Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Argo i Täby
Tipsa dina vänner:
Böcker
Ämnen
Sökresultat: 1-30 av 44. i kategorin ekonomi/nationalekonomi
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9175883597
2012-01-29
Lindstedt, Gunnar
SVINDLANDE AFFÄRER - Historien om Trustor
110 kr
Bokförlaget DN, 2000, 337 s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick; fotoill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Schumpeter, J. A.
De ekonomiska doktrinernas historia till sekelsk..
200 kr
NoK, 1957, 240 (1) s + förl.info, inb. orig.ryggklotbd. m. sk.omsl., mkt. gott skick; orig.titel: Epochen der Dogmen- und Methodeng..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 914704201X
Dackander, Per ( red.)
HANDBOK I PROJEKTARBETE : För dig som vill min..
125 kr
Liber Ekonomi, 1995, 100 s., inb. dek. laminerat orig.pappbd., nyskick; boken är sammanställd av teknikkonsultföretaget Semcom, som u..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9144031157
Jörnmark, Jan / Ramberg, Lennart
GLOBALA FÖRKASTNINGAR - En historia on råolja,..
80 kr
Studentlitteratur, 2004, 367 s., hft., mkt. gott skick/nyskick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171730737
Ralston Saul, John
DEN OMEDVETNA CIVILISATIONEN
80 kr
Daidalos, 1998, 159 s., hft., mkt. gott skick; övers. av Gunnar Stensson; "Om ekonomerna vore läkare skulle de vara indragna i ständi..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187172607
Granqvist, Roland
EFFEKTIVITET I EKONOMISK ANALYS : Paretokriter..
125 kr
Thales, 1993, 204 s., hft., gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hildebrand, Karl-Gustaf ( red.)
SÅGVERKSFÖRBUNDET 1907 - 1957
125 kr
A&W, 1962., 444 s., inb. dek. orig. ryggklotbd., mkt. gott skick; fotoill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0521283698
Hirshleifer, Jack / Riley, John G.
THE ANALYTICS OF UNCERTAINTY AND INFORMATION
175 kr
Cambridge University Press, 2002, XI (1) 465 pp., reprinted [1st 1992], paperback, VG condition; in the series, Cambridge Surveys of ..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9175680327
Hayek, Friedrich
DET STORA MISSTAGET - Socialismens felslut
150 kr
Ratio, 1990, 227 s. + förl.info, inb. m. obetydl. nött sk.omsl., mkt. gott skick; övers. av Britt Arenander
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 052129696X
[ Keynes, J. M.], Keynes, Milo [ Ed.]
Essays on John Maynard Keynes
150 kr
Cambridge University Press, 1979, XVIII (2) 306 pp. + frontespiece and 16 pl., pbk., VG condition; photoill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789163346484
Petersson, Tom
MELLAN DET LOKALA OCH DET GLOBALA - Det svensk..
150 kr
Värnamo, 2009, 219 (1) s., hft., mkt. gott skick/nyskick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9113005669
Fagerfjäll, Ronald
FÖRETAGSLEDARNAS ÅRHUNDRADE - del 3, 1967-200..
150 kr
Norstedts, 1999, 415 s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick; ill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9113005316
Fagerfjäll, Ronald
FÖRETAGSLEDARNAS ÅRHUNDRADE - del 2, 1936 - 19..
150 kr
Norstedts, 1998, 310 s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick; ill. i s/v
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171504737
Werin, Lars ( red.) / Englund, Peter / Jonung, L..
FRÅN RÄNTEREGLERING TILL INFLATIONSNORM - Det ..
200 kr
SNS, 1993, 431 s., inb. m. sk.omsl., nyskick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0135462010
Heilbroner, Robert L.
The Making of Economic Society; 7th Edition
90 kr
Prentice-Hall, 1885, XV (3)268 pp., soft cover, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bokISBN: 9127388433
Robbins, Lionel
DE KLASSISKA EKONOMERNAS SAMHÄLLSSYN
125 kr
NoK, 1973, 161 (1) s., hft., nyskick; nyutgåva (1955) m. nytt förord av Lars Jonung; övers. av Anders Byttner
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Cipolla, Carlo M.
Before the industrial revolution : European soci..
125 kr
Routledge, 1997, 333 pp., reprint, soft cover, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Galbraiht, John Kenneth
THE AGE OF UNCERTAINTY
110 kr
Houghton Mifflin Company, Boston, 1977, 365 pp., 1st edition, orig. cloth (no jacket), VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bokISBN: 9789173310581
Brembeck, Helene
Hem till McDonald´s
110 kr
Carlssons, 2007, 189 s., inb. m. sk.omsl., nyskick (förlagsny); fotoill.; förf. visar hur McDonald´s kan anpassa sig efter lokala tra..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Chirot, Daniel ( Ed.)
THE ORIGINS OF BACKWARDNESS IN EASTERN EUROPE :..
125 kr
University of California Press, 1991, IX (1) 260 (1) pp., paperback, VG condition, 1st published 1989
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ESTONIAN ECONOMIC YEAR-BOOK FOR 1936
100 kr
Eesti Pank, Tallinn, 1937, 98 pp., dec. orig. soft cover, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hayek, F. A.
LAW, LEGISLATION AND LIBERTY : A New Statement..
135 kr
Routledge & Kegan Paul, 1979, XII 184 pp., reprint (1st published 1973), orig. cloth w. dust jacket, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 91-44-01425-2
Kedner, Gösta / Svenberg, Sven-Åke
KONCERNREDOVISNING - Anpassad till Redovisning..
135 kr
Studentlitteratur, 2000, 244 s., hft., mkt. gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Mokyr, Joel ( editor )
THE BRITISH INDUSTRIAL REVOLUTION : An Economi..
125 kr
Westview Press, 1999, XI 354 (2) pp., paperback, VG condition/new
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Cipolla, Carlo M.
BETWEEN HISTORY AND ECONOMICS : An Introductio..
125 kr
Basil Blackwell, 1991, X 198 pp., paperback, VG condition; translated by Christopher Woodall
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sen, Amartya
ETIK OCH EKONOMI; förord av John M. Letiche
90 kr
SNS Förlag, 1995, 168 s., inb. dek. laminerat orig.pappbd., nyskick; övers. av Margareta Eklöf; förord till den svenska upplagan av L..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wicksell, Knut
Om en ny princip för rättvis beskattning; översä..
100 kr
Ratio, 1987, 122 s. + förl.info, hft., mkt. gott skick; nu publicerad på svenska för första gången. Verket skrevs ursprungligen på ty..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Keynes, John Maynard
A Revision of the Treaty; Being a Sequel to the ..
350 kr
Macmillan & Co., London, 1922, 223 pp., 1st edition, blue cloth, in good condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Braudel, Fernand
Kapitalismens dynamik
80 kr
Gidlunds, 1988, 100 (1) s., hft. ouppskuret ex., mkt. gott skick; övers. av Gunnar Sandin; i denna lilla bok sammanfattar den franske..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jones, E. L.
The European Miracle. Environments, economies an..
100 kr
Cambridge University Press, 1996, XXXIII (3) 279 pp., reprint (1st published 1981), paperback, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bjerke, Björn
Att skapa nya affärer
150 kr
Studentlitteratur, 1993, 732 s., hft., mkt. gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 44
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt