Nordstedts Akademiska Förlag. 2007. 23x16cm. Nära nyskick.
Paperback 29 X 23 cm. Ex library,unopened,clean and slightly bumped and with stampings from the library.XXIV (Vorwort,Inhaltsverzeichnis,Verzeichnis der Abkurzungen) + 274 + 51 (Paradigmen) pages and Ergänzungsheft VIII + 35 pag.. läs mer
studentlitteratur. 2:4 uppl. 2008. 352 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag saknas.
Publisher`s cloth 20 X 13 cm.Ex library,no dust jacket,clean and undammaged with stampings from the library,XIV + 202 pages.Verlag C H Beck Munchen 1979.Völlig neubearbeitet von Lubor Matous - funfte Auflage.Lautlehre - Formenle.. läs mer
SKS, Helsinki 1960. Språk: Finska m. finsk-svensk ordlista för Savolaksmålets dialektala ord. Häftad, 23,1 x 16 cm, 188 sidor, 413 gram. Illustrerad m. sv-v. fotografier. Nyskick. läs mer
Prisma. 1 uppl. 1995. 467 s. Inbunden. Hyfsat skick. Något kantstött men i OK skick!. läs mer
Göteborg 1952. (12) s. + tryckt omslag. Vackert särtryck med egen titelsida ur Eranos. Förf:s ded. [A2018]
Köpenhamn u.å. 13 s. + tryckt omslag. Vackert särtryck med egen paginering och egen titelsida ur Skolen og Alkoholspörgsmålet. [A2016] läs mer
En bok för alla 2001 Inb; kartonnage i nära nyskick, gulnat snitt. 224sid 220g Snabb leverans porto 24kr Ej förskottsbet
Häftad, 129 sidor. Studentlitteratur (Lund, 1988). Mycket gott skick. Tidigare ägares namn på försättsblad. läs mer
Häftad. Lund 1976. Porto 24 kr i maj 2013. Från innehållet: Vallensjö -ett uppländskt kulturcentrum. Hädome -ett gammalt älvdalskt naturnamn. Ruggebo -ett västgötskt gårdnamn. Mycket gott skick. (7)
Gleerup 1993. Första upplagan, andra tryckningen. Illustrerat pppband. 305 sidor. Något stötta hörn. Gott skick.
Ba'albaki's Pocket Dictionary. 1972. 457 s. Inbunden. hårda pärmar. Mycket gott skick.
NoK, 2011, 140 (1) s., 5:e tryckn., hft., nyskick; studenternas självständiga arbete med vetenskapliga texter har fått allt större vikt inom utbildningar på alla nivåer. Skrivhandledning kan användas som manual av studenter som.. läs mer
Natur och Kultur. 1939. 240 s. Häftad. Gott skick. Om kilskrift. Litet veck på framsidan, rynkad rygg, pärmen har släppt något. läs mer
Norstedts nederländsk-svenska ordbok. Samproduktion av Van Dale Lexicografie och Norstedts Bokförlag, Utrecht 1996. 1035 s. Hårda pärmar. Nyskick. Porto inom Sverige ingår i priset.
natur & kultur. 3 uppl. 1999. 176 s. Häftad. 345 gram. Mycket gott skick. en del understrykningar i blyerts, annars mkt fint skick.
Prisma, 1984, inbunden, cirka 500 sidor, format 170 x 240 x 42 mm, ej illustrerad. Skickgrad 4 (av 10) - gott bruksskick. Mycket bra grundskick, blekt rygg. Boken skickas säkert packad.
NÄRA NY SKICK Författare: Antje Rávic Strubel Förlag: PIPER VERLAG GMBH Bandtyp: Inbunden Språk: Tyska Utgiven: 200804 Antal sidor: 230 Vikt i gram: 273 ISBN10: 3492275567 ISBN13: 9783492275569 Eine alte Villa in Värm.. läs mer
NÄRA NY SKICK Undertitel: Schwedisch - Deutsch / Deutsch - Schwedisch. Über 85 000 Stichwörter und Wendungen Övriga medarbetare: Eleonor Engbrant-Heider Redaktör: Langenscheidt-Redaktion Redaktör: Heike Pleisteiner Förlag:.. läs mer
Förlag: Norstedts Akademiska Förlag Bandtyp: Kartonnage Språk: Svenska Utgiven: 200806 Antal sidor: 907 Upplaga: 2, Vikt i gram: 1166 ISBN10: 9172275685 ISBN13: 9789172275683 Standardverket för översättning från sven.. läs mer
wahlström&widstrand. 2002. 335 s. Inbunden. 23x16cm. 655 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. skyddsomslag lite nött i kant.
Format:Inbunden i hårt kartonnage. Tryckt år:1980 Skick:I fint skick Vikt opackad:741gram Se! resume!--->Bild 2! läs mer
penguin book. 1983. 204 s. Häftad. 20x13cm. 151 gram. Gott skick. namn ini bok - omslag har vikmärke - noteringar på några sidor ini bok.
Forum. 1952. 280 s. Inbunden. 19x13cm. 381 gram. Mycket gott skick. ..gnidare, ridare, snidare osv. Aning oren i pärm. Lite nött i ryggfot. . 33:- porto
Guild Publishing. 1988. 577 s. Inbunden. klotband. 22x14cm. 780 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. 56:- porto
Köpenhamn 1935. (22) s. + tryckt omslag. Särtryck med egen titelsida ur Aarböger for Nordisk Oldkyndighed og Historie. [A2015]
Uppsala 1922. (4) s. + tryckt omslag. Särtryck med egen titelsida ur Nysvenska studier. Förf:s ded. Kring tre upptecknade folkvisor. [A2014]
Albert Bonniers Förlag. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick.
Prisma. 1990. 368 s. Dek. pappband. 23x15,5cm. 598 gram. Gott skick. teckningar av Mark Sylwan, något gulnad rygg.
