Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Bravur Bok
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 40. i kategorin Trädgård
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Botanik. av HENNING, ERNST
HENNING, ERNST
Botanik.
90 kr
Tryckt 1920-talet, inbunden, senare halvklotband, gott skick, illustrerad, planschblad svampar i färg, smärre noteringar i blyerts, 3..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9155210783
Rosor. Alla blommors drottning. av TINGDAL, BRITTA
TINGDAL, BRITTA
Rosor. Alla blommors drottning.
40 kr
Tryckt 1997, inbinden, fint skick, 250x195 mm, färgbilder, namnregister, 380 gram, 76 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
THOMÉE, EDV. H.
Idéer och tankar från trädgården. En liten hand..
40 kr
Tryckår ej angivet, häftad, i gott skick, bilder, 93 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LUNDIN, Y. / BERFELDT, G.
Beskärning av fruktträd och buskar.
23 kr
Tryckt 1974, klammerhäftad, i gott skick, Riksförbundet Svensk Trädgård, 75 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GEITE, BIRGITTA / BÜHLER, KARL-DIETRICH
Trädgård i kruka.
40 kr
Tryckt 1996, inbunden, i mycket gott skick, Natur & Kulturs Gröna Serie, bilder, 80 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRÉEN, SVEN
Trädgårdens ABC. Uppslagsbok för trädgårdsodlare.
23 kr
Tryckt 1975, häftad, i gott skick, AWE/Gebers, ill. 106 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NEUENDORF, MAGNUS
Exotiska frukter.
23 kr
Tryckt 1988, andra utökade upplagan, klammerhäftad, Göteborgs Botaniska Trädgård, teckningar Liselotte Öhman, register, 41 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRANBERG, IVAR
Så beskär man träd och buskar.
23 kr
Tryckt 1973, häftad, i gott skick, ICA förlaget, ill, register, 63 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SCHENCK, KARIN von / WALFRIDSON, MARGUERITE
Hemmaträdgården från vår till höst.
50 kr
Tryckt 1983, inbunden, i gott skick, Svenska Dagbladet, 141 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SEGERROS, HENNING E.
Giftfria grönsaker. Om odling och tillagning.
23 kr
Tryckt 1978, inbunden, i gott skick, namnstämpel, biblioteksbok, Bonniers Trädgårdsböcker, register, 146 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LINDQUIST, JUDITH
Garten Praxis. Anlage / Bepflanzung / Pfelge /
100 kr
Tryckt 1992, inbunden, i mycket gott skick, Bassermann, 300 x 215 mm, tyska, bilder, namen- und sachregister, 224 sidor, dekorerat fö..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ÄLVEBY, RUSTAN / DUNTHORNE, SU
Trädgårdsföreningen 150 år. Bilder, samtal och i..
60 kr
Tryckt 1992, inbunden, i mycket gott skick, Akademiförlaget, 225 x 245 mm, bilder, karta, 135 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SCHMID, OTTO / HENGGELER, SILVIA
Biologist växtskydd i trädgården.
90 kr
Tryckår ej angivet, sjätte upplagan, inbunden, i gott skick, Bokskogen, bilder, förteckning över latinska namn, sakregister, 207 sido..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SAMUELSSON, LARS-ERIC / SCHENKMANIS, ULF
Trädgårdspraktika. Året runt i trädgården.
40 kr
Tryckt 1991, inbunden, i mycket gott skick, Litteraturfrämjandet, rikt ill, 205 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BAYER
Pflanzenschutz. Compendium.
100 kr
Tryckår ej angivet, ringpärm, i gott skick, Farbenfabriken Bayer Leverkusen, tyska, färgbilder, sachregister, 222 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
OLSSON-WANNEFORS, MÅD
Blommor året runt.
50 kr
Tryckt 2005, inbunden, i mycket gott skick, LL-förlaget, 195 x 225 mm, bilder, alfabetiskt register, 120 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LOMÉNIUS, ERNST
Vårflor i trädgården.
19 kr
Tryckt 1988, häftad, i mycket gott skick, Järnia, bilder, register, 64 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
TINGDAL, BRITTA
Perenner - trädgårdens stöttepelare.
19 kr
Tryckt 2000, inbunden, i mycket gott skick, Bokförlaget Semic, 260 x 195 mm, bilder, register, 96 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
FRITZSCHE, HELGA
Odla kryddväxterna själv.
40 kr
Tryckt 1980, häftad, i gott skick, ICA bokförlag, ill, register, 72 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRÉEN, SVEN
Sven Gréens bok om rosor.
100 kr
Tryckt 1979, inbunden, i mycket gott skick, AWE/Gebers, 265 x 185 mm, bilder, register, svenska namn, 132 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HAY, ROY / SYNGE, PATRICK
Forums stora blombok. Med 2048 odlade växter i ..
40 kr
Tryckt 1976, häftad, i gott skick, Forum, bilder, 255 sidor växtbeskrivning A-Ö, 2048 färgbilder. (sänkt pris)
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NOVAK, F. A.
Den stora blomboken.
19 kr
Tryckår ej angivet, inbunden, klotband, i gott skick, Folket i Bilds Förlag, bilderbok, växtregister, 597 sidor, omslag med reva.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
EKEROT, ARVID
Trädgårdsväxternas sjukdomar och skadedjur.
40 kr
Tryckår ej angivet, inbunden, klotryggband, i gott skick, namnteckning, LTK, bilder. sakregister, 171 sidor, dekorerat band.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SCHENKMANIS, ULF / SAMUELSSON, LARS ERIC / DELIN..
Trädgårdsdags för barn och vuxna.
40 kr
Tryckt 1986, inbunden, i mycket gott skick, Rabén & Sjögren, 255 x 200 mm, färgill. register, 53 sidor, laminerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
FORSBERG, INGRID
Snittblommor. Skötsel / Vård / Arrangemang /
40 kr
Tryckt 1970, inbunden, i gott skick, ICA förlaget, bilder, svenskt + latinskt växtnnamnsregister, 93 sidor, lamineratförlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ESKILSSON, ROLF / LINDBLOM, HANS / ÅBERG, EWERT
Alternativa odlingsformer. Del 2. I trädgårdsod..
40 kr
Tryckt 1979, häftad, i gott skick, ett viket hörn, LTs förlag, ill. sakregister, 102 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ARVIDSSON, BERNT mfl.
Bekämpning i praktiken - jordbruk, trädgård & sk..
40 kr
Tryckt 2000, häftad, i gott skick, Natur & Kultur, sakregister, 456 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9127064336
SAMUELSSON, LARS-ERIC / SCHENKMANIS, ULF
Trädgårdstips för hela året.
23 kr
Tryckt 1997, inbunden, i mycket gott skick, Natur & Kultur, 235 x 195 mm, inbunden, bilder, dekorerat förlagsband. (sänkt pris)
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SAMUELSSON, LARS-ERIC / SCHENKMANIS, ULF
Trädgårdspraktikan.
40 kr
Tryckt 1991, inbunden, i mycket gott skick, Litteraturfrämjandet, ill. 205 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
PLEIJEL, KARIN
Amatörernnas trädgårdsbok.
50 kr
Tryckt 1954, inbunden, i gott skick, Nordisk Rotogravyr, s/v bilder, 263 sidor, gulnad dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRÉEN, SVEN
Året om i trädgården.
19 kr
Tryckt 1963, inbunden, i gott skick, Gebers, ill, 128 sidor, laminerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 40
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt