Begagnad bok
En bok om Boda
245 kr
Ca 300 sidor, gott skick, men en liten svag fläck på omslagets baksida. En bok om Högboda i Värmland med illustrationer. Om gårdar oc..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ett halvsekel i järnbranschens tjänst
150 kr
Geijer 1949 Inbunden Innehåller bolagshistoria och interiörer från skilda delar av Värmland. Rikt illustrerad, Minnesskrift utgiven a..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fryken och Hyn
150 kr
Stora Kils församling 1978 Inbunden Händelser och gestalter i Kil, Värmland 1900-1920- Om bla Axel Edlund, Petter Olssons donation, B..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Övre Klarälvdalen
75 kr
Bok och bild 1965 Häftad Beskrivningar av Övre Klarälvdalen med förslag på turer och sevärdheter för bygdens besökare Ca 120 sidor, g..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Värmland i ord och bild
23 kr
NWT 1958 Häftad Jorden skogen vattnet och järnet speglas här i text och många bilder Ca 40 sidor, i större format. Några fläckar på o..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Södermanland
95 kr
Lindblad 1919 Inbunden I serien hembygdsböckerna, läseböcker för skola och hem Ca 230 sidor, gott skick, men någon mindre fläck på om..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Genom seklernas Uppsala
95 kr
Lindblad 1923 Inbunden Innehåller bla. : Det äldsta Uppsala, Östra Aros, De katolska ärkebiskoparnas stad, Hur många kloster det funn..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ramlösa
95 kr
RH 1957 Inbunden En hälsobrunns historia under 250 år. Skåne Ca 200 sidor, linneband, några mindre fläckar på omslag, övrigt gott sk..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Nationen och hembygden l
75 kr
Värmlands nation i Uppsala 1930 Häftad Innehåller bla: Om en värmländsk småstad, Kristinehamn , hämtade ur en gammal dagbok, Om Ande..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska turistföreningens årsskrift 1953
23 kr
STF 1953 Häftad Tema om sommaren. Medverkade bla Harry Martinson, Elly Jannes om midsommar i Breven. Bertil Haglund, Sten Selander, P..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska turistföreningens årsskrift 1955
23 kr
STF 1955 Häftad Tema om vintern. Medverkade bla Olof Lagercrantz, Gunnar Ullenius om vinter vid polcirkeln, Gabriel Jönsson, Torsten ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska turistföreningens årsskrift 1954
23 kr
STF 1954 Häftad Temanummer om hösten mm. Frukter sommaren sått, Den svenska skörden, skolan börjar i Skara - en bildserie, Tranor öve..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska turistföreningens årsskrift 1958
45 kr
STF 1958 Häftad Temanummer om stränder. Min badvik i Bohuslän,, så seglade Brantevik , Lärarinna på gotska Sandön, småländsk skärgård..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Västergötlands Fornminnesförenings tidskrift 1951
75 kr
1951 Häftad Gravfältet i Mellby Kållands härad. Arkeologisk och antropologisk beskrvning Sahlström & Gejvall, Västgätlands tingsstä..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Västergötland, läsebok för skola och hem
125 kr
Lindblad 1921 Inbunden Rikt illustread med ortregister Ca 400 sidor, halvfranskt band, som har några nagg kring omslagets ytterkanter..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
När elektriciteten kom
45 kr
"Carlson 1985 Inbunden Om landsbygdens elektrifiering med exempel från Edsbyn i Hälsingland, rikt illustrerad ( Georg Drakos Gilda St..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Uddeholms herrgård under tre sekler
95 kr
Nord. 1968 Inbunden Om byn Udda och herrgården Uddeholm i Värmland, Illustrerad, Ca 90 sidor. Källpublikationer och studier till Ud..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
STF årsskrift 1968 Småland
45 kr
STF 1968 Inbunden Innehåller bla Att göra glas, utvandrarland - invandrarland, Stationssamhällen, järnvägar, ett stycke smålandskust,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
STF årsskrift 1962 Uppland
45 kr
STF 1962 Häftad Om bla slottsbacken Uppsala Dag Hammarskjöld, de uppländska bruken, fornminnen, mälaröar, kring ättebackar och skörd..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Blekinge Svenska Turistföreningen årsskrift 1971
45 kr
STF 1971 Inbunden Temanummer om Blekinge - Om Sveriges park och örtagård av Hans Wachtmeister, Blekinge omvittnat av Folke Wirén, Fis..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Folklivet i Skytts härad i Skåne
195 kr
Gleerups 1924 Inbunden Vid början av 1800-talet. Barndomsminnen av signaturen Nicolovius. Illustrerad och försedd med upplysande not..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Aus Anhalt und Thüringen
23 kr
Rütten & Loening Berlin 1984 Inbunden Ca 350 sidor, på tyska, klotband i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sverige från ovan
75 kr
BB 1972 Inbunden 230 flygbilder i färg från norr till söder som det såg ut i början av 1970-talet Ca 225 sidor, i större format, gott..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hurums historie bind 2
350 kr
Hurum Bygdebokemand 1969 Inbunden Bind 2: Bygdehistorie 1807-1940, gedigen bok, mycket rikt illustrerad (Sigfred L Eier) Ca 570 sido..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Från N. Rådabygden i Värmland
175 kr
1943 Inbunden Innehåller bl.a. Rådabygdens geologi, Den första bebyggelsen, Naturlivet i Hagforstrakten, Med malmforor och träbåtar,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ymer 1975
75 kr
GLA 1975 Inbunden Tema om Byggnadsvård och landskap. Om kulturminnesvård något för kulturgeografer ?, industriminnesvård i bruksföret..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hagunda Kulturhistorisk bebyggelseinventering
135 kr
Upplandsmuseet 1987 Häftad Rikt illustrerad med foton på fastigheter, kartor och historik kring husen och gårdarna. Kulturhistorisk b..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Långsjöhöjden ett finnhemman i Lekvattnet
95 kr
Matsonia 1995 Häftad Om ett finnhemman Lekvattnet, utanför Torsby i finnmarken, i Värmland. Innehåll: Om Stamfadern Hämäläinen , andr..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ulvsjön och Fäbackan en värmländsk finnbygd
180 kr
Torsby Finnkulturcentrum 2000 Inbunden Rikt illustrerad bok om Finnmarken kring Östmark och Lekvattnet i Torsby. Torp och gårdar , le..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Skogsfinnen och Kyrkan
75 kr
Torsby Finnkulturcentrum 1996 Inbunden Från Finnmarken kring Lekvattnet, Vitsand mfl orter utanför Torsby i Värmland. Om hemman och s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bergslagsrapsodi
85 kr
Bon. 1953 Inbunden Om allt från tackjärn och milkolning till Bandydrama i Lesjöfors, illustrerad Ca 220 sidor, gott skick, men någon..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)