Begagnad bok
Idag 18:29
Skånsk stadsplanekonst och stadsarkitektur intil..
120 kr
Skånsk senmedeltid och renässans 2. Vetenskaps-societeten i Lund. Gleerups. 1949. 495 s. Häftad. 27x18cm. 1430 gram. Mycket gott skic..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Måndag
Folkliv och lekar. Det gamla byahemmets dagar fr..
50 kr
Framtidens. 1929. 123 s. Häftad. 20x14cm. 170 gram. Illustrerad. Omslaget är solkigt.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-30
Skulptur i Skåne
50 kr
Skånes konstförening. 1966. 67 s. Häftad. 22x13cm. 150 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-19
Bergvalls hembygdsatlas I. Skåne. Skala 1:200 000.
70 kr
16 s. Häftad. 25x18cm. 90 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-15
Konst i Skåne 1954-1974
40 kr
Skånes konstförening. 1974. 168 s. Pocket. 19x12cm. 230 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-14
Skånska godsmiljöer. Skånes hembygdsförbund. Års..
80 kr
2001. 208 s. Inbunden. 22x18cm. 505 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-12
Hembygd överallt. Skånes hembygdsförbund. Årsbok..
70 kr
2004. 247 s. Inbunden. 22x17cm. 570 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Södra Skånska Befälsutbildningsförbundet. Minnes..
50 kr
1950. 160 s. Häftad. 25x18cm. 370 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Något ojämnt blekt omslag.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9185684252
Skånska mil
80 kr
Swedala. 1995. 174 s. Inbunden. 22x22cm. 840 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad av Hasse Er..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
50 år i landsbygdens tjänst. Malmöhus läns centr..
80 kr
1966. 68 s. Inbunden med pärmdekor. 27x22cm. 395 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Skånes oljeväxtodlareförening 1943-1973
40 kr
1973. 78 s. Häftad. 21x15cm. 135 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Skånes Fröodlingsförening 1911-1961
50 kr
1961. 271 s. Häftad. 24x17cm. 545 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9185330361
Snapphanarna
80 kr
Signum. 2 uppl. 1981. 123 s. Inbunden. 25x24cm. 620 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Johan Philip Lemke + foto.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9185998397
Skånsk-svensk-dansk ordbok från A! till Örrrk!
70 kr
Skånska akademien. 1995. 111 s. Häftad. 18x15cm. 145 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9173310018
Krigare vid Sundet. Liten handbok till Skånes kr..
120 kr
Carlssons. 2006. 218 s. Inbunden. 23x16cm. 585 gram. Mycket gott skick. Illusgtrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Skånes kyrkogeografi. Samfund och religiösa röre..
60 kr
Teologiska institutionen vid Lunds universitet. 1985. 181 s. Häftad. 21x15cm. 245 gram. Mycket gott skick. Illustrerad med utbredning..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9156410719
Skånska hopp och övertramp. Skånska akademien.
70 kr
Corona. 2002. 228 s. Inbunden. 22x21cm. 620 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9156410557
Skånska fall. Skånska akademien.
70 kr
Corona. 2001. 200 s. Inbunden. 22x22cm. 580 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Platser och människor
60 kr
Gleerups. 1954. 159 s. Häftad. 21x15cm. 260 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Krisen inom det svensk-skånska väldet 1356-1359...
80 kr
Gleerups. 1954. 24, 261 s. Häftad. 24x16cm. 485 gram. Mycket gott skick. Dedikation från författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Skånsk byggnadsvård. Skånes hembygdsförbund. Års..
50 kr
1976. 212 s. Häftad. 21x14cm. 315 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9171194460
Skånska hör- och sevärdheter. Skånska akademien.
60 kr
Wiken. 1993. 124 s. Inbunden. 22x22cm. 480 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9175863847
333 årsboken. 1658-1991. Om Skånelands-regionen,..
60 kr
Stiftelsen Skånsk framtid. Settern. 1991. 270 s. Inbunden. 22x14cm. 420 gram. Mycket gott skick. Blyertsunderstrykningar på några bla..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9189622103
Båda sidor om Öresund. Reportage från Själland o..
60 kr
Accent. 2004. 168 s. Inbunden. 21x21cm. 650 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9138041723
Kulturminnen i Skåne. Vägvisare
40 kr
Länsstyrelserna i Kristianstads och Malmöhus län. 1981. 192 s. Häftad. 22x13cm. 275 gram. Mycket gott skick. 32 färgplanscher. Illust..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Maten och hälsan i Skåneland
50 kr
Skåneländska gastronomsika sällskapet nr 2. Utan årtal (1996). 73 s. Häftad. 21x15cm. 140 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9186572296
Skånsk skådarguide. (Fåglar).
100 kr
Anser. Supplement 42. Skånes ornitologiska förening. 1999. 320 s. Spiralband. 22x16cm. 620 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Skånska märkwärdigheter. Några kulturminnen lite..
80 kr
1974. 152 s. Inbunden. 27x20cm. 790 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Den skånska skogen. Sydsvenska Dagbladets årsbok..
70 kr
1964. 142 s. Inbunden. 27x20cm. 720 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Skyddsomslag saknas.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Den skånska gården. Sydsvenska Dagbladets årsbok..
80 kr
1961. 144 s. Inbunden. 27x20cm. 755 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget lätt naggat.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9179665578
Böcker, bildning, makt. Arbetare, borgare och bi..
80 kr
Bibliotheca historica Lundensis 91. Lund University Press. 1999. 380 s. Häftad. 22x16cm. 680 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö