Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Carl Hellmor
Tipsa dina vänner:
Böcker
Ämnen
Sökresultat: 1-30 av 168. i kategorin Varia
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Uddenberg, Agneta.,
Festboken. Råd och tips för alla slags kalas.
100 kr
192 s. 1995. Förlagsbd. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Aronsson, M. - Matzon, C.,
Odlingslandskapet.
95 kr
127 s. ill. 1987. Fint klotbd.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lundh, Arne
Hur man sminkar sig.
85 kr
23 s. 1943. illustr. -avser i mycket teatersmink
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Asplund, Mauritz.,
"Skönhetsvård". Några synpunkter och råd. Ett ra..
85 kr
30 s. 1930. Gott skick. -..jag vill blott framkalla bilden av den blonda, av livskraft svällanden skönheten hos den germaniska kvinna..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Mörner, Magnus.,
Rasblandningen i Latinamerikas historia.
50 kr
194 sid. 1969. Blyertsunderstrykningar (ymnigt)
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Konl. Maj:ts förnyade Nådiga Rese-reglemente.
50 kr
20 sid. 1851. SFS.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stadgar för Äggförsäljningsföreningen Tenhult.
40 kr
Utan personlig ansvarighet. Jönköping 1902. 7 sid. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Faktura - dekorativ vinjett.
80 kr
Faktura 4 april 1919 till Matilda Brusewitz (hustru till disponenten för Limmared glasbruk Carl B.) Från Schweizer & Co, \"Schweizer ..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ytterligare Reglemente för Riksens Ständers Cont..
80 kr
Gifwit på Riksdagen i Stockholm...1723. 12 sid. 1723
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Publication om Lön- och Betalnings Afgiftens, Sl..
115 kr
4 sid. 1732. Vackert tryc. Stor, graverad vinjett å titelsidan.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Påminnelse..til..Tryckerie..wissa Exemplar til K..
60 kr
4 sid. 1767. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kundgiörelse angående Et wist pris, til hwilket ..
75 kr
4 sid. 21757. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Werkmäster, J.,
Pär Rådström - ett författarliv.
90 kr
394 sid. 1990. Fint klotband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bergquist,
Ymdogat - Atlantis! En utmaning till oss och vår..
125 kr
420 sid. 1971. Klotband. Omslag. -förf. var civ.ingenjör och medlem av flera vetenskapliga sällskap-
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Forsell, N.,
Svenska Postverkets historia I-II.
200 kr
325 + 387 sid. illustr. 1936. 2 fina ouppskurna volymer. - med riktiga frimärken inklistrade-
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Barlow,
Thomas Becket.
135 kr
334 sid. 1996. Fint klot. . Omsl. -ritning över platsen i katedralen där han mördades, planscher med hans sigill etc. -
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Oxenstierna, J.G.,
Ljuva ungdomstid - dagbok för åren 1766-1768.
70 kr
185 sid. 1965. Klotband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Engberg, M.,
Visiter vid Sundet. I författarspår runt ett gr..
95 kr
369 sid. illustr. 1998. Fint förlagsband. Nära nyskick. - litterära märkesplatser runt Öresund
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Thomassen, E.,
Dostojevskij - en livsskildring.
85 kr
233 sid. 1942. Gott häftat ex.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stadsbor i gångna tider - släktforskaren och sta..
90 kr
288 sid. illustr. 1989. Sveriges Släktforskarförbund årsbok 1989. Fint orig.band.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Swarrz, Richard.,
Ett hus i Istrien.
70 kr
223 sid. 1999. Fint klotband. Omslag. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tullberg, S.,
Författare och frimärken.
60 kr
189 s. ill. 1951. -litterära motiv, författarporträtt m.m. -
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Chesi, Gert.,
Voodoo - Afrikas hemliga makt.
200 kr
Stort 4:o-format. Rikt illustr. 275 sid. 1980. Fint klotband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Knoblock, I.,
Systemets långa arm. En studie av kvinnor, alkoh..
70 kr
270 sid. 1995.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hedenius, Ingemar.,
I egen sak och andras.
85 kr
283 sid. 1976. Klotband. Omslag. Bra skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Svanberg, B.,
Sanningen om kvinnorna. En läsning av Agnes von ..
80 kr
1989.469 sid. Rec.stämpel. Häftat ex.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Länsberg, Olle.,
Nordanvind.
115 kr
Roman. 375 sid. 1946. Omslaget söndrigt vid rygg. - lång dedikation från Länsberg med tack för pengalån. -
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
McCann, L.,
Nostradamus - the Man who saw through the Time.
80 kr
416 sid. 1992. Klotband. Omslag. Fint skick
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Steinert, H.,
Guldsökare i vår tid. De moderna metallernas äve..
70 kr
327 sid. illustr. 1958. Klotband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kharitidi, O.,
Schamanens cirkel. En rysk psykiaters upplevelse..
80 kr
230 sid. 1998. Fint klotband. Omslag. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Topelius, Chr. (red.)
Levande svensk prosa. I-II.
150 kr
En antologi. 500 + 477 sid. illustr. 1962. 2 eleganta blå helskinnband. Guldsnitt. - med bidrag av bl.a Fritiof Nilsson Piraten-
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 168
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt