Begagnad bok
Igår 10:52
Månsarp En krönika om Tabergsbygden
100 kr
Månsarps kommun. 1973. 254 s. Inbunden. 661 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
Igår 10:48
Ölmstad sockenbok
100 kr
Ölmstads hembygdsförening. Saknas. 271 s. Inbunden. 809 gram. Nära nyskick.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
Igår 10:43
Lars Lerin
360 kr
Nordiska akvarellmuseet. Andra tryckningen uppl. 2004. 84 s. Inbunden. 670 gram. Nyskick. Utomordentlgt vacker utställningskatalog i ..
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
Igår 10:21
Vida världen 1900 - 1960
300 kr
Bra Böcker. 1996. 608 s. Inbunden. 1933 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Nordisk kvinnolitteraturhistoria Band ..
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
Igår 10:16
Fadershuset 1800 - 1900
300 kr
Wiken. 1993. 593 s. Inbunden. 1932 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Nordisk kvinnolitteraturhistoria Band II.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
Igår 10:12
I Guds namn 1000-1800
300 kr
Wiken. 1993. 595 s. Inbunden. 1966 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Nordisk kvinnolitteraurhistoria Band I.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bokISBN: 9789188366856
Igår 09:46
Stormvindar - en bok om ödesåret 1809
70 kr
riksarkivet. 2009. 352 s. Inbunden. 972 gram. Nyskick.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
Tisdag
Organister och orglar i Skara stift t o m 1857
120 kr
Skara stiftshistoriska sällskap. 2002. 519 s. Inbunden. 1184 gram. Nyskick. Porto postens påse L, 69 kr..
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
Fredag
Värmlands Nation i Lund 1682 -1957
50 kr
Gleerup. 1957. c 150 s. Häftad. 406 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
Fredag
Pekka Suhoinen och hans resa till Wermland och N..
120 kr
Press/ Solör-Värmlands Finnkulturförening. 1982. 276 s. Inbunden. 601 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-02-01
Halgå bruk det mest vanlottade Järnet Skogen Män..
180 kr
Sekel. 2011. 255 s. Inbunden. 572 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-30
Tre resor i Värmlands finnbygd 1871, 1905 och 1907
200 kr
Värmlands museum. 1971. 176 s. Häftad. 319 gram. Mycket gott skick. Eftersökt.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-29
Det skogsfinska kulturarvet
380 kr
FINNSAM/Finnbygdens Förlag. 2001. 358 s. Inbunden. 925 gram. Nyskick. Slutsålt och eftersökt standardverk, f.n. enda exet på nätet.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-23
Hangosta Iisalmeen I den finska arkiplagen
250 kr
Söderströms. 1962. 110 s. Inbunden. Rött klotband. 35x27cm. 1930 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Text på finsk..
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-23
Svensk allmogekost / Julbröd Julbockar och Staf..
1400 kr
Svenska Teknologföreningen / Nordiska Museet. 1919. 240 + 116, 162 s. Inbunden. Gediget halvfranskt band, fem upphöjda bind, ryggtext..
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Tidning/tidskrift
2012-01-15
Värmländsk kultur Nr 4 1990, Nr 2 och 5 1991, Nr..
110 kr
199, 1991, 1994. Ca 30 per styck s. Häftad. 651 gram. Mycket gott skick. Samtliga nr har artiklar om finnskog. Förf.: juel Stubberud,..
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-15
Beskrifning till kartan öfver Nyeds härad
70 kr
1888. 14 s. Häftad. Gott skick. Många intressanta detaljer.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-15
Beskrifning till kartan öfver Fryksdals härad
90 kr
1892. 46 s. Häftad. 115 gram. Mycket gott skick. Mängder av intressanta detaljer.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-15
Beskrifning till kartan öfver Elfdals härads ned..
150 kr
1892, 1893. 18, 18 s. Häftad. 110 gram. Mycket gott skick. Mängder av intressanta detaljer.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-15
Beskrifning till kartan öfver Jösse härad
80 kr
1890. 36 s. Häftad. 102 gram. Gott skick. Innehåller mängder av intressanta uppgifter om tex skolhus, kvarnar, sågar.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Tidning/tidskrift
2012-01-15
Värmländsk kultur 1981:2, 1984: 2 , 1985: 4 och ..
120 kr
1981 - 1986. Ca 32 s per stck. Häftade. 482 gram. Mycket gott skick. Alla numren har artiklar om finnskogen. Författare: Per Martin T..
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-12
Vardagsvisor
40 kr
LIONS CLUB TORSBY. Femte uppl. 1987. 95 s. Häftad. 238 gram. Gott skick. Plastad, stämpel, namnteckning..
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-12
Gustaf Fröding
150 kr
1911. 12 s. Häftad. 27 gram. Gott skick. Har gått som post till Ruben G:son Berg. På italienska. Ej i Frödingbibliografin..
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-12
Prolog vid Frödingsfesten å Kungl. Teatern den å..
180 kr
1921. 14 s. Häftad. 40 gram. Gott skick. Omslaget lite prickigt.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-12
Från sex årtionden i Finland Förra delen, Senare..
190 kr
Björck & Börjesson. 1922. 294 + 318 s. Inbunden. Vackert blått halvfranskt band med fem upphöjda bind, ryggtext oh -dekor i guld.. 12..
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-12
Poesigruppen Vårdkasen Nr 2 1974
50 kr
1974. 32 s. Häftad. 45 gram. Nära nyskick. OBS Inget nummer av tidskriften (som under året döptes om till Rallarros), utan en separat..
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-11
Drömmen om en bättre värld
60 kr
Circad Bok/Nora Rotaryklubb. 2010. 264 s. Inbunden. 476 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-11
Släkten Makten Staten i 1600-talets Sverige och ..
65 kr
Norstedts. 2007. 393 s. Inbunden. 785 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-11
Sucka mitt hjärta men brist dock ej
40 kr
Piratförlaget. 2006. 158 s. Inbunden. 287 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bokISBN: 9789186261139
2012-01-11
Om vad och hur må ni berätta - undervisning om F..
50 kr
Forum för levande historia. 2011. 97 s. Häftad. 263 gram. Nära nyskick.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby
Begagnad bok
2012-01-11
Ingen människa är en ö
50 kr
Norstedts. 2007. 168 s. Inbunden. 271 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Böcker från Arne Vannevik
Torsby
Mer info
Torsby