Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Carl Hellmor
Tipsa dina vänner:
Böcker
Ämnen
Sökresultat: 1-30 av 278. i kategorin Språk, landsmål, dialekt
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Jönsson, Arne - Piltz, Anders (red:er)
Språkets speglingar. Festskrift till Birger Berg..
90 kr
Klassiska Institutionen, Skåneförlaget, 2000. 688 sid. Förlagsband, namnetikett, annars nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Crystal, David.
The Cambridge Encyclopedia of Language.
90 kr
472 sid. 4:o-format, 1998. Fint klotband, omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Laman, K.E., - Håkansson, J.W (mfl) utg
Lärobok i Kongospråket (Kikongo).
275 kr
335 sid. 1912. Halvfranskt band, ngt stötta och nötta hörn och pärmkanter. Inlagan bra.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Winther, Kris.,
Amerikanskt slanglexikon.
55 kr
290 s. 3:e uppl. 1987. Förlagsband. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stockfelt-Hoatson, Britt-Inger
Invandrarbarnen och språket. Behovet av träning ..
55 kr
128 sid. 1977. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hatano, Yoko.,
Reading and Writing Skills in Japanese; Intermed..
90 kr
187 sid. 1995. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Norlén, Saga-Marianne - Wallner, Teut.,
Att datera manuskript. En undersökning av olika ..
180 kr
239 sid. illustr. 1973. Omslaget med ngt bockade och slitna kanter. 4:o-format.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Janson, Tore
Språken och historien.
55 kr
241 s. 1997. Inb, osl, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Purre, (A. Holmkvist)
Stilblommor och grodor.
65 kr
231 s. 1970. Pappband, ngt slit. Namnteckning
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Matz, Edv & E.,
Vem var det? 170 ord med personhistoria.
70 kr
Med ill. 1984. Inb. 366 sid.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Peterson, Lena.,
Nordiskt runnamnslexikon.
160 kr
5:e rev. utgåvan. 2007. Inbunden, nyskick (oläst)
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hansson, Åke.,
Ett Österlenmål. Ordbok över dialekten i Östra I..
85 kr
131 sid. 2001. Inbunden, nyskick, oläst.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Boström Andersson, Rut.,
Folkliga fågelnamn. Artnamn för beckasinfåglar i..
90 kr
408 sid. + planscher, 1996. Nyskick, oläst.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Vide,Sten-Bertil - Kröger, A.Jordan-.,
Adam Jordan Krögers dialektdikter.
50 kr
119 s. 1992. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Korhonen, Olavi.,
Samisk-finska båttermer och ortnamnselement och ..
90 kr
239 sid. 1982. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ström, Fredrik.,
Svenska ordstäv.
45 kr
ill: M.Sylwan. 367 s. 1978. Klotbd. Namnt. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fondelius, Eva. (red.) mfl.,
Teckenordbok.
50 kr
104 s. + medföljande register i ficka bak. ill. 1971. Fint klotband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Adelswärd, Viveka.,
Kvinnospråk och fruntimmersprat. Forskning och f..
50 kr
229 sid. 1999. Fint origbd. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bernstein, David.,
Formulera & presentera. För framgång i talarstol..
50 kr
230 s. 1991. Inbunden. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Carnegie, Dale.,
Hur du blir en bra talare.
40 kr
215 sid. Ny uppl. 1993. Inbunden. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hellquist, Elof.,
Svensk etymologisk ordbok. I-II
475 kr
Ny, omarbetad och utvidgad upplaga, Lund, 1939. 2 vol. Halvfranska band. Något slitage å pappret i pärmarnas undre kant, i övrigt doc..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rask, Lars.,
Runläseboken.
50 kr
96 s. ill. 1990. Inbunden. Gott sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sonesson, Sven-Åke - Stuivers, Henk (illustr.)
Limerickar i ord och bild.
95 kr
204 sid. 2004. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ordlista för tolkar . Svenska-Tjeckiska.
45 kr
123 s. 1972. Solkat omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Larsson, Inger.,
Svenska medeltidsbrev. Framväxten av ett offentl..
95 kr
2003. 250 s. ill. Inb. Omslag. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lindqvist, Cecilia.,
Tecknens rike.
125 kr
1989. Klotbd. Omsl. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Thorell, O., (utg.) Sv. Fornskriftsällskapet:
Fem Moseböcker på svenska enligt Cod. Holm. A1 h..
80 kr
1957. Fint ouppsk. ex.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Thorell, O. (utg.) Sv. Fornskriftsällskapet:
Fem Moseböcker på svenska, enligt Cod. Holm. A1 ..
75 kr
1959. Fint ouppsk. ex.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tannen, Deborah.,
Prat från 9 till 5. Om kvinnors och mäns samtals..
75 kr
320 s. 1995. Förlagsband. Omslag. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Dunbar, Robin.,
Samvaro, skvaller och språkets uppkomst.
65 kr
230 s. 1998. Pocket. Fint sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Vilborg, Ebbe.,
Latinska citat. Dictum et Scriptum Latine.
85 kr
2008. 188 sid. Förlagsband. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 278
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt