Begagnad bok
Idag 18:15
Malmö handelsgymnasium. Ett porträttgalleri över..
100 kr
Malmö handelsgymnasiums kamratförbund. Förlaget Svenska folkrörelser. 1945. 788 s. Inbunden med pärmdekor. 27x21cm. 2670 gram. Mycket..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9197585106
Måndag
Husrannsakan hos chefen och andra handelsberätte..
80 kr
2006. 287 s. Inbunden. 25x18cm. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9188930742
Fredag
När en timme blir tio minuter. En studie av förv..
70 kr
Historiska Media. 1999. 176 s. Inbunden. 22x14cm. 340 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 915640901X
2012-02-01
Bio i Malmö
120 kr
Corona. 2001. 111 s. Inbunden. 26x21cm. 510 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-29
1406 års påvebrev om Malmö Latinskola.
50 kr
Allhem. 1956. 29 s. Häftad. 27x17cm. 145 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-27
Johannesfrimureriet i Malmö 125 år
70 kr
1988. 88 s. Häftad. 25x17cm. 265 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-27
Malmö musei vänner. Årsbok. Årgång 1-3. (Allt so..
150 kr
1938-1940. 64, 66, 71 s. 3 inbundna volymer. 25x18cm. 1300 gram. Mycket gott skick. 27, 27, 24 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-27
Malmö nation vid universitetet i Lund 1905-1913...
80 kr
1913. 112 s. Vitt dekorerat klotband. 29x23cm. 615 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 917260669X
2012-01-23
Byggnads avd 2 100 år. Minnesskrift. (Malmö).
60 kr
1982. 163 s. Inbunden. 22x15cm. 435 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-22
Malmöhus läns landsting 1863-1962
50 kr
1962. 119 s. Häftad. 23x16cm. 260 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-20
Konst i Fosie. (Malmö).
40 kr
Fosie stadsdelsförvaltning. 1997. 40 s. Häftad. 17x24cm. 105 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-20
Malmö museum. Vägledning genom dräktsamlingarna.
50 kr
1971. 56 s. Häftad. 21x12cm. 115 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-18
Metall-fyran 100 år. Metall i Malmö 100 år. Från..
60 kr
1984. 160 s. Häftad. 21x15cm. 300 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9186794361
2012-01-18
Malmö i ett nötskal. Skriven av 247 arbetslösa i..
70 kr
Skrivareförlaget i Skåne. 1997. 125 s. Inbunden. 30x21cm. 655 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-15
Föreningen Malmö musei vänner 1925-1965
50 kr
1965. 68 s. Häftad. 24x17cm. 205 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-15
M. Tidskriften om Malmö. Årg. 1. Nr 1.
40 kr
Kulturföreningen Trumslagaren. Utan årtal (1996). 72 s. Häftad. 25x18cm. 200 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9789185341368
2012-01-14
Staden vid kusten. Arkeologiska berättelser i Ci..
140 kr
2010. 139 s. Inbunden. 27x22cm. 765 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9789197920407
2012-01-14
Av människor - för människor. Om byggandet av ci..
140 kr
2010. 162 s. Inbunden. 25x25cm. 950 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Nr 549/900. Helt guldsnitt.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9197265306
En liten bok om Malmö
50 kr
1995. 48 s. Häftad. 21x16cm. 110 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9172603217
Moderata Samlingspartiet i Malmö 75 år
60 kr
1978. 134 s. Häftad. 23x17cm. 320 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9173530093
Handel och vandel. Tre generationer Suell. (Malm..
100 kr
Atlantis. 2004. 351 s. Inbunden. 22x15cm. 720 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9163150727
Fotografiska bilder från Slottsträdgården, Malmö
70 kr
2004. 77 s. Inbunden. 21x30cm. 585 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Tillskrift.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9154024404
Östergård. En rapport från Östergårdsgruppen. Et..
80 kr
Statens råd för byggforskning. 1975. 392 s. Häftad. 19x17cm. 730 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9197063819
Kampen mot fattigdomen. (Malmö).
60 kr
Dahlströms. 2 uppl. 1991. 203 s. Häftad. 21x14cm. 370 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9163005603
Att dokumentera verkligheten. Arbetarrörelsens a..
40 kr
Arbetarrörelsens kulturhistoriska förening i Malmö. 1991. 48 s. Häftad. 21x15cm. 105 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9163075040
Slottsstaden och S:t Andreas. Från en Malmöförsa..
40 kr
Slottsstadens församling. 1998. 78 s. Häftad. 21x15cm. 165 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Arkeologi i Malmö. En presentation av ett antal ..
60 kr
Stadsantikvariska avdelningen Malmö museer. Rapport nr 4. 1992. 86 s. Häftad. 30x21cm. 345 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Fredrik Roos nordiska samling från Rooseum. Aukt..
100 kr
Stockholms Auktionsverk. 2006. 253 s. Inbunden. 28x21cm. 1135 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9197488747
Himmelsblått guld. (Malmö FF).
50 kr
Sportbladet. 2004. 129 s. Häftad. 24x17cm. 270 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Malmöya. Glimtar ur historien. Nr. 1-4, 6.
100 kr
Malmö museer. 1979, 1982, 1984, 1986, 1991. 48, 56, 63, 72, 80 s. 5 häftade volymer. 21x17cm. 730 gram. Mycket gott skick. Illustrera..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Malmö Teknologförbund d.ä. 1903-1953
40 kr
1953. 35 s. Häftad. 25x19cm. 125 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö