Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Hyltén-Cavallius
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 762. i kategorin Skönlitteratur
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Torsdag
Tremain, Rose.
Musik & tystnad.
50 kr
Översättning Marianne Öjerskog. Albert Bonnier. 2001. Klotbd. Skyddsomslag. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Torsdag
Küchen, Maria.
De behövande.
50 kr
Albert Bonnier. 2002. Originalupplaga. Pappbd. Skyddsomslag. Spår efter avriven namnetikett å främre pärmens insida. I övrigt i mycke..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Torsdag
Ekman, Kerstin.
Springkällan.
50 kr
Albert Bonnier. 1976. [Månadens Bok]. Klotbd. Skyddsomslag [något nött]. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Torsdag
Olsson, Jan Olof.
Eviga följeslagare.
50 kr
Bonniers. 1979. Originalupplaga. Klotbd. Skyddsomslag [något nött]. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Torsdag
Wästberg, Per.
Eldens skugga.
50 kr
Wahlström & Widstrand. 1986. Originalupplaga. Klotbd. Skyddsomslag [gott skick]. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Torsdag
Tjechov, Anton.
Om tobakens skadlighet.
65 kr
Översättning Magda Lagerman. Förord Kurt Friedlander. Zindermans Förlag. 1960. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-30
Lee, Robert E. A.
Fråga 7. Fängslande roman om ett livsöde i Östty..
50 kr
Förord Heribert Janson. EFS förlaget. 1964. Ill. Trådhäftad. Främre fribladet urrivet. Läsveck å rygg. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-30
Stevenson, Robert Louis.
Kidnappad [...].
50 kr
Lindqvists Förlag. 1955. Klotryggsbd. Diskret ägarsignatur. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-27
Vägen ut och andra berättelser om ungdomsarbete.
55 kr
Urval av Jan Nilsson och Ulf Nilsson. Tidens förlag. 1989. Ill. med författarporträtt. Klotbd. Skyddsomslag [gott skick]. Diskret rec..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-23
Zola, Émile.
Drömmen.
50 kr
Öfversättning Tom Wilson. Fröléen & Comp. 1912. Émile Zolas mästerverk. Valda romaner i nya, oafkortade öfversättningar. Förord: "Émi..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-21
Golding, William.
Pincher Martin.
50 kr
Översättning Sonja Bergvall. Albert Bonnier. 1970. Trådhäftad. Gott / mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-21
Gehlin, Jan.
Gränstrakter.
50 kr
Albert Bonnier. 1953. Originalupplaga. Trådhäftad. Några uppslag bruntonade efter inlagda tidningsklipp. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-20
Thorvall, Kerstin.
Det mest förbjudna.
50 kr
Bonniers. 1976. Tusende. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-20
Glavell, James.
Virvelvind.
50 kr
Översättning Sune Karlsson. Norstedts. 1987. Klotbd. Skyddsomslag. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-20
Olsson, Jan Olof JOLO.
Någonstans i Sverige.
50 kr
Bonniers. 1974. Originalupplaga. Ill. Klotbd. Skyddsomslag [mindre reva]. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-20
[Hedenskog, Otto Wilhelm]
Bekanta. Karikatyrer. Historier. Noveller av Ott..
60 kr
Lund. 1927. Ill. Trådhäftad. Något nött omslag. Åldersfläckad. I övrigt i gott skick. - Motiv från Skåne.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-18
Illgudson, Illgud.
Härjare. Skånska Stridsbilder.
65 kr
Tryckeri-Aktiebolaget Aurora, Ystad. 1904. 164 s. Trådhäftad. Trasigt omslag och rygg. Inlaga något fläckad men i övrigt i ganska got..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Coetzee, J.M.
Onåd.
50 kr
Brombergs. 2003. Översättning Thomas Preis. Förlagsbd. Skyddsomslag. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Cavendish, Margaret.
Den lysande världen.
90 kr
Förord Sarah Ljungquist. Översättning Erik Carlquist. Bokförlag h:ström - Text & Kultur. 2011. Limhäftad. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Storm P.
Opfindelser.
55 kr
Borgens Forlag. 1. udgave, 2. oplag. 1993. Ill. med teckningar. 83 s. 4:o. Limhäftad. Gott / mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Wilks, Daniela.
Banglatown [seriebok].
60 kr
Kartago. 2011. Första uppl. 4:o. Limhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Böll, Heinrich.
Katharina Blums förlorade heder eller: Hur våld ..
110 kr
Slutord Heinrich Böll. Essä Per Svensson. Översättning Karin Löfdahl. Lindelöws bokförlag. 2011. Pappbd. Skyddsomslag. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Lundberg, Erik.
"Jag litar inte på verkligheten. Gör du?" Berätt..
90 kr
Förlag h:ström. 2011. Serie Rosengården. Limhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Catel & Bocquet [Catel Muller & José-Louis Bocqu..
Kiki från Montparnasse [seriebok].
125 kr
Översättning Oskar Sjölander. Kolik Förlag. 2011. 270 s. Dekorerat kartonnagebd. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Katin, Miriam.
När mamma brände Gud. Memoarer [seriebok].
130 kr
Epix. 2011. 130 s. Klotryggsbd. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Sacco, Joe.
Gorazde - Rapport från en FN-skyddszon under kri..
150 kr
Översättning Johanna Koljonen. Epix. [2011]. (4) + II + 230 s. Limhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Sacco, Joe.
Gaza. Fotnoter till ett krig [seriebok].
175 kr
Översättning Mikael Weichbrodt. Galago. 2011. IX + 388 + XXIV s. 4:o. Limhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wolf, Christa.
Kassandra. Berättelse.
50 kr
Översättning Margaretha Holmqvist. P.A. Norstedt & Söner. 1984. Limhäftad. Några få understrykningar med kulpenna. I övrigt i gott/my..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Martinson, Harry.
Vägen till Klockrike.
65 kr
Bonniers. 1948. Originalupplaga. Klotryggsbd. Främre omslag. Exlibris. Lätt gulnad. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Svevo, Italo.
Zenos bekännelser / Ytterligare bekännelser.
90 kr
Zenos bekännelser: översättning av Åsa Styrman. Ytterligare bekännelser: översättning och efterord Johan Borrebusch. Atlantis. 1994. ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gaarder, Jostein
Sofies värld.
50 kr
Översättning Mona Eriksson. Rabén & Sjögren. 1994. Dekorerat kartonnagebd. Skyddsomslag. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 762
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt