Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Lars Seglare
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 52. i kategorin Strindbergiana
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 917203372X
Sandmark,Björn (Text) + Didoff,Lennart (Bilder)
Alpskugga.Dikter
60 kr
Carlssons. 2001. 119 s. Häftad. Limhäftad. 21x14,7cm. Nära nyskick. Info:Inleds med författarens förklaring att han ägnat ett par år ..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 9151800020
Könsdiskriminering förr och nu.Litteratursociolo..
40 kr
Prisma. "Prisma"-serien.Originalutgåva uppl. 1972. 200 s. Pocket. 18,5x11cm. Gott skick. Ett lindrigt veck på omslaget.Info:Innehålle..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Strindberg, August
Jäsningstiden.En själs utvecklingshistoria (1868..
80 kr
Bonniers. Billighetsupplaga uppl. 1920. 450 s. Häftad. Trådhäftad. Hyfsat skick. Omslagsteckning :A.S.(Artur Sjögren)Titelblad + 2 up..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Övrigt tryckt och skrivet
Strindbergsjubileet 1949.Kungl.Dramatiska Teater..
50 kr
Ej förlagsangivelse. 1949. 76 s. Häftad. Limhäftad. Gott skick. Info:Texter = "Självbiografisk rapsodi" sammanställd av Oscar Wieselg..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Övrigt tryckt och skrivet
Söderström, Göran
Strindbergs måleri på vandring i Europa
50 kr
Allhems förl.. Särtryck ur "Meddelanden från Strindbergssällskapet" nr.32,år 1962 uppl. 1963. 12 s. Häftad. Klammerhäftad. Gott skick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Förlagsny bokISBN: 978-91-7327-092-2
Johnsson, Henrik
Strindberg och skräcken.Skräckmotiv och identite..
150 kr
h-ström Text & Kultur förlag. Ingående i "Serie Akademi"(Akad.avhdl.) uppl. 2009. 206 s. Inbunden. Förlagspappband. Nyskick. Info:Ana..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Strindberg, August
Ett drömspel.Radioversion: Olof Molander
40 kr
Utg.av Radiotjänst. "Teaterbiblioteket"-serien nr.87. uppl. 1948. 51 s. s. Häftad. Limhäftad. Mycket gott skick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Strindberg, August
Mäster Olof.Radiobearbetning av prosa- och versu..
40 kr
Utg.av Radiotjänst. "Teaterbiblioteket"-serien nr.83. uppl. 1948. 93 s. s. Häftad. Limhäftad,lindrigt "hundöra" på omslaget. Gott ski..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Strindberg, August
Stora landsvägen.Ett vandringsdrama med sju stat..
40 kr
Utg.av Radiotjänst. "Teaterbiblioteket"-serien nr.89. uppl. 1948. 57 s. s. Häftad. Limhäftad. Nyskick. Rent,fräscht ex!.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Strindberg, August
Första varningen.Komedi.
40 kr
Utg.av Radiotjänst. "Teaterbiblioteket"-serien nr.84 b uppl. 1948. 19 s. s. Häftad. Klammerhäftad. Nyskick. Rent,fräscht ex!.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Strindberg, Axel
Strindbergare i Vasastan. En familjehistoria.
60 kr
Gidlunds förlag.. (Första upplagan) uppl. 1987.. 292s. s. Inbunden. Förlagspappbandet, lindrigt skavda kanter.. Gott skick. Info:Live..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Strindberg, August
Breven till Harriet Bosse. Utgivna och kommenter..
50 kr
Prisma förlag(\"Magnum\"-serien)1987.Andra upplagan.202s. Limhäftad,stor pocket. Info:I kronologisk ordning följs hur förhållandet me..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Strindberg, August
Hemsöborna. Skärgårdsberättelse.
40 kr
Bonniers(\"Klassiska Böcker\"-serien,specialutgåva i samarbete med tidn.Expressen)2007. 139s. Förlagspappband med sk.omsl.Oläst och f..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Ollén, Gunnar
Strindbergs dramatik.
100 kr
Sv.Radios förlag.1961. 546s.Illustrerad med över 100 svartvita fotobilder. Limhäftad,bra skick. Info:Kronologisk förteckning över dra..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Förlagsny bok
Söderbergh, Catharina (Text) + Rambe, Henrik (Fo..
August Strindbergs Fodringsägare, Stockholms Sta..
50 kr
Maido förlag.2005.Sidantal:63. Rikligt med svartvit fotodokumentation. Limhäftad i format 27 x 21 cm.Nyskick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Ollén, Gunnar
Forskarliv - sex decennier med Strindberg. Urval..
80 kr
Utgiven av Strindbergssällskapet.2004.Sidantal:146,varav 2 med svartvit fotobild. Limhäftad. Info:I artiklarna behandlar Ollén-nestor..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Strindberg, August
"Jag är en djefla man som kan göra många konster..
50 kr
En bok för alla.1994. 216s.Illustrerad med svartvita fotobilder och teckningar. Laminerade och illustrerade förlagsbandet.Gott skick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Hellqvist, Per - Anders
Vackra visor och hemska toner. Musik man inte ka..
40 kr
En bok för alla.1998. 180s. Pocket.Gott skick. Baksidesinfo:"Fantastisk musik har ofta också en fantastisk historia bakom sig.Vem stä..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Meidal, Björn
Från profet till folktribun.Strindberg och Strin..
120 kr
Tidens förlag.1982. 412s.+ 32 planschsidor med svartvita fotobilder.Avslutas med Personregister. Förlagsband med sk.omsl.Gott skick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Michanek,Germund.
Skaldernas konung. Oscar II, litteraturen och li..
50 kr
Norstedts.1979. 435s.+ 16 planschsidor med fotobilder och/eller teckningar. Förlagspappband som är snedläst och med liten spricka i b..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Tidning/tidskrift
Värld och Vetande. Populärvetenskapliga artiklar..
120 kr
Värld och Vetande förlag.384s.Avslutas med innehållsförteckning.Rikt illustrerad med svartvita fotobilder och teckningar. Årgången om..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Lindström,Richard.
En socialist.Fragment ur en självbiografi.
100 kr
Bonniers.1930. 208s.Hftd.Bra skick.Utöver Inledning är boken indelad i 15 kapitel,bl.a."Böcker och bokläsare", "Syndikalism", "Bolsje..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Josephson,Lennart.
Strindbergs drama Fröken Julie.
50 kr
Almqvist&Wiksell förl.1965. 316s.Hftd.Fläckat omslag.Info:Vid utgivandet den första bok som helt ägnats ett enda Strindbergsdrama.Föl..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Svanberg,Victor.
Diktaren i samhället.Litteratursociologiska stud..
50 kr
Wahlström&Widstrand(W&W-serien nr.205)1968. 143s.Årtalsdaterad namnt.Info:Behandlar bl.a."Stockholms förfall och Bellman", ..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Strindbergiana.Femte samlingen.Utgiven av Strind..
60 kr
Atlantis förl.1990. 174s.,varav 12 med illustration.Det illustrerade förlagspappbandet.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Aspenström,Werner.
Sommar.Om naturen,människan och tidens gång.Illu..
120 kr
Bonniers.1977. 156s.Illustrerade förlagspappbandet med sk.omsl.(Förstautgåvan skedde 1968).Ilagt 4 tidn.urklipp,bla.om Strindbergs He..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Strindberg,August.
I havsbandet (Samlade skrifter,24:e delen).
60 kr
Bonniers.288s.Förlagets röda helklotband med gulddekor på fr.pärm och rygg,denna blekt.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Hedin,Sven.
Stormän och kungar.Förra + Senare delen.Med föro..
250 kr
Fahlcrantz&Gumaelius förl.1950(Första uppl.)511 + 498s.Rikt illustr.Förlagets halvklotband med aning fläckade ryggar.Samtliga omslag ..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Strindberg,August.
Hemsöborna.Skärgårsberättelse.Illustrerad med te..
80 kr
Bonniers(Bokklubben Svalan)1945. 162s.Förlagets halvklotband med 3 svalor i guld ingraverat på fr.pärm och dekor på ryggen.Inklistrat..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Strindberg,August.
Dikter.Inledning och urval av Ingemar Lindahl.
50 kr
Wahlström&Widstrand(W&W-serien nr.141).1966. 96s.+ 5-sidig förteckning över föregående utgivning i W&W-serien.Omslagsteckning av Per ..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Ur Stockholmslivet.Från Bellman till Hjalmar Söd..
100 kr
Wahlström&Widstrand.1949. 291s.,varav 22 utgör illustrationer.Omslagsteckning av Bertil Bull Hedlund.Gåvotillskrift.Gediget originalh..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 52
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt