Annonskategori: Begagnade böcker
SAMETINGET / REGERINGSKANLIET
SAMER - ETT URSPRUNGSFOLK I SVERIGE
70 kr
Tryckt 2004, häftad, nyskick, 240x215 mm, bilder, karta, 64 sidor.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
GLASE, BEATRICE / GLASE, GÖSTA
99 Kyrkor från Skåne i söder till Lappla..
70 kr
Tryckt 1996, häftad med omslag, mycket fint skick, färgbilder, karta, 235 sidor, vikt 770 gram.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Visby Domkyrkoförsamling
Visby Domkyrka Sancta Maria
23 kr
29 s. Häftad. 26,5x21cm. 162 gram. Gott skick.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
BÖRJESSON, KLAS / GRUVBERGER, NILS / NIL..
Jönköpings Läns Historia. Småländska ku..
50 kr
Tryckt 1987, inbunden, i gott skick, Jönköpings Läns Hembygdsförbund, 220 x 205 mm, bilder, personregister, 414 sidor, dekorerat förl..
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
GIDSTAM, BJÖRN
Det ljusa Småland. Strövtåg i Mörebygden.
60 kr
Tryckt 1979, inbunden, i gott skick, Norstedts, teckningar, register, 218 sidor, kantnött omslag.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
KUMLIEN, BERTIL
Utsikt över sjödistrikt. Skisser från sv..
23 kr
Tryckt 1983, tredje upplagan, i gott skick, Norstedts, teckningar, 167 sidor, dekorerat förlagsband.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
RÖNN, GUNNAR
Markernas år. Naturbilder.
40 kr
Tryckt 1976, inbunden, i gott skick, Harriers, 94 sidor, 250 x 170 mm, dekorerat förlagsband.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
SÄLL, EVERT
Hestrabygd i förvandling.
40 kr
Tryckt 1981, häftad, i mycket gott skick, de. av författaren, bilder, 146 sidor.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
KNUTSSON, ROLF
Stora Vinterboken. Backar och spår i Sv..
40 kr
Tryckt 1988, inbunden, i gott skick, Odds Produktion, 280 x 200 mm, bilder, register, 200 sidor, dekorerat förlagsband.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
HOFRÉN, ERIK (red)
Dalarnas hembygdsbok 1967.
23 kr
Tryckt 1968, inbunden, i gott skick, Dalarnas Fornminnes- och Hembygdsförening, bilder, 219 sidor, förlagets pappband.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
McCURDY, JOHN CHANG (foto) / BRUNIUS, TE..
Uppsala bilder. Fotobok.
100 kr
Tryckt 1986, inbunden, i gott skick, Uppsala Impressions KB, liggande 235 X 270 mm, bilder, 150 sidor, omslag med liten reva.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
CULLBERG, KJERSTIN / STÅHL, ELIZABET
Bohuslän Årsbok 1985
19 kr
Tryckt 1985, häftad, i gott skick, Bohusläns hembygdsförbund, bilder, karta, 157 sidor.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
DOMEIJ, ÅKE / ERIKSSON, PETRUS / GUSTAFS..
En bok om Mönsterås. Historik.
150 kr
Tryckt 1963, inbunden, i mycket gott skick, biblioteksstämpel, 250 x 190 mm, bilder, 670 sidor + karta, förlagets röda klotband med p..
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
SWAHN, SVEN CHRISTER
Detta Lund. Kort handledning.
40 kr
Tryckt 1965, inbunden, i gott skick, Bonniers, ill. Göran Lindgren, 218 sidor, dekorerat förlagsband, svagt ljusblekt.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
MÅRTENSON, JAN
Slottet i staden. En krönika om Stockho..
23 kr
Tryckt 1989, inbunden, i mycket gott skick, Bra Böcker, 235 x 220 sidor, bilder, 197 sidor, omslag.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
GATENHEIM, ERIK W
Råda - bygd, socken, kommun.
100 kr
Tryckt 1984, inbunden, i mycket gott skick, Härryda kommun, bilder, personregister, 351 sidor, blått klotband.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
GUDMUNDSON, ULF
Grycksbo. Människorna, bruket, samhället.
40 kr
Tryckår ej angivet, inbunden, i mycket gott skick, AB Studio 54, 255 x 215 mm, färgill. av Kurt Netzler, 62 sidor, dekorerat förlagsb..
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
TRELLEBORG
Gamla Trelleborg Årsbok 1997.
50 kr
Inbunden, i nyskick, årsbok, bilder, medlemsregister, 120 sidor, dekorerat förlagsband.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
SÖRQVIST, KIA (red)
Lane-Ryr Hembygdsbok. Gamla sägner med ..
200 kr
Tryckt 1985, inbunden, i gott skick, Lane-Ryrs hembygdsförening, större format bilder, 287 sidor, omslagmed liten reva.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
LARSSON, LENA
En Svensk NaturDagbok.
40 kr
Tryckt 1995, inbunden, i mycket gott skick, Bokföörlaget Trevi, 220 x 175 mm, genomillurerad i färg, 160 sidor, dekorerat förlagsband.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
NILSSON, EDVIN / ARVIDSSON, LENNART
Muddus. Den gamla skogen.
40 kr
Tryckt 1978, inbunden, i gott skick, Bonniers, 270 x 240 mm, bilder, karta, 80 sidor, omslag med två mindre revor.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
KARLSKRONA
Karlskrona. Östersjöns mötesplats.
50 kr
Tryckt 1991, inbunden, i mycket gott skick, Axel Abrahamsons, 300 x 215 mm, bilder, 59 sidor, dekorerat förlagsband.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
NOTHIN, TORSTEN
De som länkat landets öden.
23 kr
Tryckt 1957, häftad, i hyfsat skick, något kantnött, men i övrigt hel, W&W, 234 sidor.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
FRIES, CARL
De stora öarna i Östersjön.
23 kr
Tryckt 1978, inbunden, i gott skick, namnstämpel, W&W, 240 x 185 mm, bilder, 294 sidor, klotband, omslag.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
LILJEROTH, ERIK (foto) / OLSSON, BROR (t..
Ett bildverk om Småland. Med inledning ..
70 kr
Tryckt 1953, inbunden, i gott skick, Allhems Förlag, 300 x 230 mm, bilder, 417 sidor, uo, rött klotband.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
ARESKOG, CARL
En bok om Öland.
40 kr
Tryckt 1941, häftad, i gott skick, namnteckning, Gleerups, bilder, karta, 269 sidor.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
KORPPI-TOMMOLA, AURA
Vänskapsband över Bottenhavet. Fadderor..
40 kr
Tryckt 1982, inbunden, i gott skick, 255 x 185 mm, personregister, 280 sidor, omslag med reva.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
SÖRENSON, ELISABETH / WALLENBERG, JAKOB ..
Sandhamn.
40 kr
Tryckt 1965, inbunden, i gott skick, Tidens Förlag, bilder, 96 sidor, trasigt omslag.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
JOHANSSON, ANDERS
I hjärtat av Kalmar.
23 kr
Tryckt 1992, inbunden, i mycket gott skick, Barometerns Förlag, bilder, karta, 109 sidor, dekorerat förlagsband.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
CARLSSON, STEN (red)
Anderstorp - Från småbruk till småindust..
60 kr
Tryckt 1980, inbunden, i gott skick, Anderstorp Industriförening, bilder, personregister, 515 sidor, dekorerat förlagsband.
Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
LUNDQVIST, MARGIT och ROLF
På småländska stigar. På besök hos Linné..
23 kr


