Markaryds kommun. 1973. Ill., utvikbar karta. 364 s. Förlagsbd. Spår efter avriven liten namnetikett å främre pärmens insida. I övrigt i gott skick.
Skrifter utgivna av Örkelljunga Hembygdsförening, 37. 2003. Ill., delvis i färg. 240 s. Dekorerat kartonnagebd. Nära nyskick.
Nya hembygder beskiver sin uppväxt i Halland och arbete och liv i bl a Södertälje, Järna och Västergötland. LT 1984.Inbunden. 282 sidor.Laminatband. Teckningar Leif Holgersson.Rikt illustrerad.Format 21,8x14cm.Vikt 520 g.Språk:.. läs mer
Nils Parling känner till skogsarbetet sedan barnsben. Så när man vänder sidor i denna bok riktigt stiger doften av skog och svett ur boken. Den ger även sanningens vittnesbörd tillika med historiska tillbakablickar och riktar s.. läs mer
1972. 132 s. Häftad. Nära nyskick. Illustrerad. Porto 36:-. läs mer
Liber 1985. inb.72s. fotoill. gott skick
Kronobergs läns Hembygdsförbund/Smålands museum 1986. inb. 115s. fotoill. karta i bakficka (Kronobergsboken 1986
R&S/STF 1977. inb. 206s. ill. första sidorna med fläck
Hegborns tryckeri Växjö 1983. inb.med omslag. 552s. fotoill. ngt snedläst. omslag med revor
Emmaboda 1980. inb.med omslag. 136s. tiilskrift läs mer
Långasjö hembygdscirkel 1952. förlagsinb. fr.omslag medbundet. 352s.+utvikbar karta. 1:a uppl. läs mer
Långasjö Hembygdscirkel 1978. inb.med omslag. 480s. + utvikbar karta. rikt ill. med foton och teckningar läs mer
Innehåller: Ystads Fornminnesförening - Några glimtar ur dess 75-åriga historia. Riksdagsval i Ystad 1720. Skoltal - andras och egna. En dikt ''Från Ystad''. Bodgosse hos Brüdigam. Piratens pojkstreck i Ystad. Ystadsminnen. Sam .. läs mer
Stockholms Läns Hembygdsförening och Torekällbergets Museum. 1 uppl. 1989. 159 s. Inbunden. Kartonnage laminat. Nära nyskick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbet.. läs mer
Volym 48 av Det gamla Lund.Föreningen Gamla Lund ,1967.Häftad. 222 sidor.Laminatband.Rikt fotoillustrerad i s/v.Format 24,5x19 cm.Vikt 520 g.Språk:Svenska.Olöst.Absolut nyskick.Frakt och förpackning 40 kronor.(Sverige). läs mer
Rabén & Sjögren. 1 uppl. 1979. 260 s. Inbunden. Kartonnage laminat. Mycket gott skick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbetalning. B-post. Stämpel på pärmens bakr.. läs mer
Almqvist& Wiksells förlag. 1:a uppl. 1925. 255 s. Inbunden. privatbundet hos Serranders boktryckeri i Gävle. Några anteckningar och blyertsunderstrykningar av Nils Englund. Mycket gott skick. Olof von Dalin, Stockholmsposten, St.. läs mer
J.A.Lindblads förlag. 1:a uppl. 1961. 103 s. Inbunden. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Stockholm, stockholmsberättelser, lyrik noveller, utdrag ur romaner, illustrationer, . läs mer
Lidingö Hembygdsförening. 1 uppl. 1990. 48 s. Häftad. Mycket gott skick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbetalning. B-post. Rackarnas sällsynt verk om Bellman! N.. läs mer
Rabén & Sjögren. 1:a uppl. 1978. 253 s. Inbunden. fFörlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Stockholm, Stockholmiana, Turkiska paviljongen, bakom moraklockans dörr, sjöhjälten, ill.. läs mer
Balkong förlag. 1:a uppl. 2007. 206 s. Inbunden. Förlagets kartonnageband. Nära nyskick. roman, skönlitteratur 1850-talets Gävle, Gästrikland, sjöroman, Forsmark, hamnstad, 1800-talet, havet, sjöman, . läs mer
Andra uppl. 1876. Stockholm, AB Forsete. Häftad med ill.omslag. Namnt. Otto von Arbin läs mer
Ehlins. 1:a uppl. 1956. 167 s. Inbunden. förlagsband. Mycket gott skick. Stockholm, slott Gripsholms slott konst, konstskatter,illustrerad, foton.
Liber förlag. 1:a uppl. 1978. 124 s. Inbunden. Förlagsband. Mycket gott skick. Stockholm, Stockholmiana, Vasaskeppet, skeppsgård, Holmfolket, 1620-talet, hur byggdes Wasa, timmerman på Wasas stapelbäd, timmerman till sjöss, illu.. läs mer
Wahlström&Widstrand. 1:a uppl. 1965. 122 s. Inbunden. Fint förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Stockholm, 20-talet, fina illustrationeroch bildförtekningar, mormors porter, no.. läs mer
Albert Bonniers förlag. 1:a uppl. 1917. 225 s. Inbunden. Privatinbundet halvklotband med marmorerade fram och baksidor. Nära nyskick. Stockholm, dagbok, 1800-talet, en mycket intressant dagbok med minnen från delar avsverige och.. läs mer
Albert Bonniers förlag. 1971. 197 s. Klotband. 18x26cm. 674 gram. Gott skick. Rikt illustrerad i s/v.
Sth 1937. Hft. 207 s. Solblekt omsl. Gott skick
Rabén & Sjögren. 1980. 279 s. Dek. pappband. 19,5x12,5cm. 450 gram. Gott skick. kartor av Barbro Ancker och foto av Gösta Clase§. läs mer
Sth 1922. Hft. 326 s. Nr 398 till namngiven ägare. Exemplaret har sliten tejpförstärkt rygg. Inlagan har släppt något från ryggen men är i stort sett ok.
