Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
BokAnders
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-29 av 29. i kategorin biologi
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Djurens underbara liv. Del B - Kräldjur, groddju.. av Berglind, Henrik m.fl.
Berglind, Henrik m.fl.
Djurens underbara liv. Del B - Kräldjur, groddju..
20 kr
Natur och Kultur, 1964, inb med dek pärmar, 166 s, skolstämplar, namnetikett på främre pärm, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Djurens underbara liv. Del A - Däggdjur och fågl.. av Berglind, Henrik m.fl.
Berglind, Henrik m.fl.
Djurens underbara liv. Del A - Däggdjur och fågl..
20 kr
Natur och Kultur, 1965, inb med dek pärmar, 204 s, skolstämplar, namnetikett på främre pärm, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 915280061x
Hubendick, Bengt
En liten bok om människan på jorden
24 kr
Zindermans, 1975, 91-528-0061-x, 99 s, namnanteckning, inb med skyddsomslag, andra uppl, mkt gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146101616
Fyra årstider - Blad ur naturens kalender av Brusewitz, Gunnar
Brusewitz, Gunnar
Fyra årstider - Blad ur naturens kalender
20 kr
W&W, 1978, inb med skyddsomsl, 466 s, mkt gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9119605528
Quo vadis, homo? av Brood, Krister
Brood, Krister
Quo vadis, homo?
60 kr
Norstedts, inb med skyddsomsl, 1996, 218 s, ägaretikett på förs blad, gott/mkt gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9137083457
Den levande planeten - Ett porträtt av vår jord av Attenborough, David
Attenborough, David
Den levande planeten - Ett porträtt av vår jord
24 kr
Forum, 1984, inb med skyddsomslg, 320 s, ill, mkt gott skick, 17,5x25 cm
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Brolund, Birger m.fl. (red)
Lönande kunskap Band 4 - Det praktiska livets st..
60 kr
Natur och kultur, 1966, drygt 500 s, skinnrygg med dek klot pärmar och färgat övre snitt, mkt gott skick, innehåll: Tyska, Italienska..
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kretschmer, Prof. Ernst
Kroppsbyggnaden och karaktären. En undersökning ..
60 kr
Natur och Kultur, klotband med färgat övre snitt, fjärde utökade svenska upplagan, 45 bilder, 1947, 314 s, obetydligt nött, mkt gott ..
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146169695
Brusewitz, Gunnar
Dagbok från en sjö
75 kr
W&W, 1996, 91-46-16969-5, 168 s, ill, inb med skyddsomslag, stort format, tillskrift på förs blad, mkt gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wood, Bernard - Caselli, Giovanni
Så föddes människan
20 kr
Bra Böcker, 1978, 124 s, ill, inb med illustrerade pärmar och skyddsomslag, skyddsomslaget med ett par riss, boken i mkt gott skick, ..
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Två miljoner år. Berättelsen om människan
45 kr
Reader´s digest, 1975, 484 s, rikt ill, skinnrygg, mkt gott skick, 23*30,5 cm
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 8742704928
Dixon, Bernard Dr
Vetenskapens värld I - Människan
15 kr
Bonniers, 1992, 87-427-0492-8, 128 sidor, helklotband med skyddsomslag, 22*28.5 cm, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187012200
Dixon, Bernard Dr
Vetenskapens värld I - Människan
15 kr
Bonniers, 1991, 91-87012-20-0, 128 sidor, helklotband med skyddsomslag, 22*28.5 cm, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9120061544
Barnard, Christiaan (red.)
Den levande maskinen : En bok om människokroppen
120 kr
AWE/Gebers, 1982, 91-20-06154-4, 255 s, ill, inb med skyddsomslag, mkt gott skick, 23,5*30 cm
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187012200
Dixon, Bernard Dr
Vetenskapens värld I - Människan
15 kr
Illustrerad vetenskaps bibliotek, 1987, 91-87012-20-0, 128 sidor, helklotband med skyddsomslag, 22*28.5 cm, mkt gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197094870
Boström, Göran
Gränsland mellan boning och vildmark
70 kr
Banum förlags AB, 1991, 23*28 cm, 91-970948-7-0, ill av förf, 95 s, inb med skyddsomslag, nära nyskick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187012200
Dixon, Bernard Dr
Vetenskapens värld I - Människan
15 kr
Illustrerad vetenskaps bibliotek, 1989, 91-87012-20-0, 128 sidor, helklotband med skyddsomslag, 22*28.5 cm, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Graebner, Karl-Erich
Livet i himmel, på jord, i vatten
20 kr
Bra Böcker, 1975, 229 s, ill, klotband med skyddsomslag, omslaget med ett riss överst rygg, boken i mkt gott skick, 22*30 cm
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9155819923
Arnesson-Westerdahl, Agneta - Olsson, Roger
Genvägar
20 kr
Naturskyddsföreningens årsbok 1992, årgång 83, 91-558-1992-3, 144 s, ill, inb med ill pärmar, nyskick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ranke, Johannes
Der mensch. Band I Der menschliche Körper
100 kr
Bibliographisches institut, Leipzig und Wien, 1920, 284 s, dekorerat klotband, gott skick, decorated cloth binding in good condition
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187012200
Dixon, Bernard Dr
Vetenskapens värld I - Människan
15 kr
Illustrerad vetenskaps bibliotek, Fogtdals, 1987, 91-87012-20-0, 128 sidor, helklotband med skyddsomslag, 22*28.5 cm, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rendahl, Hialmar
Fågelboken. Sveriges fåglar i ord och bild
55 kr
Tidens, femte reviderade uppl, 1954, 566 s, ill, halvfranskt band, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 8742704928
Dixon, Bernard Dr
Vetenskapens värld I - Människan
15 kr
Bonniers, 1992, 87-427-0492-8, 128 sidor, helklotband med skyddsomslag, 22*28.5 cm, mycket gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170301921
Johansson, Ulf - Neppenström, Mona (red.)
Människan : Svaren på dina frågor
50 kr
Det Bästa, 1992, 91-7030-192-1, 336 s, ill, inb med ill pärmar, nyskick, 22*28,5 cm, Om hur människokroppen och dess delar ser ut och..
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gamberale, Lilian (red)
Somatiska sjukdomar Vård och behandling
90 kr
Liber, 1990, 91-40-11968-8, 439 s, kartonnage, mycket gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Larsson, Sven
Ögat - dess sjukdomar och vård
60 kr
Svenska bokförlaget/Bonniers, 1960, namn på förs blad, 175 s+10 färgplanscher, dek inb, gott/mycket gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9144047622
Malmberg, Rolf - Simonsson, Bo
Andningsorganens sjukdomar
60 kr
Studentlitteratur, 1976, 91-44-04762-2, 136 s, namn på förs blad, paperback, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Människokroppen - Naturens mästerverk I-II
50 kr
Readers digest, Det bästa, 1965, två fina volymer, inb med guldskrift och skinnimitationsrygg, i kartongkassett, 383+384 s, mycket go..
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Pauchet, Victor - Dupret, S.
Pocket atlas of anatomy
100 kr
Oxford university press, London, third edition, 345 plates, 1957, 368 s, klotband, gott skick, in english, cloth binding, good condit..
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-29 av 29
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt