Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Fryksdalens Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 1413. i kategorin Skönlitt. Utl.
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Leo Tolstoy
Anna Karenina
45 kr
Häftad,Penguin books, Ca 860 sidor, på engelska, gott skick - nyskick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Norman Mailer
De nakna och de döda
45 kr
Bon. 1955 Inbunden Om en amerikansk styrka som under befäl av general Cummings landsätter 6 000 man på den av japanerna ockuperade ön..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Michail Sjolochov
Den azurblå stäppen och andra noveller
24 kr
Tiden 1965 Häftad Ca 125 sidor, gott skick, pocket
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jackie Collins
Hollywoodmän
23 kr
Forum 1987 Inbunden Hon vet vad som gömmer sig bakom lyxen, hon vet vad som försiggår i de gigantiska festerna och i dolda rum… Ca 49..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jackie Collins
Hollywoodfruar
23 kr
Forum 1987 Inbunden Ett tiotal färgstarka och ibland tragiska livsöden vävs samman i en spännande intrig.. 550 sidor, gott skick men ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
John Grisham
Testamentet
23 kr
Bon. 2000 Inbunden En spännande roman om pengar och livet, om rättvisa och moral Ca 435 sidor, gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Barbara Taylor Bradford
På egna villkor
23 kr
W&W 1997 Inbunden Gamla mardrömmar väcks till liv, minnen från hennes svåra kärlekslösa barndom glimtar fram och ger henne fysisk sju..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Warren Adler
Stulen lycka
23 kr
Forum 1991 Inbunden På några sekunder förändras fyra människors liv - dramatisk och oåterkalleligt… Ca 260 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sidney Sheldon
Bellamys hemlighet
23 kr
Bon. 1993 Inbunden Robert Bellamy på uppdrag att hitta turister som såg den kraschade väderballongen i Alperna. Han jagas av väldes s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Vladimir Vojnovitj
Soldaten Ivan Tjonkins liv och underbara äventyr
23 kr
W&W 1974 Inbunden Ca 260 sidor, gott skick, utan skyddsomslag
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Somerset Maugham
Med alla medel
23 kr
Wahl. 1957 Inbunden Roman Ca 250 sidor, grönt halvfranskt band i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Börge Janssen
Kristina af Lothringen
45 kr
Nord. 1913 Inbunden Kristina av Lothringen är en roman med fakta-noter och källhänvisningar Ca 250 sidor, blått band med guldtryck i ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Börge Janssen
Kristina af Milano
45 kr
Nord. 1912 Inbunden Kristina av Milano är en roman med fakta-noter och källhänvisningar Ca 250 sidor, blått band med guldtryck i fron..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Börge Janssen
Kristina af Danmark
45 kr
Nord. 1912 Inbunden Kristina av Danmark är en roman med fakta-noter och källhänvisningar Ca 250 sidor, blått band med guldtryck i fro..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gustave Flaubert
November
23 kr
Prisma 1967 Häftad Handlar om en kärlekskrank yngling som länge burit på sin oskuld. Illustrationer av Bertil Bull Hedlund Ca 125 sid..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anthony Burgess
Skuggan av ett svek
23 kr
W&W 1972 Häftad Hiller är yrkesspion för brittiska underrättstjänsten. Hans sista uppdrag består i att resa till Sovjet och hitta en ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anthony Burgess
Doktorn är sjuk
20 kr
W&W 1974 Häftad En doktor i lingvistik har blivit hemskickat från sin anställning som föreläsare i Burma, för att han en dag utan var..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Michelle Morris
Om jag inte hinner vakna
23 kr
MånPocket 1985 Häftad Om en flicka som har växt up med sin försupne pappa som har utnyttjat henne sexuellt. Hon kan inte avslöja sin ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Leona Blair
Att fånga lyckan
23 kr
BB 1993 Inbunden Ca 550 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ingeborg Maria Sick
Högfjällsprästen
23 kr
Skoglund 1914 Inbunden Berättelse från Norge Ca 180 sidor, gott skick, gåvonotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Somerset Maugham
Hjälten
23 kr
Wahl. 1956 Inbunden Roman om en ung man som kommer tillbaka från kriget, Anpassningen till det civila visar sig bli svårt. Allt därhe..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Florence Barclay
Rosenkransken
23 kr
Fahlcrantz 1919 Inbunden Ca 480 sidor, halvfransk band, blekt rygg, övrigt got skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Paul Keller
Vid sidan om vägen
23 kr
Lindblad 1922 Inbunden Ca 280 sidor, klotband, gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Florence Barclay
Hennes nåd på Shenstone
23 kr
Fahlcrantz 1920 Inbunden Ca 270 sidor, halvfransk band gott skick men blekt rygg, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Florence Barclay
Tidens hjul
23 kr
Fahlcrantz 1918 Inbunden Ca 80 sidor, halvfransk band, blekt rygg, övrigt got skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Paul Keller
Hubertus
23 kr
Lindblad 1923 Häftad Ca 260 sidor, gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sigrid Undset
Kristin Lavransdatter 1-3
95 kr
Aschenoug Kristiania 1923 Inbunden De tre banden innehåller Korset, Husfrue och kransen ( på norska ) Ca 1400 sidor, i tre fina gröna..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
William Glynne-Jones
Summer long ago
75 kr
Peter Nevill London 1954 Inbunden Through the eyes of a child, life in South Wales even in rough industrial district was fun and exci..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jack London
Varghunden
23 kr
Wahl. 1964 Inbunden Återberättad och bearbetad av Grete Juel Jörgensen. Berättelse om livets eviga lag: äta eller ätas, varghunden öv..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Alex Haley
Rötter
23 kr
R&S 1977 Inbunden Berättelsen om en färgad amerikansk familj med släkthistoria ända ner till anfadern Kunta Kinte som föddes ca 1750 ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Margaret Pemberton
Svikna löften
23 kr
Bon. 1993 Inbunden Hon har mött den stora kärleken, han har bara sett sin chans att hämnas på den far som ödelagt hans liv….. Ca 420 ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 1413
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt