Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Carl Hellmor
Tipsa dina vänner:
Böcker
Ämnen
Sökresultat: 1-30 av 88. i kategorin Skärgård, båtar, öar
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Lördag
Colbing, Sören
Skärgårdsliv.
90 kr
Opaginerad. 2004. Rikt ill. 4:o. Fint klotband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sjöstedt, Charlotta
Öar av frihet. Om en man som tänkte bygga en båt..
75 kr
230 sid. illustr. 2002. Förlagsband, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Alexandersson, Gunnar , Borg, Ivan mfl
På segelfartygens tid. Skepp och sjöfolk i sekel..
70 kr
192 sid. illustr. 1979. Klotband. Omslag, spår av tejplagning å försättsbladet, annars fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Svensson, Roland
Skärgårdsliv i gången tid. En skildring av arbet..
125 kr
Ny utgåva, utan tryckår. Förlaget Max Ström. Rikt illustr. 276 sid. Linneklotband i nyskick, skyddsomslaget saknas.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Barthel, R - Svensson, R.,
Gillöga.
115 kr
Ny utgåva, 1996. 230 sid. Rikt ill. Fint förlagsband, omslag (osl med obetydl nagg), nära nyskick
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Barthel, S. - Svensson, R.,
Skärgård. En rapsodi.
115 kr
191 sid. 1969. Förlagsklotband. Skyddsomslag, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Staav / Öhman
Stockholms skärgård. Djur och natur.
65 kr
118 s. ill. 1978. Klotbd. Omsl. Gott skick
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Dahl, Kaj.,
Nyländsk skärgård.
75 kr
173 sid. illustr. 1975. Orig.band. Omslag. (omslaget med smärre nagg). Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Brandsten, Felix.,
Till havs med äventyret.
65 kr
252 sid. illustr. 1950. Fint klotryggsband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Dent, Nicholas.,
Småbåtssegling.
85 kr
129 s. Rikt ill. 1980. 4:o. Förlagsband, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Weckström, Tor.,
Brusande eskapad.
65 kr
1956. Gott ex. - båtfärder i Europa.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sandelin, Sig.,
Båtliv & Båtfolk. Så var det förr.
75 kr
190 s. ill. 1981. Inb. Gott ex.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Westman, Lars.,
Vind för våg.
85 kr
1984. illustr. 211 sid. Inbunden, fint skick. - dedikation från förf. -
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kumlien, Bertil.,
Skärvor av skärgård.
50 kr
127 sid. 1980. ill. Orig.band. Pärm aningen solblekt upptill.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gelin, Curt.,
300 segelbåtar i test. Bakgrund, egenskaper, omd..
75 kr
299 s. ill. 1998. Omslaget ngt slit.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Svenska Kryssarklubbens årsskrift:
Vid vågornas brus. Berättelser om långfärder til..
45 kr
1999. Inb. Nysk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sandelin, S.,
Båten på land. Om underhåll och vinterförvaring.
50 kr
1984. ill. Inb. Fint sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
von Hofsten, Hans.,
Ulven. Redovisning av de faktiska omständigheter..
65 kr
64 s. 1999. Omslaget ngt loss fr rygg.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wisler, Chester O. - Brater, E.F.,
Hydrology. 2nd ed.
85 kr
407 s. 1959. Klotband. Omsl. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Grahn, E.,
Lake sediment as environmental archive.
70 kr
Ak.avhandl. 2006. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Soop, Hans.,
Flytande palats - Utsmyckning av äldre svenska ö..
100 kr
222 sid. illustr. med fotografier, ritningar mm. 4:o-format, 2007. Fint förlagsklotband. Omsl. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Severin, Tim.,
Brendans resa. Med oxhudsbåt i munken Brendans k..
95 kr
1978. Rikt ill. 277 s. Fint klotbd. Omsl. (osl med reva)
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Talröret. Tidning för Sällskapet S/S Trafiks vän..
80 kr
5 vol. 2002-2005 (spridda)
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Åkesson, Gert.,
Göta kanal. Människor, båtar och miljöer.
125 kr
202 s. ill. 1983 (2:a uppl.) Bra klot, skyddomsl med liten nagg.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Matz, Edvard och Erling.,
Sällsamheter i Stockholms skärgård. Roslagen.
130 kr
255 s. ill. 1978. Fint förlagsbd.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Mattsson, Algot.,
Den långa natten. Andrea Dorias undergång.
85 kr
208 sid. ill. 1986. Förlagsband. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ekman, Jan - Ericsson, Christer.,
Runt Kap Horn med Christer Ericsson på S/Y Stolt.
60 kr
238 s. 1994. ill. Fint orig.band.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Walker, M.,
Welcome aboard - Inside the World´s Great Classi..
90 kr
190 s. 1998. Rikt ill. Fint klotband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Williams, G,.R.,
The World of Model Ships and Boats.
100 kr
256 sid. ill. 1971. 4:o. Fint klotband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bathe, B.W. - Jobé, J. (red) mfl.
Segelfartygens storhetstid.
200 kr
260 s. Rikt ill. 4:o. 1960. Fint klotband. Osl.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gustafsson, Ebbe.,
Från Långviken till Tarsus. En segling genom liv..
95 kr
2004. 332 sid. ill. Fint klot. Omsl.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 88
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt