Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Fryksdalens Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 44. i kategorin Teater och Filmhistoria
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Gunnar Wallin
Teaterhumor
125 kr
Bernces 1961 Inbunden Thalias tjänare berättar roliga upplevelser från scen och salong Ca 175 sidor, klotband i lite större format, ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hans Mayer
Bertolt Brecht und die Tradition
23 kr
Neske 1961 Häftad Wandlung - Umwandlung. Die aufgehobene und die gestiftet Tradition. Augsburg als geistige Lebensform , Der römische..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gösta Werner
Herr Arnes pengar
125 kr
Norst. 1979 Inbunden En filmvetenskaplig studie av Mauritz Stillers film, med många bilder från filmen som hade premiär 1919 Ca 150 s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jorunn Amcoff (mfl)
Jägarna Från idé till Succé
75 kr
Telia 1996 Inbunden Filmen Jägarna hade premiär 1996. Det här är boken om hur filmen blev till, med många illustrationer från inspeln..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Uno Myggan Ericson
Myggans Nöjeslexikon del 1
95 kr
BB 1989 Inbunden Ett uppslagsverk om underhållning. Denna del omfattar A-Barac Ca 250 sidor, rött band i större format med silvertry..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gisela und Dietmar Winkler
Allez hopp durch die Welt
75 kr
"Henschelverlag Berlin 1981 Häftad Aus dem Leben berühmter Akrobaten; Hanlon-Lees, Jules Léotard, Siegmund Breitbart, Cliff Aeros, Ji..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kaarle Halme
Arkadia
75 kr
Otava 1928 Inbunden Elämäni kuvia maailmaa kuvastelevilta palkeilta kansallisen kevättunnelman ajoilta Ca 270 sidor, illustrerad, got..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Per Lindberg
Baletten under fyra sekler
150 kr
N&K 1943 Häftad Hur lär man sig förstå balett, hur har baletten utvecklats under fyrahundra år m.fl. frågor avhandlas i denna bok. Il..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Per-Ola Björklund
Bygdespel i Dalarna
75 kr
R&S 1983 Inbunden Ca 200 sidor, illustrerad, gåvotillskrift, ryggen något nött
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Cinematographica
23 kr
Hasselbalch Köpenhamn 1952 Inbunden En samling citater ved Erik Ulrichen Ca 50 sidor, gott skick, på danska
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
N.E. Taube
De Delandska teatersällskapen i Uppsala
175 kr
A&W 1940 Inbunden Boken om Pierre Joseph Deland är på ca 225 sidor, illustrerad. Biografi, Delands och Torsslows säsonger på Djurgård..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Erik & Elisabeth Näslund & Sörenson
Den Kungliga Dramatastiska Teatern 1788-1988
150 kr
Bra bok 1988 Inbunden Om teaterns historia, fram till våra dagar, rikt illustrrad Ca 275 sdior, i större format, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Martin Lamm
Det moderna dramat
125 kr
Bon. 1948 Inbunden Naturalismens genombrott i Frankrike, Det norska dramat, August Strindberg, De första symbolisterna , Rysk drama..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gösta M. Bergman
Dramaten -från Bollhuset till Nybroplan
100 kr
Häftad Boken rikt illustrerad och försedd med notapparat. Dedikation från ff till Oskar Wieselgren .Tryckår saknas och förtext med ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
K S Stanislavski
Elämäni taiteen palveluksessa
125 kr
WSOY 1946 Inbunden Taiteelinnen lapsuus, poikaikä, nuoruus, kypsyys Ca 450 sidor, gott skick, på finska
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wim Wenders
Emotion pictures
23 kr
L'Arche Paris 1987 Häftad Essais et critiques Ca 190 sidor, på franska, ett nagg på omslag, övrigt gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
T.B.L. Webster
Greek teatre production
75 kr
Methuen 1956 Inbunden Scenery, staging, and costumes are the three main topics . Ca 200 sid, ill.
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Herbert Grevenius
I afton klockan 8
100 kr
Fritzes 1940 Inbunden Premiärer och mellanspel Ca 275 sidor med 29 planscher
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Heinz Herald
Max Renhardt
75 kr
Rowohlt 1953 Inbunden Bildnis eines Theatermannes, Ca 150 sidor, med några illustrationer, gott skick, på tyska
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Helmia Krohn
Kulissien Takaa
75 kr
otava 1924 Inbunden 20 suomalaisen näyttelijän lapsuus- ja nuoruusmuistoja, k Avellan, A Ahlberg, A. Lindfors, I. Lattu, K. Wickman, ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Johannes Svanberg
Kungl. Teatrarne
100 kr
Nord. 1917 Häftad Kungliga teatrarna under ett halvt sekel 1860 - 1910, Personhistoriska anteckningar mm Två band, ca 400 sidor, en d..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Mia Backman Muistelmiensa valossa
125 kr
Kust. Aura 1944 Inbunden Puoli Vuosisataa, teatterityötä. Mia Backmanin omien kertomusten mukaan muistiin merkinnyt Anna-Leena Sipilä..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Adolf Niska
Mitt livs mazurka med Thalia
375 kr
Bon. 1931 Inbunden Äventyr i olika länder Skinnband med relieftryck på framsidan, ca 250 sidor
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eino Salmelainen
Neuvostoliitoo-johtava teattermaa no 6
23 kr
1946 Häftad Ca 30 sidor, på finska, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Erkki Kivijärvi
Näyttämölta ja katsomosta
45 kr
Kust. Ahjo 1918 Inbunden Näyttämön taiteesta, Soumalasia näyttelijöitä etc. Ca 170 sidor, gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fredrik Ström ( red )
Skådebanans årsbok 1929 -1930
75 kr
Skådebanan 1929 Inbunden Artiklar av bla Hjalmar Bergman, Gösta Bergman Arvid Petersen mfl Tredje årgången, ca 150 sidor, halvfransk..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fredrik Ström ( red )
Skådebanans årsbok 1930-1931
75 kr
Skådebanan 1931 Inbunden Artiklar av bl.a. O. Wieselsgren, Set Poppius, Ture Nerman, Einar Fröberg mfl Fjärde årgången, ca 125 sidor,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fredrik Ström ( red )
Skådebanans årsbok 1931-1932
75 kr
Eklund 1932 Inbunden Om bla en operakrönika av Yngve Hedvall, och Musikhistoriska museets teateravdelning av Nordlind Femte årgången...
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fredrik Ström ( red )
Skådebanans årsbok 1932-1933
75 kr
Eklund 1933 Inbunden Operakrönika och om Göteborgs stadsteater mm 6:e årgången, ca 120 sidor, halvfranskt band
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Andrzej Nils Uggla
Strindberg och politiska teatern 1890-1970
95 kr
1977 Häftad Uggla undersöker i sin avhandling hur intresset och tolkningarna av August Strindbergs dramatik sedan varierat i polskt ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rafael Koskimies
Suomen Kansallisteatteri 1902 / 1917
125 kr
Otava 1953 Häftad Sisällysluettelo: Johdanto, Uudessa talossa , Bergbom väistyy, Jamari Hahl johtajana, Ida Aahlberg, etc Ca 460 sido..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 44
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt