Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Bravur Bok
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 37. i kategorin Topografi
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
2012-01-12
En bok om Öxabäck. av BENGTSSON, DAVID MFL.
BENGTSSON, DAVID MFL.
En bok om Öxabäck.
80 kr
Tryckår 1952, häftad, gott skick, bilder, 159 sidor, 295 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9175864517
Under frihetens himmel.  Färder och äventyr i No.. av LYSÉN, SVANTE
LYSÉN, SVANTE
Under frihetens himmel. Färder och äventyr i No..
100 kr
Tryckår 1996, inbunden, fint skick, namnstämplar, bilder, Bokförlaget Settern, 320 sidor, dekorerat förlagsband, 860 gram. Postporto ..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Den nakna staden. Göteborg. av HAGLUND, MAGNUS / SCHNEIDER, STEFAN
HAGLUND, MAGNUS / SCHNEIDER, STEFAN
Den nakna staden. Göteborg.
60 kr
Tryckår 2004, häftad, fint skick, bilder, 287 sidor, Glänta Poduktion, 700 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jönköpings stads historia.  Band 1 - 2. av ARBMAN HOLGER / NORBORG, LARS-ARNE RYSTAD, GÖRAN
ARBMAN HOLGER / NORBORG, LARS-ARNE RYSTAD, GÖRAN
Jönköpings stads historia. Band 1 - 2.
150 kr
Tryckta 1953 & 1965, inbundna, klotband, gott skick, del 1: Frän äldsta tid till stadens brand 1612. del 2: Frän stadens brand 1912 t..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ÖDMAN, OLOF H.
Urbergsgeologiska undwersökningar inom Norrbotte..
50 kr
Tryckt 1939, häftad, i gott skick, Norstedts, bilder, geologisk undersökningskarta Övre Soppero-Rautusakara.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
AMINOFF, IVAN T.
S:t Petersburg.
150 kr
Tryckt 1909, inbunden, i gott skick, ngt snedläst, men hel, namnteckning, Wilh. Siléns Bokförlag, bilder, 572 sidor, gulddekorerad pr..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SÖRQVIST, KIA (red)
Lane-Ryr Hembygdsbok. Gamla sägner med sanning ..
200 kr
Tryckt 1985, inbunden, i gott skick, Lane-Ryrs hembygdsförening, större format bilder, 287 sidor, omslagmed liten reva.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
CHEERBRANT, ALIAN
Amazonas i myt och verklighet.
40 kr
Tryckt 1994, häftad, i gott skick, Berghs, bilder, 160 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KARLSKRONA
Karlskrona. Östersjöns mötesplats.
50 kr
Tryckt 1991, inbunden, i mycket gott skick, Axel Abrahamsons, 300 x 215 mm, bilder, 59 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
FROMM, ERIK
Beskrivning till jordartskartan Linköping NO. +J..
50 kr
Tryckt 1976, inbunden, klotryggband, Statens Lantmäteriverk, 1 bok 77 sidor + vikbar karta.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GUSTAWSSON, K. A.
Fornminnesvård. Vården av fornminnen och landskap.
40 kr
Tryckt 1970, häftad, i gott skick, Almqvist & Wiksell, bilder, 76 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
CARLSSON, STEN (red)
Anderstorp - Från småbruk till småindustri.
60 kr
Tryckt 1980, inbunden, i gott skick, Anderstorp Industriförening, bilder, personregister, 515 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
STÅLHÖS, GÖRAN
Beskrivning till Berggrundskartan Nynäshamn NV/S..
150 kr
Tryckt 1979, häftad, i gott skick, SGU, kartor i plastficka.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
DONNER, JÖRN
I stadens hjärta. Åtta försök att beskriva Hels..
50 kr
Tryckt 1987, häftad, i mycket gott skick, OY Stockmann AB, 250 x 175 mm, bilder, 119 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BERGSTRÖM, LARS
Västernorrland med Höga Kusten
19 kr
Tryckt 1976, inbunden, i mycket gott skick, ill, ortsnamnförteckning, 208 sidor, dekorerat pappband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
VÄRLDENS LÄNDER
Världens länder. Del 2. Danmark - Israel.
