Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sökalternativ
Spara den här sökningen som en bevakning
Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin

Topografi (svensk)


(totalt ca 101 201 annonser)
Sök i hela kategorin:Sortering:
Begagnade böcker
Idag 17:12
Glimtar från det Gamla Malmö av Villius Hans
Villius Hans
Glimtar från det Gamla Malmö
150 kr
AB Lundgrens Söners Boktr Malmö . 1955. 213 s. Inbunden. Halvfranskt. 29x22cm. 1250 gram. Mycket gott skick. Fina vykort medföljer (h..
Böcker från Antikfönstret Mariestad
Mariestad
Mer info
Begagnade böcker
Idag 16:49
En historia om Malmö Latinskola 1956-2006 av Holmstedt
Holmstedt
En historia om Malmö Latinskola 1956-2006
50 kr
Inbunden. Nära nyskick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 16:45
Myt och verklighet sagor och berättelser från Vi.. av Lönnqvist
Lönnqvist
Myt och verklighet sagor och berättelser från Vi..
50 kr
1978. Inbunden. Gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 16:03
Studiecirkel Studiefrämjandet Vuxenskolan Gävle...
Dokumentering av Trädgårdsodling i Gävle 1850-1988
160 kr
Studieförbundet Vuxenskolan. 1:a uppl. 1988. 78 s. Häftad. Plastad fram och baksida. Gott skick. trädgårdsodling, illustrerad, foton,..
Böcker från Gefle Antikvariat
Gävle (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 918624423X
Idag 15:58
Gagge, Carl-Magnus, Jan Karlsson
Forsbacka industrimiljö. Förslag till bevarandep..
150 kr
Länsmuseets förlag. 1:a uppl. 1986. 127 s. Inbunden. Häftad med framsida i bild av Forsbacka bruk. Mycket gott skick. Forsbacka, Gäst..
Böcker från Gefle Antikvariat
Gävle (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 15:40
Sandvikens Jernverk
Sandvikens sömlösa rör. För höga tryck och höga ..
200 kr
Sandvikens Jernverks Aktiebolag. 1:a uppl. 1953. 160 s. Inbunden. Vackert rött förlagsband med silverskrift.. Nära nyskick. Sandvik, ..
Böcker från Gefle Antikvariat
Gävle (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 15:34
Janson, Edvard
Storviks köping. 1924-1970. teckningar Ola Persson
160 kr
Edvard Janson. 1:a uppl. 1970. 94 s. Häftad. Enkel häftad bok. Maskinskriven text. Gott skick. historia, skolor, Storvik, köping, gäs..
Böcker från Gefle Antikvariat
Gävle (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 15:29
Hedesunda hembygdsförening(red)
Gamla tider. Berättelser från Hedesunda
110 kr
Hedesunda hembygdsförening. 1:a uppl. 1982. 83 s. Häftad. Gott skick. Hedesunda, Gästrikland, färjkarlar, lärkgubben, mfl.
Böcker från Gefle Antikvariat
Gävle (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 15:26
Backman,A; (Anders Jämte)
En märklig väckelsepredikant. Beskrivning om And..
160 kr
Tryckningsnämndens förlagsexpedition. 1:a uppl. 1913. 96 s. Inbunden. Förlagsband. Gott skick. religion, Ockelbo, Gästrikland, Norrla..
Böcker från Gefle Antikvariat
Gävle (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 15:21
Ockelbo Hembygdsförening
Pålsgården. Årgångarna: 1941,1942,1943,1944,1945..
350 kr
Ockelbo Hembygdsförening. 1:a uppl. 1991. 288 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott..
Böcker från Gefle Antikvariat
Gävle (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9028863621
Idag 15:14
Andersson, Owe
Ockelbo i gamla vykort
160 kr
Europeiskt bibliotek förlag. 1:a uppl. 1996. 76 s. Inbunden. Förlagsband. Mycket gott skick. Ockelbo, Gästrikland, vykort, foton, ort..
Böcker från Gefle Antikvariat
Gävle (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 917970543X
Idag 15:10
Andersson, Bernt-Olov;red;Owe Andersson, Otto Al..
Ockelboboken. Omslagsbild, slutvinjett och anfan..
180 kr
Ockelbo Kommun. 1:a uppl. 1989. 272 s. Inbunden. Förlagsband. Mycket gott skick. Ockelbo, Gästrikland, förhistorien, skogen, jorden, ..
Böcker från Gefle Antikvariat
Gävle (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9197370231
Idag 14:37
Swenson, Bo
I skördeanden. Folklivsskildringar
70 kr
Ultima Thule Bokförlag. 2002. Ill. 224 s. Dek. pbd. Mycket gott skick.
Böcker från Tomelilla Bokhandel & Antikvariat
Borrby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9175885018
Idag 14:35
Barnvagnspromenader i Stockholm : 15 vandringar .. av Jonsell, Annika & André, Charlotte
Jonsell, Annika & André, Charlotte
Barnvagnspromenader i Stockholm : 15 vandringar ..
150 kr
DN, 2004 Inbunden, 176s. 21x15cm, 502g. Illustrerad. Mycket gott skick, tillskrift med många namn på försättsbladet. ISBN 9175885018...
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 13:54
Om kloka gummor och gubbar av Thore Brogårdh
Thore Brogårdh
Om kloka gummor och gubbar
50 kr
1964. Häftad. Mycket gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 13:36
Mandelgren Månsson, Nils
JULEN HOS ALLMOGEN I KULLEN I SKÅNE PÅ 1820-TALET
45 kr
Mandelgrenska Samfundets Skriftserie Vol 3. 1984. 1984. 23 s. Halvmjuka pärmar. 21x15cm. 100 gram. Rikt illustrerad med bl a: Väsbyst..
Böcker från litreb-34 Bertil Christiansson
HÄSSLEHOLM
Mer info
Begagnade böcker
Idag 13:32
Ewald, Sigfrid
FRÅN LIDÄNGARNA TILL PÅLSJÖ BÄCK. Hälsingborgsmi..
55 kr
Killbergs Förlag. 1944. Helsidesfotografier + 237 s. Halvmjuka pärmar. 23x16cm. 600 gram. Gott skick. Mycket rikt illustrerad med vac..
Böcker från litreb-34 Bertil Christiansson
HÄSSLEHOLM
Mer info
Begagnade böcker
Idag 13:18
Ewald, Sigfrid
FRÅN LIDÄNGARNA TILL PÅLSJÖ BÄCK. Hälsingborgsmi..
24 kr
Gillet Gamla Helsingborg Handlingar VII. Killbergs Förlag. 1944. Helsidesfotografier + 237 s. Mjuka pärmar. Pärmar och rygg lätt nagg..
Böcker från litreb-34 Bertil Christiansson
HÄSSLEHOLM
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9129456339
Idag 11:48
Gabrielsson Jan
Det sällsamma Dalarna
60 kr
Rabén & Sjögren 1975 kart ngt litet färgavskav på ryggens pärmkant nertill annars gott skick ill
Böcker från Nilsson Kennet
Tyresö
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:37
På kolgruvornas tid
På kolgruvornas tid
50 kr
Wiken. 1987. Inbunden. Mycket gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:33
StockholmsCiceronen
StockholmsCiceronen
95 kr
Stockholmspolisens idrottsförening, 1994. Gulddekrerat helklotband, 20x29 cm, 183 sid. I mycket gott skick.
Böcker från Mikael D.
Järfälla
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:27
SJÖÖ, EINAR
STRÖVTÅG I HEMBYGDEN. NÅGRA MINNEN OCH BILDER FR..
80 kr
Hft, 29 cm, 63 s. 1975 Motala Tidning. Nära nyskick. Ill. i s/v.
Böcker från ANTIKVARISKA BÖCKER & TRYCK
Motala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:24
GÖINGE HEMBYGDSFÖRENINGS ÅRSBOK 1938.
65 kr
1938. Annonser + 47 s. Mjuka pärmar. 21x15cm. 125 gram. Gott skick. Illustrerad. Ur innehållet bl a: Hjärsås, en sockenkrönika av Peh..
Böcker från litreb-34 Bertil Christiansson
HÄSSLEHOLM
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:19
GÖINGE HEMBYGDSFÖRENINGS ÅRSBOK 1997.
45 kr
132 s. Halvmjuka pärmar. 21x15cm. 240 gram. Mycket gott skick. Nio artiklar av Pehr Johnsson + Hanaskogsbilder, Byakrönika från Nöbbe..
Böcker från litreb-34 Bertil Christiansson
HÄSSLEHOLM
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Rasch, Mårten
Stockholmiana 1-5
80 kr
Bokvännerna 1972. Fem häften: 1. Flanörstråket à la mode, 2. Bacchi halfö, 3. Strömparterren: en glädjens oas, 4. Bland litteratörer ..
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9175862298
Idag 10:59
Johansson, Gustaf
NATTENS MÄN
35 kr
Bokförlaget Settern. 1986. 324 s. Hårda pärmar. 22x15cm. 600 gram. Nära nyskick. En stor och kunskapsrik arbetarroman från ett papper..
Böcker från litreb-34 Bertil Christiansson
HÄSSLEHOLM
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:41
Holmström, R. / Svensson, Artur (red.)
Västerbotten. Ett bildverk*
400 kr
Inb tråd med skyddsomslag, 511 sidor. Allhem (Malmö, 1969). Tjugofemte volymen i Allhems stora, välkända serie landskaps- och stadsmo..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:41
Holmström, R. / Svensson, Artur (red.)
Västerbotten. Ett bildverk
200 kr
Dekorerat klotband, 511 sidor. Allhem (Malmö, 1969). Tjugofemte volymen i Allhems stora, välkända serie landskaps- och stadsmonografi..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Stockholms Adress-Kalender 1877. Adress-kalender..
700 kr
P. A. Huldbergs Bokförlags-aktiebolag, Stockholm 1877. 77+(3)+452+[16]+[16]+(4) sid. 8:o, mörkgrönt klotband med förgylld ryggtitel o..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Lindberg, Folke
Nedre Manilla och dess ägare jämte katalog över ..
200 kr
Albert Bonnier Förlag. Stockholm 1935. 122 sidor 8:o, häftad. Mestadels osprättad. Illustrerad i färg och s/v. Katalogen upprättad av..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Svensson, Erik G.; Turesson, Roger; Wikström, Je..
Dokument Stockholm. Staden i tusen bilder.
300 kr
Max Ström, Italien 2008. 653+(2) sidor. Stor 4:o, illustrerade klotpärmar. Genomgående färgfotoillustrerad. Mycket gott skick. Svensk..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 nyinkomna
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt