Begagnad bokISBN: 9163114038
Tisdag
Fyrtio år av ekonomer från Lund. En jubileumsskr..
50 kr
2001. 94 s. Häftad. 21x13cm. 145 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Tisdag
Regia academia Carolina Lundensis 1668-1968. (Ta..
40 kr
1968. 70 s. Häftad. 23x14cm. 125 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Tisdag
Jacob Berndt Kallenberg. En kyrkans märkesman fö..
50 kr
Gleerups. 1935. 160 s. Häftad. 20x14cm. 220 gram. Gott skick. Porträtt. Något missfärgat omslag.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9197585106
Måndag
Husrannsakan hos chefen och andra handelsberätte..
80 kr
2006. 287 s. Inbunden. 25x18cm. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Måndag
Folkliv och lekar. Det gamla byahemmets dagar fr..
50 kr
Framtidens. 1929. 123 s. Häftad. 20x14cm. 170 gram. Illustrerad. Omslaget är solkigt.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9179663419
Måndag
Lund and learning. An informal history of Lund u..
80 kr
Lund university press. 2 uppl. 1995. 289 s. Inbunden. 23x16cm. 600 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Tillskrift.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9187004690
Måndag
I våra kvarter. Trelleborg på 50-talet.
70 kr
Vinbergs. 1996. 64 s. Inbunden. 30x21cm. 465 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Söndag
Något om musik och måleri i Vemmenhögsbygden
40 kr
1986. 43 s. Häftad. 21x15cm. 75 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9117643813
Fredag
Bööks 30-tal. En studie i ideologi.
40 kr
PAN/Norstedts. 1976. 249 s. Pocket. 19x11cm. 225 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9188930742
Fredag
När en timme blir tio minuter. En studie av förv..
70 kr
Historiska Media. 1999. 176 s. Inbunden. 22x14cm. 340 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Fredag
Från Skåne. Studier.
200 kr
Fritzes. 1 uppl. 1884. 4, 285 s. Halvfranskt band utan omslag. 18x12cm. 375 gram. Debutbok. Något nött.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Torsdag
Lunds domkyrka. Dess ombyggnad 1860-1880.
100 kr
Allhem. 1953. 98 s. Halvfranskt band. 26x19cm. 490 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Torsdag
Barnsjukvården i Helsingborg 100 år 1888-1988
40 kr
1988. 62 s. Häftad. 30x21cm. 300 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Torsdag
Inifrån
60 kr
DAH. 1968. 238 s. Inbunden. 475 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. 8 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9178102545
2012-02-01
Sockerbetan på fältet och bruket. Dokumentation ..
50 kr
1984. 79 s. Häftad. 21x15cm. 145 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-02-01
Arbetets landskap. Tre bidrag till Stobytraktens..
70 kr
Riksantikvarieämbetet. 2002. 279-468 = 190 s. Häftad. 24x21cm. 590 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-02-01
Bevarandeplan. Burlövs kommun.
140 kr
2000. 192 s. Häftad. 30x21cm. 795 gram. Mycket gott skick. En utvikbar karta. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 915640901X
2012-02-01
Bio i Malmö
120 kr
Corona. 2001. 111 s. Inbunden. 26x21cm. 510 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-02-01
Södra Sandby kyrka. En kulturhistorisk beskrivni..
50 kr
1978. 108 s. Häftad. 24x17cm. 240 gram. Gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9163126176
2012-02-01
Kommunalnämndens studieresa till Hamburgs glädje..
80 kr
2002. 115 s. Häftad. 21x13cm. 195 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Clara Salander. Dedikation från författaren till Lennart Kj..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9179707122
2012-01-31
Sjöfolk och fartyg från Nordvästskåne. Del 3. 18..
300 kr
1989. 447 s. Inbunden. 30x21cm. 1655 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Illustrerad. Tillskrift.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9178105587
2012-01-31
Sjöfolk och fartyg från Viken. Del 2. 1880-1985...
200 kr
1985. 342 s. Inbunden. 30x21cm. 1285 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 917209317X
2012-01-31
Berättelser från Vaetland. En arkeologisk resa l..
100 kr
Riksantikvarieämbetet / Regionmuseet Kristianstad. 2003. 144 s. Inbunden. 25x21cm. 640 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9172092696
2012-01-31
Bärnstensbarnen. Bilder, berättelser och betrakt..
100 kr
Riksantikvarieämbetet, Arkeologiska undersökningar nr 41. 2002. 208 s. Häftad. 24x21cm. 640 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-30
Skulptur i Skåne
50 kr
Skånes konstförening. 1966. 67 s. Häftad. 22x13cm. 150 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-29
1406 års påvebrev om Malmö Latinskola.
50 kr
Allhem. 1956. 29 s. Häftad. 27x17cm. 145 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9151813750
2012-01-29
I skuggan av Barsebäck. Om konsten att förhindra..
40 kr
Folkkampanjen Nej till kärnkraft. Prisma. 1980. 108 s. Pocket. 19x12cm. 100 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9186572199
2012-01-29
Falsterbo ur fågelperspektiv
70 kr
Meddelande nr 150 från Falsterbo fågelstation. Anser, Supplement 32. 1992. 156 s. Inbunden. 24x17cm. 505 gram. Mycket gott skick. Ill..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-27
Johannesfrimureriet i Malmö 125 år
70 kr
1988. 88 s. Häftad. 25x17cm. 265 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-27
Malmö musei vänner. Årsbok. Årgång 1-3. (Allt so..
150 kr
1938-1940. 64, 66, 71 s. 3 inbundna volymer. 25x18cm. 1300 gram. Mycket gott skick. 27, 27, 24 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-27
Malmö nation vid universitetet i Lund 1905-1913...
80 kr
1913. 112 s. Vitt dekorerat klotband. 29x23cm. 615 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö