pappband. 21,5x14cm. 467 gram. Mycket gott skick.
Säljare: Trazzelakuten, Gävle (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 12:14
Liliedahl Ellen/Dunn Brita
Svensk Yrkeskvinna 2 delar Historisk del..
250 kr
kulturhistoriska förlaget. första uppl. 1950. 393 +388 s. Inbunden. skinnband med övre guldsnitt. Gott skick.
Säljare: BOK Bo, Marieholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 09:41
Erlander Tage
Dagböcker 1945-1949
100 kr
Inb.m.omsl. 2001 516 sid. Stort personregister.
Säljare: Bokgrottan , Gislaved (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 07:29
Václav Havel
Fjärrförhör
80 kr
Ordfront. 1987. 183 s. Inbunden. klotband. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Säljare: Tomas blandade böc.., björklinge (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 06:21
Dae-jung Kim
Brev från fängelset
90 kr
Inbundet förlagsband Center for pacific Asia Studies Stockholm University 1999. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt. Inp..
Säljare: Militariaboken, Malmö (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 23:37
Unckel, Per
Kunskap som egen investering
80 kr
Timbro 1998. Limhäftad 177 sid. NÄRA NYSKICK. Stämpel på försättsblad: "Recensionsexemplar" Utbildning är inte liktydigt med kunskap...
Säljare: Klas, Göteborg (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 23:28
Ekman, Maria (red)
Political Prophets and the Word - The Fu..
80 kr
med Ingemar Karlsson. The swedish Rushdie defence Committee 1996. Limhäftad 117 sid. NÄRA NYSKICK. 0 in Collaboration with Article 1..
Säljare: Klas, Göteborg (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 23:04
George Marshall
Spirit of ´69 a skinhead Bible
30 kr
Inbunden.
Säljare: Kristofer, Grödinge (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 22:33
Bernstein, Harry
Den osynliga väggen
120 kr
2006, förlagsband med skyddsomslag, presentskick
Säljare: Essbok, SÖDERBÄRKE (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 22:30
Jim Driver
Sex, drugs & rock´n´roll
20 kr
Pocket.
Säljare: Kristofer, Grödinge (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 20:32
Olle Länsberg
2 X Kuba
70 kr
BB. 1975. 240 s. Inbunden. 24x21cm. 946 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i gott skick. Fotograf Per Länsberg och jag (Olle Länsberg)..
Säljare: bokrummet, älgarås (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 20:19
Held, David
Demokratimodeller : från klassisk demokr..
100 kr


