Begagnad bok
Fredag
Från Skåne. Studier.
200 kr
Fritzes. 1 uppl. 1884. 4, 285 s. Halvfranskt band utan omslag. 18x12cm. 375 gram. Debutbok. Något nött.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9163126176
2012-02-01
Kommunalnämndens studieresa till Hamburgs glädje..
80 kr
2002. 115 s. Häftad. 21x13cm. 195 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Clara Salander. Dedikation från författaren till Lennart Kj..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-22
Snörmakare Lekholm får en idé. Roman.
300 kr
Bonniers. 1 uppl. 1927. 529 s. Halvfranskt band med omslag. 20x13cm. 790 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-19
Husar Björk och Atropa. (Skånehistorier).
60 kr
Gleerups. 1950. 144 s. Inbunden med främre omslag. 21x15cm. 275 gram. Gott skick. Några blad i slutet har svagt synlig fuktfläck nert..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Poesi och skånskt friluftsmåleri
40 kr
1976. 36 s. Häftad. 21x30cm. 205 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Sven-Åke Svenson.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9197199303
Den siste snapphanen. Historiskt - romantiska sk..
70 kr
Ultima Thule. Ny uppl. 1993. 527 s. Inbunden. 22x16cm. 930 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Synjer å nor om lannsväjen. (Skånsk dialekt).
50 kr
Gleerups. 1955. 72 s. Häftad. 20x13cm. 130 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9197373273
Andra historier
50 kr
Fritiof Nilsson Piraten sällskapet. 2004. 157 s. Häftad. 21x15cm. 260 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Skånska gillen. + Folk i flock o fria. En snes r..
50 kr
1952, 1953,1960. 8, 8, 8 s. Inbundna i ett band. 26x19cm. 245 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Från skogen - slätten, åsen och sjön. (Delvis sk..
70 kr
1958. 112 s. Inbunden med omslag. 23x16cm. 365 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Skåne runt i en gammal karet. (Delvis skånsk dia..
70 kr
1957. 102 s. Inbunden med omslag. 23x16cm. 340 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Erik Månsson.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Stormarknad
70 kr
1963. 205 s. Inbunden med omslag. 23x16cm. 525 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Blann frostingar och främlingar. (Dikter på skån..
40 kr
1942. 16 s. Inbunden. 23x16cm. 145 gram. Gott skick. Illustrerad av Erik Månsson. Titelsidan en aning solkig.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Toner efter gehör. (Dikter på skånsk dialekt).
70 kr
1939. 95 s. Inbunden med omslag. 21x17cm. 310 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Värmöllor och pileträ. (Dikter på skånsk dialekt).
70 kr
1936. 128 s. Inbunden med omslag. 310 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Minnen och bilder. (Dikter, delvis skånsk dialekt)
70 kr
1931. 207 s. Inbunden med främre omslag. 23x15cm. 525 gram. Mycket gott skick. Dedikation från författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
På lanned i Skåne. Berättelser från Skåne. (Dial..
70 kr
1941. 108 s. Inbunden med omslag. 22x16cm. 325 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Från by till by. Berättelser från Skåne. (Dialek..
70 kr
1940. 104 s. Inbunden med omslag. 21x16cm. 310 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Skaldernas Hälsingborg. En antologi.
50 kr
Killbergs. 1955. 168 s. Häftad. 23x15cm. 300 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Sven Svensson.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Från Lundagård och helgonabacken. Lundensisk kal..
60 kr
1893. 167 s. Häftad. 19x13cm. 190 gram. Något solkig.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Skånes stämma i dikten. En skånsk lyrikantologi.
70 kr
Bernces. 1952. 192 s. Rött skinnband med främre omslag. 20x13cm. 345 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Skåne-historier. Från en pristävlan i Skånska Af..
80 kr
1937, 1938. 118, 101 s. Inbundna i ett band med främre omslag. 24x17cm. 570 gram. Mycket gott skick. Illustrerade av Eigel schwab och..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9172961902
Skåne i litteraturen. Skåneförfattare från 1700-..
60 kr
Sobers landskapsböcker. 1987. 348 s. Inbunden. 22x17cm. 800 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustre..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Lundabok
40 kr
1964. 97 s. Häftad. 18x13cm. 175 gram. Mycket gott skick. 4 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Kulturens julkalender 1946
40 kr
Kulturen, Lund. 1946. 80 s. Häftad. 27x20cm. 255 gram. Gott skick. 4 färgplanscher. Illustrerad. Svagt synligt veck i omslaget.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Sångbok. Alnarpsinstitutets elevkår.
50 kr
1950. 108 s. Inbunden. 17x12cm. 125 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Tösaknep och pojkahyss. Glada bilder ur allmogen..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1897. 84 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 145 gram. Illustrerad av August Johnsson. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Stuesnack och slätteslams. Drag ur skånska slätt..
200 kr
Bonniers. 1, 1 uppl. 1884, 1885. 96, 156 s. Inbundna i ett nyare halvfranskt band med omslag. 18x13cm. 265 gram. Mycket gott skick. I..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Storgubbar och stackare. Små bilder ur allmogens..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1895. 82 s. Inbunden. 17x12cm. 140 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Sv.Ling. Omslag saknas.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Sockerpullor och pepparkorn. Små bilder ur skåns..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1907. 82 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 150 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Sippor och smörblommor. Små teckningar ur allmog..
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1903. 75 s. Inbunden med omslag. 17x12cm. 145 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö