Begagnad bok
Fataburen 1939
75 kr
Häftad Om bl.a. Kubbstolen från Sauland, Småländsk fäbotare, med Filmkameran i Solleröns älgmarker, Stora tavlan på Årsta mm Ca 300..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Pontus Wikners vittra skrifter
45 kr
Beijer 1905 Inbunden I detta urval ingår bla filosofens morgondrömmar, Mantenas ängel, Den hederlige vävaren i Kornith, Min moders te..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tankar och utkast
45 kr
Bon. 1941 Häftad Ett urval betraktelser över tidsläget ( 1941) och den historiska utveckling, om de eviga estetiska filosofiska och r..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det stilla året
23 kr
"Tiden 1923 Inbunden ""Blad ur dagboken"" Korta prosastycken och dikter Ca 115 sidor, ouppskuret ex, lätt hörnveck, namnnotering"
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Citatboken
150 kr
N&K 1967 Inbunden Sjutusen citat från trettio språkområden och fem årtusenden, på originalspråket och i svensk översättning som tex Q..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sol och skuggor
125 kr
Wahl. 1927 Inbunden Tankar samlade och utgivna av Caroline Lewenhaupt. Här finns korta och lite längre citat från olika personer Ca 1..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tankar i gröngräset
45 kr
Ving 1953 Häftad Ca 260 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Takca katten för det
23 kr
Pan 2003 Häftad Kåserier i skilda ämnen Ca 200 sidor, gott skick, pocket
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fjärran han drumlar
23 kr
BB 1993 Inbunden En samling kåserier om oss svenskar, konsten att resa, slappna av mm Ca 220 sidor
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Europa är vi allihopa
23 kr
BB 1991 Inbunden En bruksanvisning om att vara både svensk och europé samtidigt Ca 200 sidor, gott skick, några tidningsartiklar medf..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vom hochgelehrten Kuin
23 kr
G. Kiepheuer Leipzig 1979 Inbunden Vietnamesische Schelmengeschichten ( Vietnam ) Ca 190 sidor, på tyska, gott skick med skyddsomslag..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Das Leben, was sonst
23 kr
Reiher Berlin 1991 Häftad Rudolf Hirsch Journalist und Schriftsteller. Gerichtsreportagen aus drei Jahrzehnten. Aus dem Inhalt: Das G..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tio tankar om tid
23 kr
Bromberg 2000 Inbunden Vi låter klockan jaga oss, vi inriktar oss på att försöka spara tid. Om styckad och styckad tid, ställtid , ti..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Astrologins grunder
45 kr
Larson 1977 Häftad Introduktion i astrologin och hur man gör horoskop och hur man tolkar det ( astrologi ) Ca 190 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Jämförelseboken
95 kr
Forum 1981 Inbunden En myra kan lyfta 50 gånger sin egen vikt, om en man kunnat göra detsamma hade han lyft 3.677 kg. Jämförelser fr..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Vagrant Mood
75 kr
William Heinemann London 1952 Inbunden Six Essays: Augustus, Zurbaran, The Decline and fall of the Detective Story, After Reading Bur..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Then and Now
23 kr
William Heinemann London 1959 Inbunden A novel Ca 250 sidor, på engelska gott rött band i gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gerhard
225 kr
1957 Häftad En antologi , medverkande bla Sara Lidman, Karl Wennberg, Lars Forsell, Erik Lindegren mfl. Boken trycktes i 100 ex va..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kungliga Värmland
75 kr
NWT Inbunden Två värmlänningar Bengt Hallgren och Lars Löfgren brevväxlar om bl.a. Arvika och Ekshärad mm( Jösse , Klarälvdalen ) C..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
På Öland
125 kr
Bon. 1980 Inbunden Ca 140 sidor gott skick, med 45 trägravyrer av författaren
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Superrekordboken
75 kr
Informationsförlaget 1986 Inbunden Först, störst , minst, äldst, yngst, snabbats, långsammast, dyrast , märkligast, farligast, ro..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
I juletid berättelser från förr
45 kr
Semic 1998 Inbunden Noveller, sagor romanavsnitt, dikter och tankar kring midvinterveckor för lägen sedan 195 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Klartext
75 kr
Bon. Häftad En studie i spaltstil 1864-1964. En antologi sammanställd til Dagens Nyheters 100 årsjubileum. Med tklipp ur tidningens ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Väderguiden
23 kr
forum 1971 Häftad Meteorologi, vad beror vädret på och hur kan man förutsäga det, långtidsprognoser, klimat och klimatzoner, vad är m..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
God morgon 2001
45 kr
NWT 2000 Inbunden Kåserier och krönikor i Nya Wermlands-Tidningen Ca 80 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
God morgon 2000
45 kr
NWT 1999 Inbunden Kåserier och krönikor i Nya Wermlands-Tidningen Ca 80 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Atlas of the Supernatural
145 kr
BCA 1992 Inbunden Some of the best authenticated accounts of strange happenings and strange powers, illustrated with maps, artwork an..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tankar och ordspråk från förr och nu
23 kr
Semic 1997 Inbunden Ca 100 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hem till sommaren
45 kr
W&W 1960 Häftad Ca 230 sidor, gott skick, men en svag fläck i rygg
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bortom sommaren
45 kr
Libris 1977 Inbunden Författaren beskriver hur hösten, åldrandets tid kan vara full av liv, glädje och skönhet, glimtar ur olika männ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Armkrok med Värmland
23 kr
"NWT 1968 Häftad "" En förälskelse vår sommar och höst"" 76 sidor, i mindre format, gott skick, men en mindre fläck på omslag"
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)