Klotryggband, 220x150mm, Göteborgs Arbetarkommun, 1950, 372s ill sv/v Tryck: Tryckeri AB Framåt
Pappband, 250x180mm, Göteborg 1981, 272s ill sv/v Tryck: Bergendahls Boktryckeri. läs mer
Klotband, 230x170mm, Göteborgs stads statistiska byrå, 1948, 271s tabeller. Utvikbar karta. Tryck: Wezäta
Ills.pappband 210x160mm, Tre Böcker, Göteborg 1994, 176s ill sv/v och färg Tryck: Vänersborgs Offset. Förf. Namnt
Ills. Pappband, 210x150mm, HSB Göteborg, 1995, 253s ill sv/v Tryck: Tryckeri AB Framåt
Hft, 240x170mm, 143s ill sv/v Tryck: Bröderna Töpels Boktryckeri läs mer
Pappband, 210x130mm, Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets-Samhället i Göteborg, 1979, 84s ill sv/v och färg. Karta. Tryck: Eric Lindgrens. Tillsk.Skomsl. ngt naggat läs mer
Hft, 220x140mm, Bokförlaget Natur och Kultur,1928,
Ills. pappband, 230x220mm, Kungl. Vitt. Hist. och Antikvitets Akademien Stockholm 2004,179s ill sv/v och färg. Tryck: Memminger MedienCentrum AG. Distribution: Almqvist & Wiksell International, Stockholm läs mer
Hft, 290x210mm, Vena 1968, 301s Mycket person- och bebyggelsehistoria. Något nött
Ills.pappbd 210x260mm, Kronobergs läns hembygdsförbund 2011, 84s, ills sv/v o färg. läs mer
Hft, 240x160mm, Vetlanda 1953, 157s ill sv/v Tryck: Vetlanda-Tryckeriet. Namnt
Hft, P A Norstedt & Söner, 1963, 187s, ou,
Pocket, Collins 1970, 192s, namnt.
Pocket, Fontana, 1973, 191s
Klotryggband, 210x140mm, Saxon & Lindström, 1955, 175s, ills sv/v , skomsl läs mer
Cloth, 210x140mm, Georg Routledge & sons ltd, 1929, 409s, ills sv/v delvis nött omslag
Klotband, 210x150mm, Hermods Institut 1922, 12 brev med , utförliga utvika planscher
Ills.Papband, 240x170mm, LT:s förlag 1968, 152s, ills sv/v, bra skick
Hft, 210x140mm, LTK Kristianstad 1960, 107s ill sv/v. Tryck: Kristianstads Boktryckeri
Hfrbnd, 260x190 mm Lenhovda Hembygdsförening 1948, 813s ill sv/v Tryck: Elof Lindströms söner, Boktryckeri, Moheda, lätt nötta pärmar
hft, 210x150 mm, Riksantikvariaeämbetet 1976, 385s ill sv/v Tryck: Grafiska Gruppen. Plastad läs mer
Hft, 220x190 mm, Lund 1967 330s ill sv/v. Utvikbar pl. Tryck: Berlingska. Något nötta omsl läs mer
Klammerhäftad,210x150mm Arkitekten/Sveriges arkitekturmuseum, 48s ill sv/v. Utvikbara kartor
Hfrbd 230x150 mm Scranton Int.Textbook Co. London 1907, vii+63+72+97+25+98+112+xivs ill sv/v och färg. pl. Lärobok.I.C.S. Reference Library. A series of textbooks prepared for the students of the international correspondence sch.. läs mer
Dek pappband,260x180 mm,Stockholm 1944, 487s ill sv/v Tryck: Almqvist & Wiksell, Uppsala läs mer
Hft, 240x170mm, Riksantikvarieämbetet, 1980, 268s ill sv/v Tryck: Offsetcenter, Uppsala läs mer
Hft 210x150mm, Göteborg 1961, ca 200s. Tryck: Wezäta. Bl.a. Handtag, espagnoletter, beslag, gångjärn mm
Hfrbd fem upphöjda bind, 300x220mm, Aktiebolaget bokverk 1947, 826s, ills sv/v läs mer
Hfrbd, 230x170mm, 102s, 86s, 78s, 24 s, Bl. a Årsbokstäfver på svenskt guld och silfver före 1759. Vårt konsthandtverk på Helsingborgsutställningen, Tryck; Wilhelmssons Boktryckeri AB, 1903, guldornerad rygg, lite nött läs mer
