Begagnad bok
Pojken som överlevde Förintelsen.
65 kr
254 sid. 2008. Förlagsband, omslag, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det Tredje rikets uppgång och fall. Det nazistis..
75 kr
3 dlr i en vol. 1998. ill. Förlagsband, ett par av hörnen lätt stukade, i övrigt gott skick. -paketfrakt
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kaos i Budapest. Berättelse om hur svensken Vald..
60 kr
199 sid. illustr. 1982. Fint förlagsband, omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sophie Scholls korta liv.
55 kr
159 s. 1995. Fint förlagsband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den hvide brigade. Danske laegers modstand.
90 kr
Köbenhavn 1946. 380 sid. Propert halvfranskt band, Något naggad på ett av hörnen. - motstånd under nazityska ockupationen -
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Olga.
70 kr
292 sid.ill. 1990. Inbunden, omslag, gott skick. - Olga Benario Prestes liv
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
"Vi åker till Sverige" De vita bussarna 1945.
75 kr
544 sid. Utan tryckår. Fint klotband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
De 900 dagarna. Leningrads belägring.
70 kr
382 sid. illustr. 1974. Fint klotband, omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bättre än svarta börsen. Vivi berättar hur hon l..
75 kr
Sthlm, 1942. 96 s. Omslaget solkigt, loss från rygg, smärre nagg i rygg.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hitlers nyordning.
50 kr
170 s. 1941. Fint sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sibyllegatan 13. Minnen från de kritiska åren 19..
65 kr
242 s. 1967. Omsl aningen slit.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Nazismen i Skaraborgs län 1930-1945.
115 kr
144 s. ill. 2009. Inb. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Stridens skönhet och sorg. Första världskriget i..
125 kr
630 sid. 2008. Fint orig.band. Obetydligt dammig pärm
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Europas förstörda konstverk. 427 fotografier.
125 kr
1946. 40 sid. inledande text till de 427 konstverk som förstördes under andra världskriget och som man valt att avbilda och omnämna i..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Operation Mincemeat. Hur en död man och en bisar..
80 kr
425 s. ill. 2010. Klotband. Omslag. Aninge snedläst annars fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ungdom i Tyskland.
85 kr
252 s. 1978. Fint klotbd. Osl.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Rommel.
95 kr
Svensk övers. 1975. Rikt ill. 230 sid. Klotband. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hitlers generaler.
100 kr
551 s. ill. 2004. Fint förlagsband. Omslag. Nyskick
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Röde Baronen - Manfred von Richthofen.
85 kr
157 s. 1984. Fint klotband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den brittiska blockaden och de tyska erövringarn..
80 kr
1940. opag. ill. Fint sk. -
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hitlerrikets storhet och fall. Fyra hundra dokum..
115 kr
Utgiven av Åhlén & Åkerlunds förlag, Sthlm, 1945. 4:o-format. Ngt slitet o solkat omsl, dock som helhet ett gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
1933.
70 kr
1989. Förlagsbd. Fint skick. Omsl.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Soldat i Waffen-SS. Ett ögonvittne berättar.
70 kr
288 sid. 2005. Fint origbd.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hitlers generaler.
125 kr
553 s. 2004. Fint klotband. Omsl.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Natten gryningen dagen.
60 kr
1986. Inb.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Albert Speer och sanningen.
175 kr
1997. ill. 810 sid. Fint klotband. Omslag. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Slaget om Kursk. Historiens största pansarslag.
85 kr
302 sid. 2002. Fint klotband. Omslag. Namnteckning.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
El Alamein 1942. Vändpunkten i Nordafrika under ..
85 kr
2005. 335 sid. illustr. Fint klotband. Omslag. Namnteckning, annars nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
De bruna förbindelserna.
95 kr
1995. 306 sid. Förlagsband. Fint skick, dock aningen snedläst i rygg.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gallipoli - Första världskrigets största misstag.
90 kr
345 sid. 2005. Förlagsband. Omslag. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Attentatet i Pålsjö skog - En historia om några ..
90 kr
315 sid. 1996. Fint förlagsband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)