Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Fryksdalens Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 35. i kategorin Uppslagsböcker
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Bra böckers lexikon del 10
75 kr
Bra böcker 1993 Inbunden Rikt illustrerad uppslagsbok Ca 350 sidor, i större format, grönt band i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Philip's Science and Technology Encyclopaedia
125 kr
George Philip 1999 Häftad Contains more than 6.500 authoritative A-Z articles. Includes over 250 black and white illustrations, Featu..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Vad varje svensk bör veta
75 kr
"Bon. 1995 Inbunden Uppslagsbok med ämnesindelning bla; svensk historia, svensk politik, ekonomi svensk geografi, Litteratur, mytolog..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Alf Henriksson ( mfl )
Hexikon
250 kr
BB 1981 Inbunden En sagolik uppslagsbok om skeenden och figurer som är skapade av den mänskliga fantasin. Den hör hemma i antik och n..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ann-Marie Lund ( red )
Media Familjelexikon
295 kr
Bon. 1980 Inbunden 14 band från A-Ö Dessutom 1 st Data, tabeller och synonymer, och 1 st atlas, totalt 16 band. Detta uppslagsverk ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Margaret Drabble ( Edit)
The Oxford Companion to English Literature
145 kr
Guild Pupbl. London 1987 Inbunden New edition ( 1987) Ca 1.150 sidor på engelska, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nordisk familjebok 1- 22
375 kr
Förlagshuset Norden 1956 Inbunden Encyklopedi och konversationslexikon, rikt illustrerad, fjärde omarbetade upplagan. 1951-1955 års u..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bra böckers lexikon del 5
75 kr
Bra böcker 1984 Inbunden Rikt illustrerad uppslagsbok Ca 350 sidor, i större format, grönt band i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bra böckers lexikon del 1
75 kr
Bra böcker 1983 Inbunden Rikt illustrerad uppslagsbok Ca 350 sidor, i större format, grönt band i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bra böckers lexikon del 11
75 kr
Bra böcker 1986 Inbunden Rikt illustrerad uppslagsbok Ca 350 sidor, i större format, grönt band i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bra böckers lexikon del 9
75 kr
Bra böcker 1977 Inbunden Rikt illustrerad uppslagsbok Ca 350 sidor, i större format, grönt band i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bra böckers lexikon del 10
75 kr
Bra böcker 1977 Inbunden Rikt illustrerad uppslagsbok Ca 350 sidor, i större format, grönt band i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bra böckers lexikon del 8
75 kr
Bra böcker 1977 Inbunden Rikt illustrerad uppslagsbok Ca 350 sidor, i större format, grönt band i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bra böckers lexikon del 3
75 kr
Bra böcker 1983 Inbunden Rikt illustrerad uppslagsbok Ca 350 sidor, i större format, grönt band i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bra böckers lexikon del 11
75 kr
Bra böcker 1978 Inbunden Rikt illustrerad uppslagsbok Ca 350 sidor, i större format, grönt band i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bra böckers lexikon del 20
75 kr
Bra Böcker 1981 Inbunden Rikt illustrerad uppslagsbok Ca 350 sidor, i större format, grönt band i gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bra böckers lexikon del 21
75 kr
Bra Böcker 1981 Inbunden Rikt illustrerad uppslagsbok Ca 350 sidor, i större format, grönt band i gott skick,
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bra böckers lexikon del 22
75 kr
Bra Böcker 1981 Inbunden Rikt illustrerad uppslagsbok Ca 350 sidor, i större format, grönt band i gott skick,
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Vad varje svensk bör veta
75 kr
"Bon. 1995 Inbunden Uppslagsbok med ämnesindelning bla; svensk historia, svensk politik, ekonomi svensk geografi, Litteratur, mytolog..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nordisk familjebok 1- 22
350 kr
Förlagshuset Norden 1956 Inbunden Encyklopedi och konversationslexikon, rikt illustrerad, fjärde omarbetade upplagan. 1951-1955 års u..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lena Ahlgren ( red )
Bonniers lexikon nr 1
45 kr
Bonnier 1993 Inbunden Rikt färgillustrerad del av uppslagsverk Ca 280 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lena Ahlgren ( red )
Bonniers lexikon nr 2
45 kr
Bonnier 1993 Inbunden Rikt färgillustrerad del av uppslagsverk Ca 280 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
E F Allen
Dictionary of Abbreviations and Symbols
95 kr
Cassel 1949 Inbunden Ca 200 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Joseph Shipley
Dictionary of World Litterary Terms
125 kr
Allen & Unwin London Inbunden Criticism, forms, technique. A survey of the forms and techniques of the varios literary arts their pr..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fritzes Förkortningslexikon
23 kr
Fritze 1945 Inbunden Ca 260 sidor, exlibris
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Guinness Rekordbok
75 kr
Forum 1981 Inbunden Först, störst minst längst torrast våtast, starkast osv. med ca 100 illustrationer Ca 250 sdor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hj Lundgren
I vilken bok står det ?
23 kr
Bon. 1924 Häftad Vägledning bland handböcker och uppslagsböcker Verdandis småskrifter nr 286, ca 60 sidor, gott skick, namnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Litteraturhandboken
95 kr
Forum 1959 Inbunden Ca 600 sidor, i När var Hur serien, tredje utökade upplagan, exlibris
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bo / Lilian Engman / Månsson
Litteraturlexikon
95 kr
N&K 1974 Inbunden Svensk litteratur under 100 år 1.500 författare 500 litteraturtermer Ca 270 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Meyers Handbuch über die Literatur
125 kr
Allgemeiner 1964 Inbunden Biographische Artikel über die bedeutendsten Dichter und Schriftsteller, präzise Definitioner vieler Sachwö..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Meyers Handbuch über die Litteratur
150 kr
Algemeiner 1970 Inbunden Ein Lexikon der Dichter und Schriftsteller aller Litteraturen. Rund 7000 Boipgraphien mit 550 Abbildung 2. ,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 35
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt