Begagnad bok
Berättelser från de inställda upprorens tid
23 kr
Pan 1974 Häftad Ca 150 sidor, pocket, någon fläck på omslagets baksida, övrigt gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Dygden har jag platt försummat en roman om Lasse..
23 kr
MånPocket 1996 Häftad 1638 föds barockpoeten Lasse Johansson Lucidor, han växte upp i Pommern och studerade i Uppsala Ca 400 sidor, g..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Inger Skram
23 kr
Lindblad 1920 Inbunden Ca 400 sidor, halvfransk band, gott skick, men något blekt i rygg, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hans moders Gud
23 kr
Carlssons 1919 Inbunden Skrev många böcker under namnet Runa Ca 345 sidor, halvfransk band , blekt rygg övrigt gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En tonskapelse
23 kr
Carlssons 1913 Inbunden Skrev många böcker under namnet Runa Ca 200 sidor, några mindre fläckar på försättsblad, övrigt gott skick, n..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En gammal herrgård
23 kr
S&L 1942 Inbunden Ca 270 sidor, gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Trälen
23 kr
Lindblad 1916 Inbunden en roman som utspelar på 1800-talet då Island och Irland förlorade det synliga tecknet på sin forntida oberoen..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Med stort G
23 kr
Tiden 1921 Inbunden Ca 240 sidor, halvfranskt band, gott skick men blekt rygg, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
I ny jord
23 kr
Tiden 1921 Inbunden Ca 370 sidor, halvfranskt band, gott skick men blekt rygg, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bråvallahus
75 kr
Å&Å 1917 Inbunden med Fröken Stjernfeldts memoarer mm Ca 400 sidor, halvfransk band, gott skick men blekt rygg, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Legender
95 kr
Bon. 1926 Inbunden 214 sidor, ljust kartongband i gott skick med guldtryck i front, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
De moderlösa Sjöfallsboken
23 kr
Å&Å 1919 Inbunden Berättelse utspelar sig i lapplands vildmark ( Lappland ) Ca 250 sidor, en liten svag fläck på omslag, namnnotering..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Norrbys på Borregåred
75 kr
Bon. 1929 Häftad en historia från tiden före syndafloden. Med några färgillustrationer av Einar Nerman Ca 250 sidor, några nagg kring..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Maskrosbollen
23 kr
Aldus 1966 Häftad Ca 170 sidor, gott skick, men blekt rygg, pocket, ring
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Slottet och grindstugan
23 kr
Lindblad 1914 Inbunden Anna Ölander skriver här under signaturen A-der Ca 160 sidor, rött band i gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Herdinnan i norden
85 kr
Skoglund 1926 Inbunden Roman från rococons tidevarv om bla Nordenflycht från Viby Ca 225 sidor, halvfranskt band , gott skick, namnn..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ådalens poesi
23 kr
Wahl. 1917 Inbunden Med levnadsteckning över författaren av Gustaf af Geijerstam Ca 190 sidor, fint marmorerat band med guldtryck i r..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Molza älskaren
23 kr
Prisma 1988 Inbunden Ca 470 sidor, gott skick, utan skyddsomslag, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ödenas röda slott
23 kr
Å&Å 1923 Inbunden Mari Mihi var pseudonym för Gustaf Lindqvist Ca 240 sidor, dekorerat pappaband, några nagg kring rygg. Övrigt gott..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den siste friseglaren
45 kr
Å&Å 1913 Inbunden Ca 300 sidor, halklotband i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bukett i november
23 kr
Lind. 1949 Häftad Novellsamling Ca 200 sidor, några nagg på omslag, övrigt gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ådalens poesi
45 kr
W&W 1949 Häftad Folklivsskildringar från Ådalen, inledning av Gösta Attorps och illustrationer av Egil Schwab. Ca 200 sidor, en lite..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kvinnogatan
23 kr
Bon. 1950 Häftad Tillhör romanserien Fröknarna von Pahlen men kan läsas helt fristående Ca 250 sidor, gott skick, pocket
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Brödernas kvinna
23 kr
Wahl. 1960 Inbunden En roman som utspelar sig i Visby på Gotland Ca 250 sidor, halvfranskt band i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
40-tal En antologi
45 kr
R&S 1964 Inbunden innehåller bidrag av Harry Ahlberg, Lars Ahlin, Sivar Arnér, Stig Dagerman, Folke Dahlberg, Gustaf Rune Eriks, Per ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Alla älvens timmer
23 kr
Bon. 1949 Häftad Förf. föddes i Norrbotten 1915 och det är skogens och brukets proletärer som han skriver om. Ca 250 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Spanska trappan
23 kr
Norst. 1993 Häftad en roman som utspelats åren 1956-1964 i Stockholm och Rom Ca 240 sidor, gott skick men något lätt nött i rygg, nam..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En vinter i Stockholm
23 kr
Norst. 2000 Häftad En kvinna övergiven av sin älskade skriver i hundra dagar. Minnen från en uppväxt blandas med ögonblicksbilder frå..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ismael
23 kr
Bon. 1998 Häftad Ca 210 sidor, gott skick, pocket
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fantomerna
24 kr
Bon. 1998 Häftad Ca 250 sidor, några veck och nagg på omslag övrigt gott skick, pocket
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En hund begraven
23 kr
Nord. 1988 Inbunden Om hur man vågar se sitt förflutna i ett allt tydligare ljus där börjar också förändringen Ca 280 sidor, gott ski..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)