Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sökalternativ
Spara den här sökningen som en bevakning
Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin

Språk & Ordböcker


(totalt ca 26 358 annonser)
Sök i hela kategorin:Sortering:
Begagnade böckerISBN: 9151843765
Igår 15:05
Porr - En bästsäljande historia av Andersson, Mattias
Andersson, Mattias
Porr - En bästsäljande historia
120 kr
Bokförlaget Prisma. Stockholm, 2005. Förlagets pappband med skyddsomslag. 308 s.
Böcker från Chelifer Cancroides
Linköping
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9146171754
Igår 14:06
Handbok i svenska av Åberg, Gösta
Åberg, Gösta
Handbok i svenska
55 kr
Wahlström & Widstrand 2001. Förlagsband m. skyddsomslag, 23 x 15,5 cm, 335 sidor, 640 gram. Nyskick. Skyddsomslaget med liten (1 cm) ..
Böcker från Urban Ekstam
Solna
Mer info
Begagnade böckerISBN: 0844354657
Igår 11:09
Morner, Kathleen & Rausch, Ralph
NTC's Dictionary of Literary Terms
90 kr
National Textbook Company 1991. 239 s. Inbunden. ""The comprehensive, easy-to-understand reference to critical and literary terms"". ..
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Igår 11:09
Handagard, Idar
Ivar Aasen
40 kr
Norsk Bokhandel (Handagard) 1956. 40 s. Häftad. Nynorsk text. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Igår 11:04
0 Författare saknas
Mera ordbruk
59 kr
Kartonnage. Utgiven 1997 av Sveriges radios förlag. Sidor 203. ISBN 91-522-1789-2. Besök gärna vår hemsida för resumé och ..
Böcker från Antikvariat pslinden
ÅHUS (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 10:41
Latinska Citat. Dictum et scriptum latine av Vilborg, Ebbe
Vilborg, Ebbe
Latinska Citat. Dictum et scriptum latine
130 kr
Inb m medbundet omslag, 186 sidor. Norstedts Akademiska (Norge, 2007). Klassiska och oklassiska citat på latin. Nära nyskick.
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 10:33
Beauvoir, Simone de
Mémoirs d´une Jeune Fille Rangée
300 kr
Gallimard / Collection Solieil, Lagny 1958. 359+(6) pp. 8:o. Purple cloth with transparent dust-jacket. Gilt titling to spine and fr..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 10:33
Wahrman, S. N.
Dictionnaire portatif Francais - Suédois / Frans..
150 kr
N. M. Lindh, Örebro 1817. (2)+982+(2) sid. 8:o. Samtida halvfranskt band med marmorerade pärmar. Rödfärgade snitt. Bandet slitet, frä..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 10:33
Paris, Gaston
Poëmes et légendes du moyen-âge
500 kr
Societé d'Édition Artistique, Paris [1990], VIII+268 pp 8:o. Half Calf with six compartments and red edges. Front and back covers inc..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 10:33
Jansson, Tove
Farlig midtsommer
250 kr
H. Aschehoug & Co., Oslo 1959, 149 s 8:o. Klotryggsband. Något snedläst. Obetydligt nött i pärmkanter och kapitäl. Första norska utgå..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9185513350
Onsdag
Teckenlexikon. 1700 tecken för TSS och teckenspråk av Projektledare: Mona Andersson
Projektledare: Mona Andersson
Teckenlexikon. 1700 tecken för TSS och teckenspråk
155 kr
Förlag: Bokverksta`n i Örebro AB, 2011. Nyskick. Häftad, 159 sidor. Förutom några sidor med förord och inledning samt 16 sidors Ordli..
Böcker från Peter Berger
Enskede ..
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9148505196
Onsdag
Barnens lexikon 1-4 av Huvudredaktör Hardy Hedman
Huvudredaktör Hardy Hedman
Barnens lexikon 1-4
250 kr
Bonniers. 1991. 383 s. Inbunden. Nyskick/nära nyskick . 2600 gram.
Böcker från Bokgaraget
Eskilstuna
Mer info
Begagnade böcker
Onsdag
Svenskt Rimlexikon - NärVarHur-serien av Einar Odhner
Einar Odhner
Svenskt Rimlexikon - NärVarHur-serien
55 kr
Forum. 1964. 280 s. Inbunden. Förlagets pappband. Nära nyskick. - Reviderad upplaga av Einar Odhners Svenskt Rimlexikon från 1952. --..
Böcker från Boklådan VoxOrange
stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Onsdag
Trudgill, Peter & Hannah, Jean
International English - A Guide to the Varieties..
50 kr
Hodder Education. 5 uppl. 2008. 160 s. Häftad. Mycket gott skick.
Böcker från Hundörat
Kastellg..
Mer info
Begagnade böcker
Onsdag
Trask, R.L.
Language - The Basics
40 kr
Routledge. 2 uppl. 2004. 244 s. Pocket. Gott skick. Några få understreckningar med markeringspenna finns..
Böcker från Hundörat
Kastellg..
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9780631197751
Onsdag
Philip Carr
English Phonetics and Phonology - An Introduction
80 kr
Blackwell Publishing. (1999) upplaga från 2008. 169 s. Häftad. Mycket gott skick.
Böcker från Hundörat
Kastellg..
Mer info
Begagnade böcker
Onsdag
Kritiken på forskarseminarier En analys av inter.. av Christensen Ditte
Christensen Ditte
Kritiken på forskarseminarier En analys av inter..
60 kr
1996. 37 s. Häftad. Gott skick. TEFA nr 14. ISSN 1102-9633. Forskningsgruppen för text -och fackspråksstudier Uppsala univ. Seminarie..
Böcker från Lilla biblioteket
Solna
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9124251666
Onsdag
Modern Fransk Grammatik av Holmberg, Klum & Girod
Holmberg, Klum & Girod
Modern Fransk Grammatik
70 kr
Esselte studium, 2. uppl. 1978. Klotband, 23 x 15,5 cm, 178 sidor, 350 gram. Mkt gott skick.
Böcker från Urban Ekstam
Solna
Mer info
Begagnade böcker
Onsdag
JACOBSSON, JOHN
Skreamålets ordförråd omkring 1900.
95 kr
Gleerups, 1956. 260 sid. Trådhäftad med skyddsomslag. Mycket Gott skick. Förskottsbetalning. Frakt tillk. Se beställningsbekräftelse...
Böcker från Böckernas Hus
Tidan (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789156402999
Onsdag
Tysk Grammatik av E Jönsson
E Jönsson
Tysk Grammatik
75 kr
119 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick.
Böcker från Åsa Sandberg
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Onsdag
Lindblom Else Britt
Studier över önamnen i Luleå skärgård
125 kr
Ak.avh. Umeå 1988. Ill. 310s. Välbevarat häftat ex
Böcker från Masthuggets Antikvariat
göteborg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Onsdag
Wiklund Staffan
Våtmarksord i lulemålet. En ordgrupp sedd ur inf..
100 kr
Umeå 1992. Ill. 220s. Välbevarat häftat ex
Böcker från Masthuggets Antikvariat
göteborg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9173241504
Onsdag
Skrivkonstens Historia av Jackson Donald
Jackson Donald
Skrivkonstens Historia
60 kr
Ordfront Förlag. Andra tryckningen uppl. 1987. 176 s. Inbunden. 26x20cm. 770 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Teckni..
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9129582261
Onsdag
Vem är vem i mytologin. 1200 mytologiska gestalt.. av Michael Senior
Michael Senior
Vem är vem i mytologin. 1200 mytologiska gestalt..
75 kr
Rabén & Sjögren, Stockholm. 1988. 227 s. Inbunden. 25x20cm. 780 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Vem är vem i mytolo..
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9173246069
Onsdag
Typografisk handbok av Hellmark, Christer
Hellmark, Christer
Typografisk handbok
100 kr
Ordfront Förlag. Tredje upplagan, 43:e tusendet uppl. 2000. 151 s. Inbunden. 24x16cm. 520 gram. Nära nyskick. Typografi är språk för ..
Böcker från Videmiss
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böcker
Onsdag
Beckman Nat.
Språkets liv. En inledning till språkets studium.
80 kr
Wahlström & Widstrand. 1918. 199 s. Halvfranskt band. 22x15cm. 450 gram. Mycket gott skick. Tillskrift.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnade böcker
Onsdag
Fahlstedt, C. A.
Svenskt - italienskt - Fritzes parlörlexika
24 kr
Fritzes, 1922, tredje uppl, 503 s, liten, klotband, något nött och lite lös i bindningen mellan pärm och inlaga, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
An Encyclopaedic Dictionary of Sanskrit on Histo..
2000 kr
Deccan College Postgraduate and Research Institute. 1976-1990. 2126 s. Vol. 1 inbunden; övriga delar häftade, tre häften per volym. 3..
Böcker från Leif Asplund
Kista
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9751600707
Tisdag
Türkce Sözlük, Vol.1-2
150 kr
Türk Tarih Kurumu Basim Evi. 1988. 1679 s. Häftad. 23,5x15,5cm. 1675 gram. Hyfsat skick. Ägarens namn på titelbladet.
Böcker från Leif Asplund
Kista
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9170140227
Tisdag
Svensk - Rysk Ordbok av D. Milanova
D. Milanova
Svensk - Rysk Ordbok
200 kr
Arbetarkultur Stockholm. Fjärde reviderade upplagan uppl. 1973. 760 s. Inbunden. 27,5xcm. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i got..
Böcker från AnnikaL
Farsta
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9172270950
Tisdag
Engelska Fickordbok
Engelska Fickordbok
20 kr
Norstedts . 1995. 642 s. Pocket. Liten och behändig fickordbok till resan.
Böcker från kakakarin
Visby
Mer info
Sökresultat: 1-30 nyinkomna
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt