Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Hyltén-Cavallius
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 89. i kategorin Stockholm
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
2012-01-13
Loewe, Walter.
Tobaksspinnarna och tobaksfabrikanterna i 1600-t..
110 kr
Stockholmsmonografier utgivna av Stockholms stad, nr 112. 1993. Ill., delvis i färg. 312 s. Dekorerat förlagsbd. Gott / mycket gott s..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-13
Nordström, Ludvig.
En gammal Stockholmsfirmas historia [Ljunglöfs].
150 kr
Albert Bonnier. 1930. Ill. 399 s. Linnebd [Nordheims Bokbinderi, Landskrona]. Något nött titelfält. Främre omslag. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Forsstrand, Carl.
Köpmanshus i Gamla Stockholm. Nya bidrag till sk..
125 kr
Hugo Geber. 1917. Ill. Utvikbara släktutredningar och planscher. VIII + 207 s. Trådhäftad. Nött omslag. Häftningen släpper något. Ett..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Friberg, Nils.
Stockholm i bottniska farvatten. Stockholms bott..
100 kr
Stockholmsmonografier utgivna av Stockholms kommun (53). 1983. Ill. 502 s. Dekorerat klotbd. Skyddsomslag [lätt blekt rygg]. Båda oms..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eggehorn, Ylva.
Liljekonvaljekungen.
50 kr
Albert Bonnier. 2000. Tusende. Förlagsbd. Skyddsomslag. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Herrmanns, Ralph - Hammarskiöld, Hans.
Det levande slottet [Stockholms slott].
50 kr
Bonniers. 1978. Rikt färgill. 136 s. Dekorerat kartonnagebd. 4:o. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tjerneld, Staffan.
Stockholm. Hur vi bott, arbetat och roat oss und..
115 kr
Norstedts. 1988. Ill. 671 + 691 s. 2 limhäftade vol. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Högberg, Staffan.
Stockholms historia. 1 [Den medeltida köpstaden...
195 kr
Bonniers. 1987. Rikt ill. 352 + 348 s. 2 klotbd. Skyddsomslag [något solblekta ryggar]. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Mårtensson, Jan.
Drottningholm. Slottet vid vattnet.
50 kr
Ill. Gunnar Brusewitz. Bra Böcker. 1985. 179 s. Förlagsbd. Skyddsomslag. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eggehorn, Ylva.
Kvarteret Radiomottagaren.
50 kr
Albert Bonnier. 1994. Originalupplaga. Förlagsbd. Skyddsomslag. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ohrelius, Bengt - Kumlien, Bertil.
Sjöhistoriska museet. Tankar och teckningar.
50 kr
Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm. 1983. Ill. med teckningar. 63 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Grundberg, Malin.
Stormaktens ceremonier. Stockholms historia.
65 kr
Historiska Media. 2006. Rikt ill. 111 s. Mjukt bd. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Uhr, Johan - Wallentinus, Hans-Georg.
Naturvårdsprogram för Stockholms län. Del 1. Sky..
125 kr
Länsstyrelsen i Stockholm. 1983. Ill. 430 s. Trådhäftad. Gott skick. Bil.: Samma. Kartor. Södra kartan. Norra kartan. 4:o. En mapp. G..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Beckkholmen, Kuno.
Hundra år med Metall-Ettan. I-II. Stockholmsmono..
100 kr
Ill. 428 + 436 s. 2 klotbd. Skyddsomslag. Tillskrift i del I. Gott /mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nerman, Gustaf.
Stockholm för sextio år sedan och dess framtid. ..
125 kr
Albert Bonnier. 1894. 123 s. Halvklotbd [N.B Anderssons Bokb. AB]. Främre omslag med namnteckning, namnstpl. Exlibris [Gösta Hjortzbe..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
En värld under jord. Färg och form i tunnelbanan.
85 kr
Stockholmia Förlag. 2000. Monografier utgivna av Stockholms stad, 65. Andra, utökade och omarbetade uppl. Rikt ill. 332 s. Dekorerat ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Åberg, Lasse - Brännström, Brasse.
Allt om Stockholm för glada barn och barnsliga v..
50 kr
Teckningar Svante Lundin. Brombergs. 1985. Även foto-ill. 151 s. Dekorerat kartonnagebd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Haglund, Stig.
Kyrkor i Stockholm.
55 kr
Ill. Rolf Arensberg (teckningar). Förlaget Kulturkonst. 1979. 160 s. Limhäftad. Dedikation från R. Arensberg. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stockholmsmelodi. En antologi sammanställd av Ev..
60 kr
Ill. av Ulla Sundin-Wickman. Rabén & Sjögren. 1965. Klotryggsbd. Nött och fläckat skyddsomslag. I övrigt i gott / mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Iverson, Yngve.
Tro verksam i kärlek. En bok om Ersta.
85 kr
Verbum. 1988. Ill. 219 s. Dedikation till namngiven mottagare från Yngve. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Vår Svenska Kyrka. Stockholms stift.
85 kr
Kulturhistoriska förlaget. 1950. Ill. 131 s. 4:o. Blått halvfrbd. Färgat övre snitt. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stockholms stift i ord och bild. Minnesverk 1945.
130 kr
Iduns. 1946. Rikt ill., delvis i färg. Utvikbar karta. 972 s. 4:o. Rött, något nött halvfrbd. Övre guldsnitt. Inlagan i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sidenbladh, Göra.
Norrmalm förnyat 1951 - 1981.
110 kr
With a Summary in English. Arkitektur Förlag / Liber. 1985. Rikt ill. 281 s. Klotbd. Skyddsomslag. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Norlin, Mauritz]
Interiörer ur Stockholms högre sällskapslif för ..
150 kr
Oscar L. Lamms Förlag. 1888. 206 s. Något nött halvfrbd. Åldersfläckad. Namnteckning. Inlagan i övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tjerneld, Staffan.
Stockholmsliv. Hur vi bott, arbetat och roat os..
190 kr
P.A. Norstedt & Söner. 1949 - 50. Ill. 671 + 691 s. 2 något nötta halvlinnebd.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Petterson, Bertil.
Vinden blåser vart den vill. Om Guds verk på Söd..
60 kr
Wilhelmssons Bokförlag. 1977. Ill. 168 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nilsson, John.
Präster från stift och storstad. Minnesteckninga..
60 kr
SKDB. 1951. Ill. 180 s. Trådhäftad. Ouppskuren. Namnteckning. Mindre riss å bakre omslag. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lindgren, Gustaf.
Prins Eugens Waldemarsudde.
60 kr
Albert Bonnier. 1948. Rikt ill., delvis i färg. 139 s. 4:o. Klotryggsbd. Nött skyddsomslag. Namnteckning. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stockholmsgruppen. Modellboken / 86.
50 kr
Förlags AB Modellboken. U.å. [1986?]. Rikt ill. 170 s. 4:o. Kartonnagebd. Mindre ryggskada. I övrigt i gott skick. - Om bokningar, kv..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Andersson, Anna-Paula & Wolodarski, Aleksander.
I Sankterikskvarteren. Fasader, grönska och stad..
150 kr
Stadsbyggnadskontoret och Gatu- och fastighetskontoret i Stockholm. 2000. Ill. med foton i sv/v och färg samt ritningar. 4:o. 123 s. ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Petrus Diderici Arenbechius] Edquist, Märta.
Petrus Diderici Arenbechius. Katarina församling..
50 kr
Syföreningen Sancta Catharinas Förlag. 1939. 63 s. Klammerhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 89
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt