Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Fryksdalens Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-24 av 24. i kategorin Skolböcker
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Läsebok för folkskolan
23 kr
Norst. 1969 Inbunden Denna del innehåller tredje och fjärde avdelningarna och börjar med sidan 385 , illustrerad Ca 300 sidor, gott s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anna Maria Roos
Hem och hembygd i Önnemo 2
23 kr
Bon 1967 Inbunden Faksimilupplaga av denna bok som utkom 1913 Ca 300 sidor, andra skolåret
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Larsson och Lundahl
Artimetisk exempelsamling
95 kr
Norst. 1895 Inbunden Tredje upplagan ( matematik ) Ca 130 sidor, + facit, linneband ovanlig gott skick för denna lärobok, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rendahl och Söderborg
Astronomi
45 kr
Norst. 1923 Inbunden Ca 100 sidor, gott skick för denna gamla lärobok, andra upplagan, rikt illustrerad
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sofi Amquist
Barnens första läsebok
100 kr
Nord. 1918 Inbunden Läsebok för första årskursen, fjärde omarbetatde upplagan Ca 190 sidor, slitage och lös i bindning
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anjou / Kastman / Kastman
Bidrag till Pedagogik och Metodik för folkskolel..
150 kr
Hjalmar Pettersson Karlstad 1872 Inbunden Innehåller bla : Geografi och Historia, Räknekosten i folkskolan, pedagogik om uppfostran o..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fack och Torgård
Botanik för realskolan
23 kr
Svenska bokförlaget och Norst. 1947 Inbunden Femte upplagan, rikt illustrerad Ca 150 sidor, det förekommer noteringar inne i texten, ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kurt och Sal. Falck och Torsgård
Botanik för realskolan
23 kr
Svenska bokförlaget och Norst. 1938 Inbunden Ca150 sidor, gott skick men blekt i rygg, med en del färgplanscher, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bolin Berg Mellqvist
Folkskolans naturlära del 1
23 kr
Skolförlaget 1953 Inbunden rikt illustrerad några bilder i färg Ca 220 sidor, fläckig i omslag och några fläckar förekommer i boken,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Curt Hörnegren
Grundkurs för tekniker
23 kr
Hermods 1941 Inbunden Om bla färkningen, lancashireprocesssen, Bessemerprocessen mm. Med många illustrationer. Kursbok från Hermods k..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Almquist och Lagerstedt
Läran om djuren
23 kr
"Norst. 1922 Inbunden Första delens andra avdelning ; Läran om djuren Zoologi Bearbetad av LG Andersson Ca 300 sidor, något slitet om..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tom Moll
Lärobok i fysik 3
45 kr
Norst. 1917 Inbunden Magnetism och elektricitet, för de allmänna läroverkens högre klasser Ca 120 sidor, gott skick för denna lärobok..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Berg & Lindén
Lärobok i naturkunnighet
75 kr
Norst. 1915 Inbunden rikt illustrerad med fina bilder och med detalj skärpa Ca 240 sidor, gott skick för denna gamla lärobok som har ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Selling & Westberg
Lärobok i naturkunnighet i för folkskolan del 1
75 kr
Ehlin 1922 Inbunden Rikt illustrerad om djur och natur. Ca 140 sidor, namnnotering och gott skick för en skolbok, dock några fläckar ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
H.L. Melander
Lärobok nyare tidens historie
75 kr
"Bon. 1878 Inbunden "" fjerde förbättrade upplagan "" Ca 175 sidor, fläckar och slitage, men boken är hel"
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Olof Holmberg
Lärokurs i skolsång
23 kr
Nord. 1927 Inbunden Andra delen Ca 235 sidor, något sliten
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Berg och Lindén
Naturen 2
23 kr
Svenska bokförlaget och Norst. 1949 Inbunden Lärobok för folkskolan nr 2 åttonde upplagan, rikt illustrerad Ca 300 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Leonard Holmström
Naturlära för elementarläroverken
75 kr
Gleerup 1875 Inbunden Lro och läsebok lV läran om jorden, med 48 bilder och en färglagd karta Ca 60 sidor, omslagaet är fläckigt och ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
O.W. Hjärtstädt
Skriv så bra du kan !
23 kr
Hjärtstädt Kristinehamn 1923 Häftad Avstavnings och sättskrivningsövningar för småskolan, första häftet, del 2 utkom . Av Hjärtstädt..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sven Eriksson
Statistisk undersökningsmetod
75 kr
Studentlitteratur 1978 Häftad Denna bok behandlar planering och genomförande av lalla undersökningsmoment från inledande problemformu..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hans Larsson
Sveriges historia
75 kr
Gleerup 1898 Inbunden Lärobok i Sveriges historia för folkskolan, med ett lejon och en runsten på framsidan, illustrerad Ca 130 sidor..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anna Bergström
Sångkurs för skolan
100 kr
Lundq. 1919 Inbunden Andra häftet, tonträffningskurs och efter formelmetoden A Ca 60 sidor
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anna Maria Roos
Ur svenska historien
75 kr
Norst. 1915 Inbunden Dramatiserade skildringar, läseövningar för skolorna, originalupplaga ? Ca 140 sidor, utgallrad från skolbiblio..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Carl Vallin
Valda sånger
75 kr
eget 1903 Inbunden Valda sånger för hemmet, skolan och kyrkan jämte en kort musiklära Ca 110 sidor
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-24 av 24
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt