Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Carl Hellmor
Tipsa dina vänner:
Böcker
Ämnen
Sökresultat: 1-30 av 178. i kategorin Trädgård, pomologi
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Igår 16:47
Gréen, Sven
Liljor.
60 kr
Rikt ill. 1963. Klotband, Skyddsomslaget med revor.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Onsdag
Gréen, Sven
Sven Gréens bok om rosor.
60 kr
132 sid. ill. i färg och svartvitt. 1979. Förlagsband, fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Onsdag
Atha / Courtier / Crowther / Hook / Squire
Stora trädgårdsboken. Boken som lätt och praktis..
90 kr
1022 sid. Rikt ill. Inbunden, fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lördag
Drameus-Åberg, Lena - Persson, Fredrik
Kryddväxter. Odla, laga, njut!
60 kr
1999. Rikt ill. 111 sid. Fint förlagsband, nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lördag
Hubert, Nina och Tord
Blommor besvarad kärlek.
80 kr
248 sid. Rikt ill. 4:o-format. 1991. Fint klotband, omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lördag
BdB, Tyska Plantskolornas Riksförbund (utg.)
BdB Handbok - Grönt betyder liv. Del I-III. Lövt..
125 kr
1981. 3 vol. Mycket rikt illustrerade och med produktbeskrivningar. 3 vol. Fint skick (namnteckning i varje vol)
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lördag
Eiworth, Kaijsa
Gröna balkonger.
55 kr
2003. Inb. Nära nysk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fredag
Åkerstedt, Nils
Den "nya" biologiska trädgården. Del 1: grundern..
65 kr
1999. 160 sid. Inbunden, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-02-02
Nyblom-Holmberg, Gunnel.,
Blomboken. Nordens odlade blommor i färg.
75 kr
264 s. + reg. Rikt färgill. Klotband, Skyddsomslaget söndrigt.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-02-02
Lunnerdal, Nils
Köksväxtodling under glas.
55 kr
205 s. ill. 1960. Fint klotband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Griffiths, Mark
Orchids. From the Archives of the Royal Horticul..
65 kr
335 sid. ill. 2002. Förlagsband, omslag, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Samuelsson, Lars Eric - Schenkmanis, Ulf
Trädgårdarnas ABC.
80 kr
321 sid. Rikt ill. 1996. Förlagsband, fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
McGlynn, Carole
Prismas stora trädgårdsbok. Mer än 1000 inspirer..
100 kr
448 sid. Rikt ill. Svensk övers. 2001. Förlagsband, omslag, gott skick. -paketfrakt
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Mabey, Richard
The Frampton Flora. The Secrets of Frampton Cour..
350 kr
208 sid. Stort 4:o-format, 1985. Praktfullt illustr med helsides planscher i färg och andra illustr. Förlagsband, omslag, gott skick...
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Qvist, Leif
Snickra för hemd och trädgård. 50 projekt för tr..
50 kr
146 sid. Rikt ill. 2005. Förlagsband, omslag, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Engstrand, Kerstin - Persson, Anders
Trädgårdens vatten.
95 kr
149 sid. Rikt ill. 2005. Förlagsband, omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Andersson, Ulf.,
Fruktträdgården.
85 kr
165 sid. illustr. 1977. Förlagsband, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ross, R. - Harper J & M.,
Rosor. Trädgård med färg.
85 kr
Svensk övers 2004. Fint förlagsband. Omslag, nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Walfridson, Marguerite
Stora boken om perenner.
75 kr
139 sid. ill. 2006. Fint förlagsband, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
The Bonsai Kai of the Japan Society (utg.)
An Introduction to Bonsai.
115 kr
90 sid. 1989. Fint förlagsband, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ahlvin, Kerstin. - Karlsson, Thomas (foto)
Inneväxter. En hjärtesak.
50 kr
126 sid. 1992. Fint förlagsband, nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Adelswärd, Gösta.,
Den älskvärda galenskapen. Trädgårdar och deras ..
65 kr
134 s. ill. 1997. Fint klotband. Omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nilsson, Kenneth - Nordwall, Ingrid.,
Koloniträdgården. Odlarglädje, stugliv och prakt..
115 kr
145 sid. ill. 2004. Fint förlagsband. omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Krukväxter och balkongblommor. Skapa atmosfär me..
70 kr
160 sid. Rikt ill. Utan tryckår. Fint orig.band, nyskick. - med stort växtlexikon A-Ö.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Efraimsson, Ralf.,
Så lyckas du med orkidéer.
60 kr
94 s. ill. 2005. Inbunden, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Beyron, Ulla.,
Blommor från mormors tid.
60 kr
144 sid. ill. 1977. Fint förlagsband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Truedsson, Åke.,
Grönsakslandet.
55 kr
144 s. ill. 2004. Inbunden, nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Mességue, M.,
Hälsoflora.
65 kr
193 sid. ill. 1977. Fint klotband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Atha / Courtier / Crowther / Hook / Squire.,
Stora trädgårdsboken.
125 kr
1021 sid. 2005. Mycket rikt illustr. Fint origband. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Löwenmo, Rune.,
Krukväxter. Miljö, skötsel och plantering.
75 kr
288 sid. Mycket rikt ill. 1987. Inbunden. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Västergötlands Fornminnesför. (utg.)
Blommande trädgårdar och grönskande parker.
50 kr
187 sid. ill. 2002. Inbunden, nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 178
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt