Begagnad bokISBN: 9127057690
2012-01-29
LIVETS FLOD - En modern darwinists syn på utveck..
200 kr
NoK, 1996, 151 s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick; ill. av Lalla Ward; övers. av Benny Kullinger o. Leif Åberg; i serien SCIENCE M..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den dubbla spiralen
100 kr
Norstedts, 1968, 210 (1) s., inb. orig.klotbd. m. sk.omsl., mkt. gott skick; ill.; orig.titel: The Double Helix, övers. av Jack Val..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9185094722
Våra skalbaggar och hur man känner igen dem; 5:e..
200 kr
Fältbiologerna, 1993, (8) 76+68+90 (2) 3., inb. i förlagets dek. laminerade pappbd., mkt. gott skick/nyskick; innehåller bestämningsn..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9188198480
I ROTEN PÅ EN GAMMAL STUBBE - En bok om biologis..
250 kr
Media Express Förlag och Information AB, 1998, 111 (1) s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick; rikl. ill. av Martin Holmér, samt fot..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
THE PHILOSOPHICAL BASIS OF BIOLOGY : Donnellan..
150 kr
Hodder and Stoughton, 1931, X 169 pp., 1st Edition, orig. cloth w. d/j., VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9176086755
LIVETS MÅNGFALD
90 kr
Brombergs, 1995, 414 (1) s., inb., förlagsband [ej omslag] mkt. gott skick; övers. av Fredrik Sjöberg; ill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Systematics and the Origin of Species from the V..
110 kr
Dover Publications, Inc., New York, XVIII 334 pp., pbk, good condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9177760174
ORDNING UR KAOS - Människans nya dialog med na..
175 kr
Bokskogen, 1985, 336 s., hft., mkt. gott skick; ill.; övers. av Inge Larsson o. Kjell H. Waltman
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Insekter 1
175 kr
NoK, 1967, 394 (4) s., inb. m. ngt. nött sk.omsl., i övr. mkt. gott skick; i serien Fältfauna
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9186274635
NATURAL PRODUCT CHEMISTRY : A Mechanistic bios..
200 kr
Apotekarsocieteten/Swedish Pharmaceutical Society, 1997, 480 pp., orig. dec. hardback, VG condition; published in association with Ta..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0691084947
The Evolution of Complexity by Means of Natural ..
150 kr
Princeton University Press, 1988, XII 260 pp., pbk., VG condition; ill., 86 fig.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0684802902
DARWIN´S DANGEROUS IDEA : Evolution and the Mean..
150 kr
Simon & Schuster, 1995, 586 (1) pp., 1st Ed., orig hardback w. d/j, VG condition/new
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0801489482
FIELD GUIDE TO GRASSHOPPERS, KATYDIDS, AND CRICK..
150 kr
Cornell University Press [Comstock/Cornell Paperbacks], 2004, VI (4) 249 pp., pbk, VG condition; a large number of full-color ill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9127074390
Varför zebror inte får magsår
90 kr
NoK, 2003, 455 (1) s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick; övers. av Per Rundgren; R. M. Sapolsky är professor vid Stanford University..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9134503706
JORDENS DJUR - del 12; Insekterna och andra små..
150 kr
BonnierFakta, 1986, 160 (1) s., inb. dek. orig.rygglotbd., mkt. gott skick/nyskick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9134508341
JORDENS DJUR - del 15; Djurens liv och byggnad
175 kr
BonnierFakta, 1987, 158 s., inb. dek. orig.ryggklotbd., mkt. gott skick/nyskick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9134507140
JORDENS DJUR - del 14; Djurens beteende
175 kr
BonnierFakta, 1987, 159 (1) s., inb. dek. orig.ryggklotbd., mkt. gott skick/nyskick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
LARGER FUNGI ON SANDY GRASS HEATHS AND SAND DUNE..
90 kr
Lund, 1950, 89 pp. + IX pl., hft., ouppskuret ex., mkt. gott skick; Botaniska notiser, Supplement vol. 2:2
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
STUDIES ON VEGETATION AND HYDROCHEMISTRY OF SCAN..
100 kr
Lund, 1951, 138 pp. + XIV pl., hft., mkt. gott skick; Botaniska notiser, Supplement vol. 3:1
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
STUDIES ON THE VEGETATION AND HYDROCHEMISTRY OF ..
100 kr
Lund, 1951, 171 (6) pp., hft. ouppskuret ex., mkt. gott skick; ill.; Botaniska notiser, Supplement vol. 2:3
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
VÅRA SNÄCKOR - Snäckor i sött och bräckt vatten...
150 kr
Bonniers, 1949, 99 (2) s., hft., mkt. gott skick; ill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9100413119
Växter och djur i Europas kustvatten - en fältha..
90 kr
Bonniers, 1977, 320 s., hft., mkt. gott skick; rikl. färgill. av James Nicholls; flera ex. finns i lager
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9134503595
Jordens djur - del 7; FÅGLARNA 1
110 kr
BonnierFakta, 1987, 160 s., inb. dek. laminerat orig.ryggklot.bd., mkt. gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0801837421
THE TRIUMPH OF EVOLUTION : The Heredity-Enviro..
150 kr
The John Hopkins University Press, 1988, XXIV 351 pp., paperback, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0674364457
THE GROWTH OF BIOLOGICAL THOUGHT : Diversity, ..
400 kr
The Belknap Press of Harvard University Press, 1982, IX (5) 974 pp., 2nd printing, orig. cloth w. d/j, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0262032325
WITHOUT MIRACLES : Universal Selection Theory ..
175 kr
The MIT Press, 1995, XIII (1) 385 pp., orig.cloth w. d/j, VG condition/new
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Study of Instinct
185 kr
Oxford at the Clarendon Press, 1951, XII 228 pp., 1st Ed., orig. cloth [no jacket], VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 019217665X
GAIA - A new look at life on Earth
100 kr
Oxford University Press, 1979, XI (1) 157 pp., 1st Ed., orig. cloth w. d/j, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 911712722X
Nordens svärmare och spinnare
200 kr
Norstedts, 1971, 104 s., 2:a tryckn., inb. dek. laminerat orig.pappbd., gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9100379220
Slump och nödvändighet; Om den moderna biologins..
100 kr
Aldus/Bonniers, 1972, 176 s., orig.pocket, hft., mkt. gott skick; översatt av Ingrid Krook; Aldusserien 374
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
OPUS 100 : A Guided Tour Through the First 99 ..
150 kr
Houghton Mifflin Company, Boston, 1969, XV (1) 318 pp., 1st Printing, orig. cloth w. d/j; VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)