50 kr
Tryckt 1987, inbunden, i mycket gott skick, Bonniers, 295 x 230 mm, kartor, bilder, register, teckenförklaringar, 169 sidor, laminera..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
PLYM FORSHELL, WILHELM (red)
Skogens rike.
80 kr
Tryckt 1969, inbunden, i gott skick, Bernces Förlag, 300 x 240 mm, bilder, 148 sidor + 200 helsidesbilder, trasigt omslag, grönt klot..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BERGSTEN, KARL ERIK (red)
Svensk Geografisk årsbok 1970. Dalgångar i Hall..
50 kr
Tryckt 1970, häftad, i gott skick, ryggnotering, Sydsvenska Geografiska sällskapet, ill. 269 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NELSON, HELGE (red)
Svensk Geografisk Årsbok 1937. Gustav III;s skå..
50 kr
Tryckt 1937, häftad, i gott skick, ryggnotering, det mesta är ouppskuret, Sydsvenska Geografiska Sällskapet, ill. 272 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ZIM, HERBERT S.
Fakta om bergarter, mineral och ädelstenar.
60 kr
Tryckt 1976, andra upplagan, inbunden, i gott skick, Tidens förlag, karta, bilder, 170 sidor, omslag med revor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HELLSTRÖM, SVEN (huvudredaktör)
Linköpingsbygden. Ortnamn / 1800-talets jordbru..
100 kr
Tryckt 1987, inbunden, i bra skick, tillskrift, bilder, 592 sidor, omslag med användarspår.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
THORSLUND, PER
Bidrag till kännedom om kambrium och ceratopyger..
40 kr
Tryckt 1933, i bra skick, klammerhäftad, 10 sidor,
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRANLUND, ERIK
Senglaciala strandlinjer och sediment i Västra B..
50 kr
Tryckt 1928, klammerhäftad, i bra skick, 38 sidor + 1 karta , sedimentationsgränsen å geol. bladet Filipstad.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MUNTHE, HENR.
Några till den fenno-skandiska geokronologien oc..
50 kr
Tryckt 1929, klammerhäftad, i bra skick, 19 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WESTERGÅRD, A. H.
En kvartär stromatolitkalksten från Bohuslän. S..
19 kr
Tryckt 1934, häftad, spräckt rygg, ill. 48 sidor+13 tavlor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ENGHOFF, KARL
Ängelholm 1516-1916. Översikt av stadens fyrahun..
70 kr
Tryckt 1929, häftad, i gott skick, bilder, kartor, 423+46 sidor, solblekt omslag. (sänkt pris)
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LINNARSSON, G.
Öfversigt af Nerikes öfvergångsbildningar. SGU ..
100 kr
Tryckt 1875, häftad, i fint skick, 1 karta, 47 sidor....Besök även www.antikvariaten.se...klicka på Bravur
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HUMMEL, DAVID
Om Sveriges lagrade urberg jemförda med sydvestr..
100 kr
Tryckt 1875, häftad, i bra skick, 1 karta, 5 träsnitt, 68+9 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WAHLSTEDT. TORBJÖRN / NILSSON-TANNÉR, PER
Jämtland i färg. Jämtlandssången mm.
40 kr
Tryckår ej angivet, inbunden, i gott skick, namnteckning, Förlag Frösötornet, 255 x 195 mm, karta, färgbilder, 34 sidor, dekorerat fö..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SVEDMARK, EUGÉNE
Pyroxen- och ambifolförande bergarter inom sydve..
50 kr
Tryckt 1888, häftad, i gott skick, veck på omslagsblad, ouppskuren, 21 sidor...Besök även www.antikvariaten.net..klicka på Bravur
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
FRÖDIN, GUSTAF
Om de s. k. prekambriska kvartsit-sparagmitforma..
50 kr
Tryckt 1920, i fint skick, bilder, 63 sidor...Välkommen även till www.antikvariaten.net..klicka på Bravur
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 37
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt