Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sundbergs Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 163. i kategorin Trädgårdsböcker
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Björk,Monika
Vandra i Europas trädgårdar
175 kr
2003. 189 s. Förlagets dek.laminatband.illustr. Nära nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Robinson,Peter
Dammar. Vattenfall, fontäner. Design, konstrukti..
200 kr
2000. 127 s. Häftad. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kellgren,A.G.
Om betydelsen af och villkoren för rationell rot..
150 kr
1908. 39 s. Häftad. illustr. 2:a uppl. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lind,Gustaf.
Småbrukarens trädgårdsbok.
150 kr
1914. 104 s. Förlagets dek.klotband. illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bayer (Utg.)
Skadedjuren och deras naturliga fiender i lantbr..
125 kr
Utan år. 90 s. Laminatband. Rikt illustr.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bradley,Steven.
Höst och vinter i trädgården. En årstidshandbok...
175 kr
1998. 112 s. Förlagets dek.ppbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bird,Richard.
Beskärning. Trädgårdsexpertens bästa råd & tips.
150 kr
2005. 160 s. Förlagets dek.laminatband. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lind,Gustaf / Green,John.
Konserveringsbok. Handledning vid trädgårdsprod..
150 kr
1923. 157 s. Förlagets dek.klbd. illustr. 8:e uppl. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lind,Gustaf.
Fruktodling vid svenska hem.
250 kr
1907. 226 s. Samtida hfrbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ullström,Karl-Erik (Red.)
SPF:s växtatlas. Zonkartor för varje län. Zonang..
100 kr
1966. 103 s. Dek.hklbd. 2:a utgåvan. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lind,Gustaf.
Fruktodling på kalljord.
225 kr
1920. 310 s. Samtida hklbd. illustr. 3:e omarbetade och tillökade uppl.Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bengtson,Per / Isakson,Per / Lewander,Maria.
Damm. handbok. Om konsten att skapa småvatten.
125 kr
1997. 95 s. Dek.ppbd. illustr. Stämpel. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fell,Derek.
Impressionisternas trädgårdar. Idéer och inspira..
200 kr
1997. 144 s. Förlagsinbunden m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
McGlynn,Carole.
Prismas stora trädgårdsbok. Mer än 1000 inspirer..
200 kr
2000. 448 s. Dek.laminatband m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Keen,Mary.
Trädgårdsdrömmar. Planteringstips och dekoration..
150 kr
1998. 159 s. Häftad. illustr. Stort format. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bergenström,Anna.
Annas örtagård. Om glädjen att odla och använda ..
150 kr
1998. 207 s. Klbd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Samuelsson,Lars-Eric / Schenkmanis,Ulf.
Fruktpraktika. Praktisk hjälpreda i trädgården.
125 kr
1990. 153 s. Dek.ppbd. illustr. Exlibris. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wilkes,Angela.
Min första planteringsbok. Om fröer, lökar,skott..
200 kr
1996. 48 s. Laminerat ppbd. illustr. Foliovolym. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eriksson,Folke.
Göteborgs Botaniska Trädgård. Liv och utveckling..
100 kr
1991. 74 s. Förlagets dek.ppbd. illustr. Dedikation från författaren. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rausch,Andrea.
Handbok om rosor. Sorter, ursprung, användning, ..
125 kr
2006. 281 s. Förlagsinbunden. illustr. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Olausson,Ingrid.
Allt om kompost. Från trädgårdskompost till mask..
90 kr
1994. 125 s. Dek.ppbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Thomas,H.H.
Idealträdgården. Övers. fr. engelskan av Elisabe..
200 kr
1915. 249 s. Förlagets gröna klotbd. illustr.m.4 färgplanscher och 90 svartvita planscher. Diskret namnteckning. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arman,Kjell.
Odla biodynamiskt.
125 kr
1979. 152 s. Dek,ppbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Alm,Gustaf.
Komposten.
90 kr
1978. 58 s. Häftad. illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arman,Kjell.
Jord och bröd. Handbok i biodynamisk odling.
60 kr
1974. 128 s. Häftad. illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Persson,Irja och Håge.
Rätt att odla.
125 kr
1979. 146 s. Häftad. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Strandberg,Meta.
Odla utan gifter. Grösaker, kryddväxter, bär.
125 kr
1975. 102 s. Häftad. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Norén,G.
Trädgårdstäppan. Illustrerad trädgårdsbok för sm..
150 kr
1919. 127 s. Häftad illustr. Omsl. lite nött men i övrigt gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eneroth,Olof.
Trädgårdsbok för allmogen.Författad enligt uppdr..
600 kr
Sthlm, Norstedt & söner, 1860. Tredje omarbetade upplagan. (8),80 s. Med illustrationer av bl.a trädgårdsredskap i texten. Häftad.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Swartström,Karin (Red.)
Stora boken om hobbyodling. Köksträdgården. Läck..
150 kr
ICA 1979. 224 s. Förlagets dek.ppbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Johansson,Emil.
Gödslingslära. Trädgårdsjorden och dess gödsling.
125 kr
Nordisk Rotogravyr, Stockholm 1947. 189 s. Förlagets klotband. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 163
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt