Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Lars Seglare
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 71. i kategorin Stockholmiana
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9189086635
Hagerman,Helge
Alla dessa strandpromenader.Fotografier + Redakt..
50 kr
Ordalaget. 4:e reviderade uppl. 2005. 175 s. Häftad. Limhäftad med laminerade,illustrerade omslag. 22x12,5cm. 400 gram. Nyskick. Slös..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 9175888556
Så var det.Bilder från 50-och 60-talets Stockhol..
120 kr
DN-förlaget. Första uppl. 1992. 144 s. Inbunden. Laminerade & Illustrerade förlagsbandet. 27x21cm. 750 gram. Nyskick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 9138097648
Jakobsson, Svante + Jakobsson,Sten W
"Orons och förtiflans gerningar" Ogifta kvinnors..
100 kr
Allmäna förlaget. Ingående i "Stockholmsmonografier" utg.av Sthlms stad,nr.74 uppl. 1987. 172 s. Inbunden. Förlagsband. Gott skick. I..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 9119330219
Ohlsson,Bengt
Ohlssons Stockholm.Hårdfakta,lögner och raj-raj
40 kr
Norstedts. 1993. 184 s. Pocket. 20,5x11,5cm. 300 gram. Nyskick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Forsstrand,Carl
Storborgare och stadsmajorer.Minnen och anteckni..
150 kr
Hugo Gebers förlag. 1918. 198 + 4 illustrationsplanscher + 2 utvikbara släkttavlor över släkterna Westin och Westman under 177-1800-t..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170551170
Wickman;Mats
För all framtid.Stockholms stads brandförsäkring..
120 kr
Sellin & Partner. 1996. 235 s. Inbunden. Förlagsband,främre pärmen med titel och sigill ingraverat i guldförgyllning. Nyskick. Skydds..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100469939
Wolgers,Beppe
Cabarét.Mina memoarer,del 5
50 kr
Bonniers. Första uppl. 1986. 140 s. Inbunden. Förlagsband. 20,5x12,5cm. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Ur baks..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Övrigt tryckt och skrivet
Åtta målare.T-banan Mariatorget.Joachim Granit, ..
80 kr
Utg.av SL/Trafikens konstnämnd/Sthlms läns landsting. 1987. 21 opaginerade sidor s. Häftad. Klammerhäftad. 20x17cm. Hyfsat skick. 22 ..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Historia kring Stockholm.Del 2: Vasatid och stor..
50 kr
Wahlström & Widstrand. "W&W"-serien nr 128 uppl. 1966. 154 s + 8 svartvita bildsidor s. Pocket. 19x11,5cm. Gott skick. Namteckning på..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 91-518-2015-3
Friman, Helena + Högberg, Lena + Söderlind, Ingrid
Elva Stockholmsvandringar
80 kr
Prisma förlag / Stockholms stadsmuseum. Andra tryckningen uppl. 1987. 192 s. Häftad. Limhäftad. Mycket gott skick. Illusterad med sva..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Wallin, Viktor
Pysen.En barndomsskildring från arbetarnas Söder.
90 kr
Fingraf förlag / Liv i Sverige. "Liv i Stockholm"-serien, nr 1. Andra tryckningen. uppl. 1990.. 202 sidor, rikt illustr.m.svartvita f..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Siöcrona,Vera + Munthe,Gustaf (Inledning)
En vandring i Gamla Stan.
80 kr
Utg.av Hembygsför.G:a stan.. Fjärde upplagan. uppl. 1956. 51 (26 textsidor,övriga annonssidor) s. Häftad. Klammerhäftad.. Gott skick...
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Siwertz, Sigfrid
Att vara ung. Minnen.
40 kr
Aldus/Bonniers(\"Delfin\"-serien D 99)1963. 185s. Pocket,lätt skavda ryggkanter,bra skick. Info:Minnesbilder från främst 1880-talets ..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Andersson, Henrik + Bedoire, Fredric
Stockholms byggnader. En bok om arkitektur och s..
80 kr
Prisma förlag.1974. 346s.+ 3 tecknade kartbilder.Illustr.m.över 500 svartvita fotobilder.Laminerade,fotoillustrerade förlagspappbande..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Övrigt tryckt och skrivet
Handarbetets Vänner 100 år. Liljevalchs 17 maj -..
50 kr
Liljevalchs katalog nr 315. 87 opaginerade sidor,varav 27 bildsidor,5 i färg + 6 opaginerade katalogsidor(93 nr)Limhäftad(21,5x22 cm)..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Weidhagen - Hallerdt, Margareta.
Från Birger Jarl till Gustav Vasa ( Engelsk para..
150 kr
Katalog för Sthlms medeltidsmuseum/Samf.S:t Eriks årsbok.1993. 104s.Med 170 bilder,övervägande i färg. Förlagspappband,nyskick. Info:..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Reimers, Gerd
Diktens Stockholm. Staden som icke är.
80 kr
Legenda förlag(\"Opus\"-serien)1988. 314s.Rikt svartvitt fotoillustrerad. Stor pocket. Info:En vägvisare i ett ämne som tycks outtöml..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Lönn, Klas
Att samla Stockholmiana.
50 kr
Utg.av Sällskapet Bokvännerna(\"Bokvännens småskrifter\" nr.3)1950.Tryckt i 650 ex. 62s. Trådhäftad,bakre omslaget lite söndrigt i yt..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Bjelfvenstam, Bo
Ernst Jacobsson. Arkitekt - Oscarian - Jude. Inl..
150 kr
Carlssons förlag.1991. 306s.Rikt illustrerad. Förlagspappband med illustration på främre pärmen.Nyskick. Info:Jacobsson(1839-1905)var..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Hasselblad, Björn
Djurgårdsvandringar. Villor och andra sevärdhete..
70 kr
Utgiven av Kungl.Djurgårdsförvaltningen.1982.Sidantal:135. Limhäftad i format 21,5 x 12,5 cm.Gott skick. Info:Omfattar c:a 300 objekt..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Folin, Göran + Malmborg, Ingvar von + Jarl, Per ..
Resa på annat sätt : Stockholm.
60 kr
Förlaget Barrikaden.1982. 288s.Illustrerad. Pocket.Bra skick. Info:\"Vill du se mera av Stockholm än bara Skansen,Kaknästornet och Ga..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Bildningens förkämpar. ABF Stockholms län 60 år.
50 kr
Utgiven av ABF år 1989. 115s.Rikt illustrerad med svartvita fotobilder. Förlagsbandet med skyddsomslag. Info:Historik som ger en samm..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Andersson, Magnus (Text) + Monastra, Nino (Foto)
Stockholms årsringar. En inblick i stadens framv..
120 kr
Stockholmia förlag(Monografier utgivna av Stockholms stad,nr.131)1997.Sidantal:256.Avslutas med Källförteckning,Ort- och Personregist..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Sundström, Lennart
Hur man ser Stockholm. En vägledning för den som..
175 kr
Lindqvists förlag.1949. 160s.+Utvikbara kartan.Avslutas med Register.Utöver de tecknade illustrationerna rikt illustrerad med svartvi..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Blick. Stockholm då och nu,nr. 1. 15 texter som ..
150 kr
Utgiven av Stockholms Stadsmuseiförvaltning år 2004.Sidantal:96. Slösande rikt illustrerad med fotobilder och teckningar,övervägande ..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Ståhle, Carl - Ivar
Stockholmsnamn och Stockholmsspråk. 11 uppsatser..
80 kr
Norstedts.1981. 190s. Limhäftad.Gott skick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Ancker,Bo (Text) + Glase,Gösta ( Fotobilder) + A..
Se Stockholm. 21 promenader i huvudstaden. Andra..
60 kr
Carlssons förlag.1992. 264s.Avslutas med Register.Rikligt illustrerad med svartvita fotobilder och dito kartor. Illustrerade förlagsp..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Murray,Anne - Margrethe
Anna - Nora Mannerfelt och Ersta (diakonianstalt..
100 kr
Svenska Kyrkans Diakonistyrelses förlag.1951. 178s.+ 8 planschsidor. Privatbundet halvklotband med grön rygg,ryggtitel "Anna-Nora och..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Sankt Eriks Årsbok. 1979. Red.:Björn Hallerdt. I..
70 kr
Utg.av Samfundet S:t Erik. 180s.Rikt illustr. Det illustrerade förlagspappbandet, blekhet på ryggen som går en bit in på pärmarna.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Odelberg,Maj.
Lägret, Krubban och Ädelman Större. Kvarteren kr..
50 kr
Utg.av Historiska Museet.1977. 32s.Rikt illustr. Klammerhäftad i format 21 x 20,7 cm. och med delvis blekta omslag.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Blomé,Gunilla & Azmier,Rachel G.
Stockholmsutflykter.
40 kr
DN förlag.1991. 136s.Rikt illustrerad med svartvita fotobilder och ett uppslag med 2 tecknade kartor. Pocket.Hyfsat skick. Info:20 ut..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 71
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt