Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Hyltén-Cavallius
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 396. i kategorin Topografi Allmän
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
2012-01-18
Illgudson, Illgud.
Härjare. Skånska Stridsbilder.
65 kr
Tryckeri-Aktiebolaget Aurora, Ystad. 1904. 164 s. Trådhäftad. Trasigt omslag och rygg. Inlaga något fläckad men i övrigt i ganska got..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Mascher, Bodil.
Gammelgården i Myckelgensjö. En unik bebyggelsem..
60 kr
Länsmuseet Västernorrland. Cop. 1998. Ill. 40 s. Limhäftad. 4:o. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Näslund, Rolf.
Studier i Härnösands bebyggelsehistoria 1585-180..
65 kr
Umeå Universitet. 1980. Norrländska städer och kulturmilöer. Ill. 160 s. Limhäftad. 4:o. Dedikation till namngiven mottagare av förf...
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kjellin, Margareta - Ericson, Nina.
Den röda färgen.
65 kr
Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag / Prisma. 2004. Rikt ill. 280 s. Trådhäftad. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bengtsson, Bengt.
Hallands fästningar.
65 kr
Särtryck ur Hallands historia. Från äldsta tid till freden i Brömsebro 1645. Ill. 93 s. Trådhäftad. Exlibris. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Översiktlig analys av Härnösands bebyggelsehisto..
70 kr
Länsmuseet-Murberget, Härnösand. Ill. med i huvudsak kartor. 72 s. Klammerhäftad. 4:o. Lätt gulnat omslag. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eketorp. Fortification and Settlement on Öland/S..
65 kr
Royal Academy of Letters History and Antiquities. Almqvist & Wiksell International. 1979. Ill., utvikbar karta. 127 s. 4:o. Dekorerat..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eketorp. Fortification and Settlement on Öland/S..
100 kr
Royal Academy of Letters History and Antiquities. Almqvist & Wiksell International. 1976. Rikt ill. med foton och figurer. 215 s. 4:o..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Boström, Ragnhild.
Källa kyrkor. Åkerbo härad, Öland. Band I:4.
70 kr
Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium, vol. 126. Almqvist & Wiksell. 1969. Ill. 131 s. Trådhäftad. Delvis ouppskuren. 4:o. Oms..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Westerlund, Ernst] Till Ernst Westerlund 9 nove..
80 kr
Redaktör Anders Huggert. Västerbottens läns hembygdsförening, Västerbottens museum Umeå. 1978. Acta Bothniensia occidentalis. Skrifte..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Flodin, Barbro.
Nederluleå kyrka. Norrbotten.
90 kr
Sveriges kyrkor, konsthistoriskt inventarium, 223. Riksantikvarieämbetet. 1998. Ill., delvis i färg. 216 s. Dekorerat kartonnagebd [g..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bonnier, Ann Catherine.
Kyrkorna berättar. Upplands kyrkor 1250-1350. Ak..
95 kr
Upplands Fornminnesförening och Hembygdsförbund. 1987. Rikt ill. med foton och figurer. 311 s. Limhäftad. Skyddsomslag [något blekt r..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Norrlänningar förr och nu. Från järnålderns Gene..
100 kr
Utgivare Lars-Erik Edlund. Skrifter utgivna av Johan Nordlander-Sällskapet, 3. 1980. 101 s. Limhäftad. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Cedenhag, Birgitta.
Rotudden. En kulturhistorisk undersökning [Härnö..
100 kr
Länsmuseet-Murberget, Härnösand. 1982. Rapport nr 4 1982. Ill. 35 s. Klammerhäftad. 4:o. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Baudon, Evert.
Norrlands forntid - ett historiskt perspektiv.
125 kr
Wiken. 1992. Rikt ill. med färgfoton och figurer. 168 s. Dekorerat kartonnagebd. Gott / mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stora Ådalen. Kulturmiljön och dess glömda förfl..
250 kr
Redaktörer Gunnel Boström, Leif Grundberg, Tommy Puktörne. Länsmuseet Västernorrland. 2005. Arkiv för norrländsk hembygdsforskning XX..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anderson, William.
Skånes romanska landskyrkor med breda västtorn.
250 kr
N.M. Mandelgren, Atlas till Sveriges odlingshistoria, tilläggshäfte III. Skånska Centraltryckeriet. 1926. Ill. med foton och teckning..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Dickson, Walter.
Solaglaning. En bok om havsljus vid en sillakust..
50 kr
Foto Gillis Häägg. Zindermans. 1964. Ill., delvis i färg. 103 s. Klotbd. Färgat övre snitt. Skyddsomslag [något nött]. I övrigt i got..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Kjellgren, Lennart]
Gläd dig du skåning. Skånsk visrapsodi. Redigera..
55 kr
Bernces. 1960. Ill. med teckningar, foton och musiknoter. 184 s. Dekorerat kartonnagebd. Skyddsomslag [nött]. Bindningen släpper någo..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Skånsk hembygdsvård. Andra årg. Häfte 1-2. 1918.
50 kr
Utgiven av Skånska föreningen för Byggnadskultur. Red. Karl Berlin och Fritjof Hazelius. Ill. 20 s. + X annonssid. Klammerhäftad. Pap..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Skånsk hembygdsvård. Årg. 1 N:r 2-3 1917.
60 kr
Utgiven av Skånska föreningen för byggnadskultur. Red. Karl Berlin och Fritjof Hazelius. Ill. 34 s. + X annonssid. Klammerhäftad. Pap..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Skånsk hembygdsvård. Årg. 1 N:r 1 1916.
60 kr
Utgiven av Skånska Föreningen för byggnadskultur. Red. Karl Berlin och Fritjof Hazelius. Ill. 12 s. + VIII annonssid. Klammerhäftad. ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Agri, Janne.
Oxie härad. Beskrivning och kalender.
75 kr
Nya Boktryckeriet, Lund. 1932. Ill. 168 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Malmö Gymnastikförbunds minnesskrift vid 20 årsj..
100 kr
Utgiven av Malmö Gymnastikförbund. 1933. Redigerad av Axel Fristedt. Ill. 67 s. + annonser. Trådhäftad. Namnteckning. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tveiten, Hallvard.
Västra Sallerup och Remmarlöv socknars och Eslöv..
115 kr
Skånsk Kultur. 1973. 269 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Dufberg, Lars - Ekström, Herbert.
Falsterbo runt när seklet var ungt.
55 kr
Falsterbo Museum och Lions Club Skanör-Falsterbo. 1976. Rikt ill. 4:o. 40 s. Limhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Törje, Axel.
Lundagård. Parkanläggningens historia. Föreninge..
55 kr
Ill. 100 s. Trådhäftad. Ouppskuren. Omlsag i gott skick. Inlaga i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nilsson, Ovar.
Martin hyvare.
55 kr
Författarkooperativa förlaget. Eremit-press, Viken. 1974. En ill. 64 s. Trådhäftad. Gott skick. Motiv från Höganäs.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bager, Einar.
Skånska Dagbladets gård med en orientering röran..
55 kr
Gamla gårdar i Malmö I. Malmö Museum. 1935. Ill. 95 s. Trådhäftad. Ganska gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rasmusson, Olof.
Blann stuegubba å gårafolk. Berättelser från Skå..
55 kr
Scania. 1956. 103 s. Trådhäftad. Namnteckning. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Skånska Folkminnen Årsbok 1930.
60 kr
Skånska Folkminnesföreningen. 1930. Ill. 132 s. Trådhäftad. Ouppskuren. Gott skick. Bl.a. Nils Jönsson: "I ditt anletes svett". Arbet..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 396
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt