Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Torsten Hansson
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 151. i kategorin Skåne Österlen
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Wranér Henrik
Tösaknep och pojkahyss. Glada bilder ur allmogen..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1897. 84 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 145 gram. Illustrerad av August Johnsson. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
Stuesnack och slätteslams. Drag ur skånska slätt..
200 kr
Bonniers. 1, 1 uppl. 1884, 1885. 96, 156 s. Inbundna i ett nyare halvfranskt band med omslag. 18x13cm. 265 gram. Mycket gott skick. I..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
Storgubbar och stackare. Små bilder ur allmogens..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1895. 82 s. Inbunden. 17x12cm. 140 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Sv.Ling. Omslag saknas.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
Sockerpullor och pepparkorn. Små bilder ur skåns..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1907. 82 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 150 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
Sippor och smörblommor. Små teckningar ur allmog..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1903. 75 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 145 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
Raringar och ragator. Små bilder ur allmogelifve..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1900. 76 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 140 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
Muntergökar och dummerjönsar. Små teckningar ur ..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1898. 80 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 145 gram. Mycket gott skick. Något fläckigt omslag.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
Kärleksglöd och hjertenöd. En knippa hjertesagor..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1896. 90 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 155 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Sv.Ling.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
I skånska stugor. Små bilder ur folklifvet i öst..
80 kr
Bonniers. 1 uppl. 1886. 176 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 200 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Ernst Ljungh. Omslaget är fl..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
Hvardagsmat och gilleskakor. Bilder ur lifvet på..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1889. 94 s. Inbunden med främre omslag. 17x12cm. 145 gram. Gott skick. Illustrerad av Ernst Ljungh. Omslaget och nå..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
Gullvifvor och grankottar. Små bilder ur allmoge..
70 kr
Bonniers. 1:a uppl. 1904. 80 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 150 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
En ulf i fårakläder och andra skånska folklifsbi..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1890. 92 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 145 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Ernst Ljungh. Omslaget är bru..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
Dä va sjutton! Små bilder från lifvet å landsbyg..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1901. 76 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 140 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
Dundertöser och käringaskrällen. Blad ur allmoge..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1899. 80 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 140 gram. Mycket gott skick. Omslaget något fläckigt.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
Brokiga bilder. Från skånska slätten förr och nu.
60 kr
Humoristiskt biliotek V. Seligmanns. 1 uppl. 1889. 167 s. Inbunden. 19x13cm. 215 gram. Gott skick. Utan omslag. En del brunfläckighet.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wranér Henrik
Arbetsmyror och drönare. Små bilder ur skånska f..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1905. 80 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 145 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wallin Curt
Sägner kring Glimmingehus
40 kr
Föreningen för Fornminnes- och hembygdsvård i sydöstra Skåne. Småskrifter 5. 1952. 48 s. Häftad. 22x15cm. 90 gram. Mycket gott skick...
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Månsson Nils E.
Kornamo o sillablänkj. (Dikter på Österlendialek..
50 kr
Gleerups. 1953. 79 s. Häftad. 21x15cm. 135 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Tallroth Gustav
Fåglar i sydöstra Skåne 1996
24 kr
1997. 41 s. Häftad. 21x15cm. 70 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Pedersen Tobias, utg.
Äpplen och stekt sill. Ett smakprov på Österlens..
40 kr
Österlenium UF. 1994. 54 s. Häftad. 21x15cm. 100 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Tre smakrika skåningar besöker österlenkrögarna...
40 kr
Utan årtal. (ca 1997). 32 s. Häftad. 21x15cm. 85 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Gertz Kerstin, Holm Ingvar
Kvinnors liv och landskap. Sex generationer kons..
50 kr
Stiftelsen Tomelilla konstsamling, Tomelilla konsthall. 2005. 48 s. Häftad. 21x21cm. 160 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Konstnärer och konsthantverkare på Österlen. Kat..
70 kr
ÖSKG. 1991. 212 s. Häftad. 24x17cm. 605 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wallin Curt
Sydöstra Skånes medeltida prästerskap. Präster, ..
50 kr
Föreningen för Fornminnes- och hembygdsvård i sydöstra Skåne. Småskrifter 16. 1976. 102 s. Häftad. 21x15cm. 150 gram. Mycket gott ski..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Beskrivning över Österlen och Ystad
100 kr
Novum. 1944. 142 s. Häftad. 23x15cm. 280 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Exlibris.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Andersson Inge "Träffen"
Österlen på cykel
80 kr
1992. 167 s. Inbunden. 25x18cm. 510 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 918725817X
Österlens folkdräkter. Ystads stadsmuseum i Gråb..
80 kr
1999. 36 s. Häftad. 24x19cm. 145 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9186246305
Löfström Inge
Detta är Österlen
60 kr
Grafika. Ny uppl. 1987. 243 s. Inbunden. 22x16cm. 505 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Namnteckning.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Alfredsson Lennart
Glemminge - pärlan på Österlen. Historiskt, poet..
80 kr
1981. 116 s. Häftad. 21x15cm. 205 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9186220314
Åkesson Berit, red.
Österlen 2000. Årsbok för den samlade hembygdsrö..
40 kr
2000. 109 s. Häftad. 23x17cm. 255 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Ericsson Acke
Skånes bibliografi (4). Litteratur om Albo härad..
80 kr
Skånes bibliografiska sällskap. 1984. 251 s. Häftad. 21x15cm. 450 gram. Mycket gott skick. Något oplana sidor.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 151
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt