Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Hyltén-Cavallius
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 237. i kategorin Småland
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Torsdag
Tell, Leander.
Utmaning till Småland. A speleological challenge..
50 kr
Arkiv för svensk grottforskning. Centrocommerce Förlag. 1968. 20 s. Flera register över grottor, även i litteraturen. Klammerhäftad. ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rambjer, Erik.
Tankar på vandring [Dikter från Lalåsen, Bursery..
50 kr
Tryck & Papper/Olsgårdens Förlag. 1985. Fotoill. Dekorerat klotbd. Något blekt rygg. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Värendsbygder. Norra Allbo Hembygdsförening. 195..
55 kr
Ill. 104 s. Trådhäftad. Gott skick. Bl.a. General Anders Koskulls minnesanteckningar 1692-1743. Med inledning av Olof Lindsten; Axel ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Varenius, Linnéa.
Eksjö. Medeltidsstaden 65.
60 kr
Riksantikvarieämbetet och statens historiska museer. Rapport. 1984. Kartor. 54 s. Limhäftad. 4:o. Ägarinitial [?] och nummer å omslag..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rittsel, Pär.
Kronobergsboken. 1977. Växjö framför kameran 18..
50 kr
Utgiven av Kronobergs läns Hembygdsförbund. Ill. 212 s. Förlagsbd. Ryggskadad. Namnteckning. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kronobergsboken. 1978. Utvandring från Kronober..
55 kr
Utgiven av Kronobergs läns Hembygdsförbund. Ill. 229 s. Gott skick. Bl.a. Ulf Beijbom: Johan Bolin i Sjösås och Amerika; Lars-Olof La..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Krantz, Karl Johan.
Kronobergsboken. 1988/1989. Garnisonsstadens po..
60 kr
Utgiven av Kronobergs läns Hembygsdsförbund. Ill. 244 s. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Christoffersson, Ingvar - Käll, John - Larsson, ..
Kronobergsboken. 1991. Ögonljus, pottaskebränna..
80 kr
Utgiven av Kronobergs läns Hembygsdsförbund. Ill. 248 s. Förlagsbd. Något blekt rygg. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hyltén-Cavalliusföreningens årsbok 1949.
60 kr
Ill. 140 s. Klotryggsbd. Gott skick. Bl.a. Hjalmar Gustafson: På ämbetets vägnar. Några notiser om landshövdingarnas i Kronobergs län..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hyltén-Cavalliusföreningens årsbok 1943.
60 kr
Ill. 207 s. Trådhäftad. Gott skick. Bl.a. Albert Vejde: Nils Dacke och hans fejd; Hilding Pleijel: Växjö gymnasium under 1840-talet. ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hyltén-Cavalliusföreningens årsbok 1939.
65 kr
Ill. 236 s. Trådhäftad. Bl.a. J. A. Göth: Från Kronobergs läns högland; Bror Olsson: Småländska studenter i Rostock under nordiska sj..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Östra Torsås Hembygdsförenings årsbok 1970-1971...
65 kr
Östra Torsås Hembygdsförening. 1971. Ill. 152 s. Linneryggsbd. Namnteckning. Gott skick. Bl.a. Georg Lundgren: Hörda by; Samme: Emigr..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
I Dackebygd. En bok om Vissefjärda. Årg. 1951 [a..
125 kr
Vissefjärda Hembygdsförening. 1951. Ill. 118 s. Trådhäftad. Namnteckning. Gott skick. Bl.a. Folke Randver: Där Dackefejden började; C..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ljungcrantz, Erik.
Levnadsfragment. Folklivsskildringar från sekels..
75 kr
Eget förlag. 1971. Ill. 190 s. Dekorerat klotbd. Skyddsomslag. Signerad av Erik Ljungcrantz. Gott / mycket gott skick. Bl.a. om Vires..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Blomén, Sven.
Älghult. Vår hemsocken. En studiehandledning.
85 kr
1955. Ill. med foton och kartor etc. 156 s. Klotryddsbd. Dedikation till namngiven mottagare av förf. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Göth, J. A.
Tre patroner. Folklivsskildring.
95 kr
Linderoths Förlag, Västervik. 1940. 200 s. Trådhäftad. Ouppskuren. Namnteckning. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Franzén, Gunnar]
Värend och världen. En bok av och om Gunnar Fran..
60 kr
Smålandspostens Boktryckeri AB. 1977. Ill. 221 s. Klotbd. Skyddsomslag. Gott skick. - Franzén var legendarisk chefredaktör på Småland..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Brilioth, Yngve.
I S:t Sigfrids stift. Tal och predikningar.
50 kr
C. W. K. Gleerup. 1940. 101 s. Trådhäftad. Något nött omslag. Inlaga i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bjurulf, Hjalmar.
Jönköpings Stadspark.
75 kr
Eget förlag. 1935. Ill. XI planschsid. + 60 s. + 4 s annonser, utvikbar karta. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hedström, Herman.
Beskrivning till kartbladet Eksjö. Med en bergar..
85 kr
Sveriges geologiska undersökning. 1917. Ser Aa. N:o 129. Ill., utvikbar karta. 109 s. Trådhäftad. Namnteckningar. Omslag med ett vikm..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Långasjö. Försök till en Sockenbeskrivning. Redi..
130 kr
Långasjö Sockens Hembygds- och Fornminnesförening. 1938. Ill. 213 s. Trådhäftad. Dedikation [till D:r August Johnson] från utgivaren...
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Silfving, J.
Eksjö. Medeltidsstaden och Arendt Byggmästares s..
325 kr
Eksjö Fornminnesförening. 1949. Utgiven på uppdrag av stadsfullmäktige i Eksjö. Ill. XXXII + 566 + 221 s. 2 trådhäftade vol. Del 1: i..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Åberg, Göran].
Gud i Jönköping. En rapport om religion. Rediger..
50 kr
Verbum. 1974. 209 s. Trådhäftad. Gott skick. Bl.a. medverkande: Berndt Gustafsson.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Minnesskrift tillägnad Hovmantorps kyrka i anled..
55 kr
Red. Yngve Arvidsson (1942), Josef Larsson (1972). Ill. 189 s. Trådhäftad. Gott skick. Bl.a. medverkande: P.G. Vejde, Thor Krantz.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bergstrand-Poulsen, Elisabeth.
"Nattens drottning".
55 kr
P.A. Norstedt & Söner. 1941. Ill. av förf. 319 s. Något nött klotryggsbd. Främre omslag. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stenvall, Gunnar.
Lyktad gärning. Minnesteckningar över avlidna pr..
60 kr
C.W.K. Gleerups förlag. 1947. Ill. 209 s. Trådhäftad. Något nött och fläckad.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Alfredsson, Arnold]. Arnold i Lida.
Sällsamma minnen och möten.
110 kr
Tillägnas Mobergsbygdens folk. Eget förlag. Allkopia i Växjö. 2006. Ill. 201 s. 4:o. Ringpärmshäftad. 2 "hundöron". I övrigt i mycket..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hyltén-Cavalliusföreningens årsbok. 1962-1963.
50 kr
Ill. 155 s. Klotryggsbd. Mycket gott skick. Bl.a. Nils Hyltén-Cavallius: Sandgärdsgatan i Växjö kring sekelskiftet; Telemak Fredbärj:..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Petersen, Svend.
Nybyggaren i Småland.
60 kr
Översättning Barbro Borup. Svend´s Förlag. U.å. Trådhäftad. Något nött skyddsomslag. Något ark dåligt uppskuret. Dedikation från Sven..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Humor från Småland. Det bästa av de småländska h..
50 kr
Sammanställd av Leif Beckman. Ill. Eric Palmquist. Bernces förlag. 1958. Även fotoill. 182 s. Klotbd. 4:o. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Porträttgalleri från Småland.
125 kr
Skånetryckeriets Förlag. 1932. Rikt ill. med porträtt av landskapets "främsta personligheter". 1 024 s. 4:o. Nött halvfrbd. En del "v..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 237
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt