Begagnad bokISBN: 9171202021
JUDARNAS KRIG MOT ROMARNA
250 kr
Rediviva, 1987, 9 + 724 s., inb. förlagets pappbd. m. sk.omsl., lillfingernagelstor flik saknas av omsl., i övr. mkt. gott skick/nysk..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 185799096X
A History of the Jews
90 kr
Phoenix, GB, 1994, X (2) 643 pp., 2nd imp., pbk., VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Förlagsny bokISBN: 9789170311963
JUDISKT LIV I STOCKHOLM OCH NORDEN - Ekonomi, id..
125 kr
Stockholmia Förlag, 2008, 237 s., hft., nyskick; ill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
How the Hebrew Language Grew
110 kr
Jewish Education Committee Press, New York, 1961, XXIII (1) 343 pp., 2nd printing, orig. cloth, good conditiom
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 915780320X
JUDISKA MYSTIKER : En antologi sammanställd av..
175 kr
Nya Doxa, 2001, 195 s., hft. mkt. gott skick; efter en grundläggande presentation av de viktigaste utvecklingsfaserna citeras ett kro..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0299190447
WHEN MEMORY COMES; transladed from the French by..
110 kr
The University of Wisconsin Press, 2003, (6) 185 (1) pp., paperback, VG condition [1st publ. 1978, Editions du Seuil, Paris]
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
THE RELIGION OF THE SEMITES : The Fundamental ..
125 kr
Meridan Books, 1957, XIV (2)507 pp., reprint, 2nd printing, paperback, good condition; with preface to the first edition (1889); Meri..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172032693
ETT JUDISKT EUROPA - kring uppkomsten av en mo..
250 kr
Carlssons ( i samarbete med Konsthögskolans Arkitekturskola ), 1998, 483 (1) s., inb. dek. orig.pappbd., mkt. gott skick/nyskick; rik..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9197152056
SVERIGES JUDAR - Deras historia, tro och tradi..
90 kr
Stockholm /Judiska museet, 1997, inb. dek. laminerat orig.pappbd., 162 (1) s., ill., mkt. gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Förlagsny bokISBN: 918516464X
FLYKT OCH ÖVERLEVNAD - Flyktingverksamhet i mo..
90 kr
Hillelförlaget, 2004, 444 s., hft., nyskick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0156701537
The Origins of Totalitarianism; New Edition with..
150 kr
Harcourt Brace Jovanovich, Inc., New York, 1973, 527 (2)pp., paperback, VG condition; A Harvest Book HB 244
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
IBM and the Holocaust : The Strategic Alliance..
200 kr
Crown Publishers, New York, 2001, (8) 519 (1) pp., 1st Edition, orig. hardback w. dust jacket; VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
DER WEG DES MENSCHEN - Nach der chassidischen ..
125 kr
Verlag Lambert Schneider, Heidelberg, 1962, 51 (2) s., 4:e Aufl., inb. orig.pappbd. m. transparent sk.omsl., mkt. gott skick, liten n..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
ESSAYS ON ANCIENT AND MODERN JUDAISM; Edited and..
150 kr
The University of Chicago Press, 1994, XXVIII 242 pp., orig. cloth w. dust jacket, VG condition/new
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Pathways Through The Bible; ill. by Arthur Szyk
125 kr
The Jewish Publication Society of America, 1975, XXX (2) 558 pp., 2nd Ed (1960), 11th Imp., orig.cloth w. jacket, good condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
SEPHARDI AND MIDDLE EASTERN JEWRIES : History ..
135 kr
Indiana University Press, 1996, XIII (5) 346 pp., paperback, VG condition; published in association with The Jewish Theological Semin..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
JEWISH PRAYER AND WORSHIP : An Introduction fo..
100 kr
SCM Press Ltd, 1982, 128 pp., 3rd imp. (1st publ. 1965); paperback, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
ATT DANSA PÅ FRÄMMANDE BRÖLLOP - Sanna berätte..
100 kr
Brutus Östlings Bokförlag Symposion, 1996, 224 s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick; övers. av Julian Birbrajer o. Anders Bodegård; ..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
WEB OF LIFE : Folklore and Midrash in Rabbinic..
125 kr
Stanford University Press, 2000, XIII (3)287 (1) pp., paperback, VG condition; includes bibliographical references and index; in the ..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
YIDDISH CIVILISATION - The Rise and Fall of a ..
90 kr
Phoenix, 2006, 347 pp., paperback ed. (1st 2005), VG condition; photoill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
THE TRANSFER AGREEMENT - The Dramatic Story of..
200 kr
Brookline Books, 1999, XXIII (1) 430 pp., HC w. dustjacket, VG condition; photoill.; includes bibliographical references and index
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Complete Works of Josephus; Enlarged-type Ed..
200 kr
Kregel Publications, Michigan, 1987, XXI (1) 775 pp., paperback, good condition, some underlinings (fine), name; translated by Willia..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Förlagsny bok
Ett judiskt Europa - kring uppkomsten av en mo..
145 kr
Carlssons ( i samarbete med Konsthögskolans Arkitekturskola ), 2003, 484 s., hft., nyskick; rikl. fotoill. i s/v
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Jewish History in Modern Times
150 kr
Sussex Academic Press, 1995, X (2) 210 pp., 1st ed., hardcover with dustjacket (VG)
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Dynamics of Judaism; A Study in Jewish Law
200 kr
Indiana University Press, USA, 1990, X (2) 244 pp., 1st ed., hard cover with jacket (VG)
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Death and Birth of Judaism; The Impact of Christ..
150 kr
Basic Books Inc., Publisher, New York, 1987, XIV 380 pp., 1st ed., hard cover with jacket (VG)
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Liv med en stjärna
150 kr
Bokförlaget perenn, 1998, 243 s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick; översatt fr. tjeckiskan av Per Nilson
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Människans väg enligt den chassidiska läran
110 kr
Bonniers, 1964, 91 (1) s., inb. dek. orig.pappbd., gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den hebreiska mellankrigslitteraturen
125 kr
Jerusalem, 1954, 98 s., inb. dek. orig.pappbd., mkt. gott skick; övers. Viveka Heyman och med biografiskt register av B. Shochetman; ..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Messias dagbok och andra poetiska berättelser. I..
100 kr
Symposion, 1998, 175 s., hft., mkt. gott skick, "läs ex" skrivet på smutstitelbl.; förf. född i Vilna 1913
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 91-7139-541-5
JUDAR I DET SVENSKA FOLKHEMMET - Minne och ide..
90 kr
Symposion, 2001, 239 s., hft., mkt. gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)