Begagnad bok
Idag 16:12
Vilsna fåglar. Berättelser.
70 kr
Wahlström & Widstrand. 1 uppl. 1894. 164 s. Inbunden med främre omslag. 19x13cm. 240 gram. Mycket gott skick. Namnteckningar.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Söndag
Den svenska parnassen. Ett urval ur Sveriges kla..
140 kr
Fahlcrantz. 1889, 1889, 1890, 1891. 452, 508, 576, 406 s. 2 halvfranska band. 19x14cm. 1635 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Lördag
Nils från Vemmenhög. Tio bilder ur en gåsapågs b..
40 kr
1996. 20 s. Häftad. 30x23cm. 170 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av författaren. Svenska, engelska, tyska.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Fredag
Från Skåne. Studier.
200 kr
Fritzes. 1 uppl. 1884. 4, 285 s. Halvfranskt band utan omslag. 18x12cm. 375 gram. Debutbok. Något nött.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Torsdag
Leif Erikson upptäcker Amerika sedan hans fader ..
70 kr
1945. 279 s. Inbunden. 25x18cm. 810 gram. Illustrerad. Något nött.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9163126176
2012-02-01
Kommunalnämndens studieresa till Hamburgs glädje..
80 kr
2002. 115 s. Häftad. 21x13cm. 195 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Clara Salander. Dedikation från författaren till Lennart Kj..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9148516783
2012-01-30
Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige
70 kr
Bonniers Juniors. Forkortad uppl. 1992. 96 s. Inbunden. 30x21cm. 655 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Lars Klinting.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-30
En bok till. + Bläck och saltvatten.
100 kr
Lundqvists. 1 uppl. 1909, 1914. 160, 192 s. Inbundna i ett blått helklotband med främre omslag. 19x14cm. 445 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-30
Lukas Mosak. Albert Engströms första bok.
70 kr
1944. 6 blad + löst häfte 4 blad s. Inbundet och med kassett. 22x17cm. 210 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-28
Tack för mig - grottekvarn
50 kr
Federativs. 1 uppl. 1945. 303 s. Häftad. 19x13cm. 475 gram. Mycket gott skick. Debutbok. Svagt synligt veck på framsidan.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-28
Sjöfolk och färdemän. Dikter.
50 kr
Bonniers. 1 uppl. 1917. 80 s. Häftad. 20x13cm. 135 gram. Mycket gott skick. Namnteckning: Gunnar Hede.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-28
Fejd och famn. Dikter.
50 kr
Holmströms. 1 uppl. 1917. 62 s. Häftad. 23x15cm. 110 gram. Mycket gott skick. Debutbok. Namnteckning. Svagt synlig ryggskada.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-28
Ensamhetens sånger
80 kr
Ljus. 1 uppl. 1918. 68 s. Häftad. 20x13cm. 120 gram. Mycket gott skick. Debutbok.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-28
Opera. Ad praestantium librorum lectiones.
100 kr
Lipsiae. 1843. 4, 320 s. Halvfranskt band. 13x9cm. 160 gram. Gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-28
Maria af Burgund eller Upproret i Gent. 1-3.
100 kr
L.J.Hjerta. 1935. 617 s. Inbunden i ett band tillsammans med ytterligare en bok på 98 s. 15x10cm. 355 gram. Gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-28
Devereux. Berättelse. 1-2.
100 kr
Läse-bibliothek III. L.J.Hjerta. 1836. 748 s. Inbunden i ett halvfranskt band tillsammans med ytterligare en bok på 20 s. 15x10cm. 28..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-28
Herdekriget. 1-3. En målning af Schweitz.
100 kr
Läsebibliothek IV. L.J.Hjerta. 1836. 622 s. Inbunden i ett halvfranskt band tillsammans med ytterligare en bok på 59 s. 15x10cm. 270 ..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-28
Paul Clifford. 1-2.
100 kr
L.J.Hjerta. 1835. 748 s. Inbunden i ett band tillsammans med ytterligare en bok på 77s. 15x10cm. 325 gram. Gott skick. 3 blad är skad..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-28
Skon som krigaren bar
70 kr
Bonniers. 1 uppl. 1943. 277 s. Häftad. 20x13cm. 420 gram. Mycket gott skick. Debutbok. Veck i bakre omslaget.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-28
Studentrum. Bagateller.
80 kr
Bonniers. 1 uppl. 1912. 199 s. Häftad. 20x12cm. 205 gram. Mycket gott skick. Debutbok. Svagt synlig fläck på omslaget.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-27
Dred. En berättelse från det stora olycksträsket.
120 kr
Torsten Hedlunds. 1900. 596 s. Dekorerat klotband. 24x18cm. 980 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Jenny Nyström.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-27
Riksdagsgubbar
150 kr
Ljus. 1906. 159 s. Inbunden. 30x23cm. 890 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-27
Dikter
70 kr
Bonniers. 1939. 142 s. Inbunden med pärmdekor och omslag. 24x17cm. 570 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Albert Engström. Nagga..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-26
Dikter 1-5. + Nya dikter
200 kr
Gebers, Seligmanns. 1884-1900, 1881. 6 röda dekorerade klotband med helt guldsnitt. 19x14cm. 2875 gram. Gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-24
Valda skrifter. 1-5. (Del 5 även Lysander: Karak..
250 kr
Bonniers. 1874, 1874, 1875, 1875, 1878. 480, 456, 456, 520, 414, 395 s. 5 röda dekorerade klotband. 19x14cm. 2430 gram. Mycket gott s..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-22
Snörmakare Lekholm får en idé. Roman.
300 kr
Bonniers. 1 uppl. 1927. 529 s. Halvfranskt band med omslag. 20x13cm. 790 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-19
Husar Björk och Atropa. (Skånehistorier).
60 kr
Gleerups. 1950. 144 s. Inbunden med främre omslag. 21x15cm. 275 gram. Gott skick. Några blad i slutet har svagt synlig fuktfläck nert..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-14
Stumpa å stöcke och Glör. (Dikter på Ydremål).
70 kr
Ny uppl. 1983. 240 s. Inbunden. 20x14cm. 330 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
PAN. Vers och prosa. Årgång 1-4. (Litterär kalen..
180 kr
Norstedts. 1925-1928. 730 s. De fyra häftena är inbundna i två halvfranska band med främre omslag. 19x13cm. 1355 gram. Mycket gott sk..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Poesi och skånskt friluftsmåleri
40 kr
1976. 36 s. Häftad. 21x30cm. 205 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Sven-Åke Svenson.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9197199303
Den siste snapphanen. Historiskt - romantiska sk..
70 kr
Ultima Thule. Ny uppl. 1993. 527 s. Inbunden. 22x16cm. 930 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö